Feljelenthetem, ha akaratom ellenére lefényképez?
Kezd már az agyamra menni, akárhányszor találkozunk, mindig lefényképez titokban aztán meg nem hajlandó kitörölni, én meg nem törölhetem ki mert adja oda a fényképezőgépet. Nem tudom mire mennék vele, mert osztrák állampolgár, és amúgy is osztrák és azokat meg nem büntetik meg úgy ahogy kellene, többször is hallottam ilyet, és nagyon idegesítő.
Mivel lehetne bizonyítani hogy titokban fényképez? Kérlek segítsetek, mert nagyon idegesítő már és ez már személyi jogokat sért.
Azt nem neked kell bizonyítani. Feljelented, elmondod hogy min van a gép, kivizsgálják az esetet, és ennyi.
De elmondhatod neki te magad is, hogy tettél feljelentést, és ha nem száll le rólad, innentől súlyosabb következményekre számíthat.
Nem jelentheted fel, a személyiségi jog megsértése nem a rendőrségre tartozik, ők legfeljebb igazoltatni fogják, ha a perhez szükséges adatokat máshogyan nem lehet megszerezni. Személyiségi jog megsértéséért polgári pert indíthatsz a bíróságon.
Nem derül ki a kérdésedből, hogy hány éves vagy, de ha nem múltál el 18 éves, akkor ráadásul önállóan nem is indíthatsz pert, mivel a szüleidé a jogi képviseleted.
Ha ennyire zavar a dolog, akkor próbáld meg ezt a kérdést is a családon belül rendezni. Értesd meg a rokonokkal, hogy téged nagyon bosszant az ő viselkedése és érd el, hogy a család fogja őt vissza, hogy neked ne legyen rossz. Ajánld fel, hogy csináljon rólad pár képet, legyen vele boldog, de aztán hagyjon békén és ne zaklasson tovább.
Azt mondod, hogy ő "befurakodott a családba és neked muszáj találkoznod vele ünnepeken", arra gondoltál már, hogy ha a család nyomása miatt nem teheted meg, hogy ne találkozz vele, akkor vajon mit szólna a család, ha egyszer csak pert indítasz ellene, vagy ha lehetséges volna, akkor rendőrök állítanának be a feljelentésed miatt? Szerintem ezt még rosszabb szemmel néznék, mintha nem mész el egy családi karácsonyra, vagy ha balhét csinálsz belőle a családi összejövetelen, hogy ne fényképezzen. És ha nincs meg a család megértése és támogatása, akkor egy ilyen lépést ugyanúgy hisztinek tartanának, mintha csak a családdal balhézol miatta, hogy ne fényképezzen. Ráadásul, ha ők nem állnak melletted a kérdésben, akkor a hatóságoknak is azt fogják mondani, hogy nincs itt semmilyen gond, így a jogi lépéssel sem mennél sokra.
Mivel ez egy családi probléma, mindenképpen a családon belül próbáld megértetni a helyzeted és náluk próbáld elérni, hogy segítsenek megoldódani a problémádat.
Achilles13: Magyarországon (és Európában általában) nagyon nem ugyanúgy működnek a törvények (már elméletben sem, nem csak a gyakorlatban), mint Amerikában. Nagyon sok mindenben teljesen más a két kontinens jogi berendezkedése és jogi gondolkodásmódja is.
Többek közt a képmáshoz fűződő személyiségi jogok is máshogyan működnek. Amit mondasz Amerikában is csak közterületen igaz, magán területen ott is a terület tulajdonosa dönti el, hogy mit lehet a területén művelni és mit nem.
Magyarországon (évtizedek óta) a fő szabály, hogy mindenkor és mindenhol kell a fotóalany beleegyezése a kép elkészítéséhez és a publikálásához is, ami alól a törvény szerinti kivétel csak a nyilvános közszereplés (amikor önszántadból vállalsz nyilvános szereplést, ahol számíthatsz rá, hogy képek készülnek, pl. nyilvános fellépés, sportesemény, politikai gyűlés, tüntetés, stb) és a tömegkép (amikor sokan vannak a képen és a kép nem egy-egy emberről szól, hanem csak emberek csoportjáról, vagy a helyszínről). [Sajnos ezt a témát eléggé hiszterizálva kezelte mostanában a sajtó az új PTK életbelépése miatt, miközben az érdemi szabályozás nem változott.]
Magán területen lehetnek helyi szabályok, házirendek, amit a tulajdonos szab. Persze a törvényekkel ezek sem lehetnek ellentétben, de ha a házirendben az van, hogy aki odamegy, az a belépéssel elfogadja, hogy róla fényképek készülhetnek, az kiváltja a törvény által megkövetelt beleegyezést. Ezt szokták alkalmazni a legtöbb sporteseményen és egyéb nyilvános rendezvényen. Ezeket persze előre megismerhetővé kell tenni, pl a bejáratnál kifüggeszteni, honlapra kitenni, belépőre ráírni, stb.
Egy családi helyzetben a házirend előzetes ismertetése nem igazán szokás, de a rokonaidat nem is szoktad beperelni érte, hogy a házirendet nem foglalják közhivatalos okiratba, így a magánlakások esetén általában "az én házamban az van, amit én mondok" ökölszabály érvényesül a legtöbb esetben.
Ha érdekel bővebben a téma, akkor keress rá, hogy "közterületen fotózás szabályai" a blogomon elég sokat foglalkozom ilyesmivel.
az oldal üzemeltetői rám szóltak, hogy ne linkeljem az oldalam (hiába releváns információ egy kérdéshez), úgyhogy azóta nem teszem.
ha guglival rákeresel, hogy "fotó személyiségi jog", megtalálod a blogom az első néhány találat közt és talán más hasznosat is találsz ebben a témában
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!