A magamra tett terhelő vallomást vissza lehet vonni?
Nem tudom, ki szórakozik a lepontozással, de kérdező, hidd el a második és a harmadik a helyes válasz. Annak nincs jelentősége, hogy ott van az aktában, s látja a bíró.
Kedvezőbb lehet az ítélet, ha segíted a nyomozást, ha együttműködő vagy, feltárod a történéseket stb. Hátrányod viszont nem származhat, sőt jogod van hozzá, hogy eltitkolsz dolgokat, valótlanságokat állítasz, terelsz, hazudsz. Vallomást bármikor vissza lehet vonni.
A tanú köteles csak igazat mondani, a vádlott nem.
#3 #4 Baromságot mondtok. Attól, hogy valaki önmaga, vagy közeli hozzátartozó ellen a vallomást megtagadhatja, még nem állíthat valótlanul dolgokat.
Kérdező: Bíró tudni fog róla, hogy változott a vallomás és erre az ügyész ugrani is fog keresztkérdésekkel. Nyilvánvalóan bűnös is vagy, így ha változtatsz, akkor eleshetsz attól, hogy beismerés esetén csökkenjen a kiszabott büntetés.
6-os! De igen, hazudhat is a saját érdekében. Egy dolgot nem tehet csak büntetlenül, az pedig, másokat nem vádolhat meg hamisan. Utolsó szó nagyon fontos.
Egyébként a beismerő vallomás önmagában nem alapozhat meg elmarasztaló ítéletet. A hazai gyakorlatban akkor is mindennek a végére járnak, ha a gyanúsított azonnal beismeri tettét. (Előfordulnak hibák, de a szokásos gyakorlatot írom.)
A beismerő vallomás már csak azért sem elegendő, mert az számos okból lehet hamis. Egy-két ok: más fedezése, félelem, zavart tudat a cselekmény elkövetésekor, különféle egyéb ráhatások.
A kérdésre teljesen egyértelmű igennel lehet felelni, s mint más is írta: nem vehető figyelembe az ítéletnél a visszavont vallomás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!