Mit jelent az, hogy "előadóhoz" kerül a feljelentésem?
Először tettem feljelentést valaki ellen, írásban, és most érdeklődtem, hogy van-e már valami fejlemény az ügyben. Mondták, hogy holnap érdeklődjek, mert addigra kap előadót az ügyem. Ez mit jelent?
Valamint arra tudnátok még válaszolni, hogy minden feljelentésből lesz-e bírósági ügy? Vagy bírósági tárgyalás nélkül is visszatérítik a káromat?
A beérkező iratokat iktatják, osztályozzák ügycsoport szerint, aztán egy vezetőhöz kerül, aki kiszignálja (kiosztja) egyik beosztottjára, aki majd érdemben foglakozik az üggyel. Ez a beosztott az "előadó". Így nevezik a beosztását.
Hogy miből lesz bírósági ügy, azt ez az előadó határozza meg az ügy fajtája, súlyossága szerint. Lehet, hogy ő jár el, lehet hogy átteszi az önkormányzathoz (mert oda tartozik), lehet, hogy nyomozást rendel el, sőt lehet, hogy "ad acta" teszi, azaz a feljelentést érdektelennek tartja. Szóval nagyon sok változat van. De amint valami döntés születik, erről értesítenek.
Nem lesz minden feljelentésből bírósági ügy. A büntetőeljárás menete dióhéjban a következő:
1.) Feljelentés
2.) Az eljárás megindítása, ha az adott szerv illetékes. Ha másik szerv illetékes, átteszik oda az ügyet.
3.) Nyomozás, ha a feljelentés alapján bűncselekmény gyanúja merül fel.
4.) Ha a gyanú alapos, felterjesztik az ügyészhez vádemelésre. Ha nem, megszüntetik a nyomozást.
5.) Az ügyész dönt, hogy valóban alapos-e a gyanú, illetve, hogy a cselekmény társadalomra kellően veszélyes-e ahhoz, hogy bíróság elé kerüljön, stb. Tehát vádat emel, vagy megszünteti az eljárást.
6.) Ha az ügyész vádat emelt, már szinte biztosan lesz bírósági tárgyalás (van azért kivétel)
Hát a gyanú az alapos, vagyis bizonyított az, hogy engem átvert valaki, megkapta a pénzt, de az árut nem kaptam meg, az illető pedig felszívódott.
Bizonyítéknak ott vannak a levélváltások, melyben lefixáltuk az adásvételt, valamint ott az átutalási bizonylat a bankomtól, hogy az utalás megtörtént.
Szóval ha netán bíróság elé kerülne az ügy, engem behívnának, mint károsultat vagy mint tanút? Újat nem tudok mondani, minden információt és bizonyítékot átadtam a rendőrségnek.
Mint sértettet, be.
De ha az elkövető nem kerül elő, akkor nem hiszem, hogy az ügyész indítványozni fogja, hogy a bíróság távollétében is tárgyaljon.
Viszont ez neked már nagyjából mindegy is, mert neked a büntetőeljárásból sok hasznod nem származik. Ott nem döntenek a kártérítésről, csak az elkövető büntetéséről.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!