Hogy vannak a rendőri rend fokozatok? Milyen munkával jár? Mit kell csinálni egyes fokozatoknak? És a dokozatokhoz milyem iskolát kell elvegezni?
Alulról felfelé kell nézni. Az első oszlop alsó három rendfokozatát (őrmester, törzsőrmester, főtörzsőrmester) ma már nem használják, kihaltak. A következő, a zászlós rendfokozat egy érdekes rendfokozat. Elviekben használatos lenne, és azok kapták, akik felszereltek, de nem volt még meg a rendőrtiszti főiskolai végzettségük. Ha elvégezték az RTF-et, akkor automatikusan elő is léptek törzszászlóssá.
Azonban kb. 15 éve hoztak egy olyan törvényt, hogy rendőrnek történő felszerelés alapkövetelménye legyen az RTF-en szerzett diploma. Tehát ma még ugyan létezik a zászlós rendfokozat, de nem osztják ki, így a legelső rendfokozat amit megkapsz felszereléskor, az a törzszászlós. (Ma még vannak zászlós rendfokozattal rendelkezők, de általában már közel a nyugdíjhoz, vagyis a zászlós rendfokozat is egy kihalófélben lévő rendfokozat).
Szóval a gyakorlatban altiszti rendfokozatokból kettőt kaphatsz meg (törzszászlós és főtörzszászlós), a többiből hármat.
Tehát a ma használatban lévő rendőri rendfokozatok:
Altiszti rendfokozatok: (zászlós), törzszászlós, főtörzszászlós
Tiszti rendfokozatok: hadnagy, főhadnagy, százados
Főtiszti rendfokozatok: őrnagy, alezredes, ezredes (őrnagyi rendfokozattól magasabb rendfokozatokat csak belügyminisztériumi jóváhagyással lehet megkapni).
Vezérkari rendfokozatok: dandártábornok, vezérőrnagy, altábornagy
A rendfokozatok önmagukban nem járnak semmiféle munkával, csak azt mutatják meg, hogy ki kinek a felettese. A végzett munka jellegét elsősorban a beosztás határozza meg, de annak meg csak részben van köze a rendfokozatokhoz.
A beosztások: előadó, főelőadó, csoportvezető, osztályvezető, főosztályvezető.
Osztályvezetői beosztáshoz szükséges az RTF-en szerzett diploma megléte, főosztályvezetői beosztáshoz pedig az adott szakmai területhez kapcsolódó diploma megléte is (pl. gazdasági főosztályvezető csak valamilyen közgazdasággal kapcsolatos diploma birtokában lehetsz). Így a főosztályvezetők általában minimum két diplomával rendelkeznek, egy szakmaival és egy rendőrtisztivel.
Ezen kívül úgy tudom, hogy az osztályvezetői beosztáshoz szükséges minimum a tiszti rendfokozat (min. hadnagy), főosztályvezetői beosztáshoz pedig főtiszti ( min. őrnagy).
Minaz az RTF?
És ezekhez. Abeosztasokhoz melyik ikolat kell elvegezni? Pl. Körmend? Vagy?
Rendőr tiszti főiskola. Rá jöttem!
És pl. Körmend uzan is el lehet végezni? Mert attól félek enegm oda nem.vennének fel. Max kormendre:(
Az első válaszoló ORBITÁLIS baromságot írt. A használt rendfokozatok a következők: őrmester, törzsőrmester, főtörzsőrmester, zászlós, törzszászlós, főtörzszászlós, hadnagy, főhadnagy, százados stb. stb. stb. így felfelé vezérezredesig.
Amik kihaltak azok a régi tizedes, szakaszvezető, alhadnagy őrvezető stb. (mármint a rendőrségnél.)
A RSZKI-n végzettek tanulmányi eredmémytől függően őrmesteri v. törzsőrmesteri rendfokozatot kapnak, a NKE-n végzett tisztek pedig hadnagy, főhadnagyit.
Ez a hiteles információ, hogy elhiszed-e rajtad áll.
Még hogy a "zászlósi kihalófélben van" meg az őrmester törzsőrmester, főtörzsőrmester kihaltak, nem használják. Ekkora baromságot. A végrehajtói állomány 40%-a az.....
Elhiszem.
És a Közlekedési rendeszetnel vannak rendek? Ahhoz milyen iskolát kell elvegezni?
Két dologból áll ez az egész. Vannak a beosztások, meg a rendfokozatok.
Beosztások: járőr járőrvezető, csoportvezető, szolgálatirányító parancsnok, előadó,alosztályvezető, osztályvezető, kapitány stb.....
Rendfokozatok amiket az előző hozzászólásomban leírtam.
Tehát ha RSZKI-n végzel járőr leszel őrmesteri rendfokozatban. Hogy hova tesznek, vagy hol szeretnél dolgozni (áthelyezeés) az más tészta. Közrendvédelem, közlekedésrendészet bűnügy stb. Lehetsz közlekedési járőr őrmesteri rendfokozatban, bűnügyes nyomozó zászlósi rendfokozatban, közrendes járőrvezető főtörzsőrmesteri rendfokozatban. Ki kell járni a ranglétrát, vagy jó embert ismerni jó helyen stb. stb. stb.
RSZKI---Rendészeti Szakközépiskola (tiszthelyettes képző)
NKE-----Nemzeti Közszolgálati Egyetem(tiszt képző)
Az őrmesterek nem haltak ki :)
Tiszthelyettes: őrmester, törzsőrmester, főtörzsőrm.
zászlósok: zászlós, törzszls, ftzls.
tisztek: hadnagy, főhadnagy, százados
főtisztek: őrnagy, alezredes, ezredes
tábornokok: dandártábornok, vezérőrnagy, altábornagy. (és nyugalmazott vezérezredes is van)
Az hogy milyen munkával jár az nem feltétlen a rendfokozattól függ. Váltásparancsnok lehet egy őrmester is de lehet egy százados is például közrend területen.
Bűnügyön ugyanezen a vonalon lehet egy nyomozó főtörzsőrmester is meg hadnagy is pl.
Az őrmesteri rendfokozathoz rendőr szakközépiskola kell, a hadnagyihoz NKE, vagy rendőrszakközép + egy használható diploma és egy kis csók hogy átképezzenek.
A rendfokozat önmagában nem minden, a beosztás számít. Pl egy kapitányság kapitánya lehet egy őrnagy is, attól hogy van pl egy alezredes osztály v. alosztályvezető attól még a kapitány a főnök. Ugyanígy, lehet egy százados váltásparancsnoknak egy hadnagy a főnöke, ha az pl. a hadnagy a Járőralosztály vezető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!