Tekinthetjük e a Készenléti Rendőrséget a csendőrség magyar megfelelőjének?
Sokszor lerágott csont, habár egy újszülöttnek minden vicc új.
Nem, nem tekinthetjük. Az olaszoknál, a franciáknál, és 1945 előtt a magyaroknál is, a csendőrség részben a hadsereghez tartozó szervezet, katonai elvek alapján működő rendfenntartó szervezet. A magyar csendőr fegyverhasználati szabályai nagyon szigorúak voltak, ami a katonai szervezeti múltból következett. Bármilyen támadásra, vagy támadási kísérletre azonnal tüzelniük kellett, ellenkező esetben hadbíróság várt rájuk kötelességszegés miatt. Ezzel szemben a városi rendőrök csak önvédelemből használhattak lőfegyvert.
A Terrorelhárítási Központ (TEK) ugyanúgy a Belügyminisztérium irányítása alá tartozik, mint a többi rendőri szerv, és a TEK állományára is a rendőrségi törvény az irányadó.
Ebből a félig hadsereghez tartozó felállásból egyetlen maradt meg: fegyelem vagy függelemsértés esetén is a katonai bíróság az illetékes, nemcsak a szolgálati szabályzat és a rendőrségi törvény megsértése esetén.
Nem a TEK-ről kérdezett, hanem a Készenléti Rendőrségről.
És igen. Minden rendőrség igényli a feladatvégzésben a csapaterőt. Ez biztosítja a tömegrendezvényeket (adott esetben ez oszlatja fel). Ez lehet tüntetéstől elkezdve focihuligánokig bármi. Minden rendőrségnek szüksége van rá, egyszerűen maga a rendőrség feladata jellegéből fakadóan, mert a rendőrség nem csupán bűnfelderítői és bűnmegelőző (megyei rendőrség) szerepben működik, így Magyarországon is van csapaterőt adó állomány a rendőrség számára. Mivel a Csendőrség szervezetileg megszűnt, de a feladat megmaradt, és meg is fog maradni, ezért a jelenben épp "Készenléti Rendőrség" elnevezés alatt fut ugyanaz a szolgálatellátás. Mert valamilyen nevet kellett neki adni.
Az tehát, hogy a név használata eltűnt történelmi és politikai okokból, nem azt jelenti, hogy "nincs" csendőrségünk. A név lehet bármi, a keret a lényeg, amiben működik. A külföldön működő csendőrségeket eleve csak mi hívjuk csendőrségnek, valójában ez a név sajátosan magyar szóhasználat erre, sehol máshol nem alkalmazzák, mindenhol különböző elnevezések alatt futnak. Akiket mi francia csendőröknek hívunk, azokat "gendarme"-nak nevezik (az összes, ezt a mintát követő szervezetet "csendőrnek" fordítjuk a magyar nyelvben, de hibás berögzülésként, nem ez a szó tükörfordítása, a csendőrség korai elnevezése Magyarországon is a francia szó kiejtés szerinti átvétele volt: zsandárság).
Olaszországban "Carabinieri" a név (fordításban: karabélyosok), Spanyolországban "Guardia Civil", azaz civil gárda, mégis ugyanazt a szerepkört jelölik, ezért fordítjuk csendőrségként. Magyarországon ugyanezek a készenléti rendőrök:
Vagyis ilyen értelemben igen: a Készenléti Rendőrséget nevezhetjük csendőrségnek.
Hozzá kell tenni, hogy igen, korábban katonai jellegű szervezet volt (a francia elnevezés, gens d'armes nagyjából annyit tesz: felfegyverzett emberek), és ezt vette át minden európai ország (a románoknál, szerbeknél meg is maradt a francia eredetű elnevezés, ami nálunk már igen korán kikopott, és váltott csendőrre), de azóta a szerepük - európai, nem csak országos értelemben is - jelentősen megváltozott. A napóleoni időkben a forradalmakban a közrend fenntartása volt a feladata (lásd, ekkor, az 1848-as forradalom alatt állt fel Magyarországon is a Nemzetőrség, ami egyfajta átmenet a félkatonai és a közrendmegtartó szervezetek között), majd ezt követően pedig az ekkor még kezdetleges bűnmegelőzési képességek, és a mainál jóval veszélyesebb tanyavilág miatt volt igény egy katonai jellegű, erősen felfegyverzett keretre. A betyárvilág ugye klasszikusan a XIX. század második felére tehető Magyarországon. Ekkor az alkalmazási terület potenciális elkövetői is hasonlóan fegyverzettek voltak - ma már sokat változtak a társadalmi viszonyok, és a csendőrség feladata is ehhez formálódott, minden országban.
Már nagyon régóta akartam is erről kiírni kérdést, miért jön elő rendszeresen a csendőrség létrehozása egy politikai elgondolásban. Lehet, mostmár valamikor meg is teszem majd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!