A torrent oldalakról DVD filmek és zenei albumok letöltése az bűncselekménynek számít?
BTK 329, 329/A: [link]
Érthetőbben. Igen, bűncselekmény, vétség, ha rendelkezel illegális tartalmakkal, ha terjeszted őket (torrent esetén a feltöltött adatforgalom, amúgy a hamísitott ill. szoft. száma a mérvadó)
"Mit NEM tehetünk a legálisan megvásárolt szoftverünkkel?
Jogosulatlan másolás
A szoftver licencszerződés, amennyiben eltérően nem rendelkezik, a vevőnek csak egyetlen "biztonsági" másolat készítését engedélyezi, arra az esetre, ha az eredeti szoftver lemeze meghibásodna, vagy megsemmisülne. Az eredeti szoftver bármely további másolása jogosulatlan másolásnak minősül, és megsérti a szoftvert védő és használatát szabályozó licencszerződést, valamint a szerzői jogi törvényt. (Sőt; másnak sem tehetjük lehetővé, hogy lemásolja a szoftverünket).
Illegális szoftverhasználat
Az illegális szoftverhasználat azt jelenti, hogy valaki egy számítógépes programot jogosulatlanul másol le és használ, ezzel megsértve a szerzői jogi törvényt, valamint a szerzőnek a szoftver licencszerződésben leírt feltételeit. Aki szoftvert illegálisan használ, az a szerzői jogi törvény értelmében törvénybe ütköző cselekedetet követ el.
Hamisítás
A hamisítás a szerzői jogvédelem alá eső szoftver nem jogszerű sokszorosítása és eladása. Gyakran olyan formában történik, hogy a termék eredetinek tűnjön. A szoftverhamisítás nagyon kifinomult lehet, törekedve a csomagolás, az emblémák és a hamisítás elleni technikák (pl.: a hologram) utánzására. De történjen bármilyen formában, a szoftverhamisítás rendkívül kártékony elsősorban a szoftverfejlesztő, de a felhasználó számára is.
Internet-kalózkodás (warez)
A kalózkodásnak ez a formája úgy zajlik, hogy egy szerzői jogvédelem alá eső szoftver a jogtulajdonos kifejezett engedélye nélkül felkerül egy nyilvános vagy korlátozott hozzáférésű Internet kiszolgálóra, ahonnan ingyenesen, vagy díjazás fejében letölthetővé teszik.
Alkalmi másolás
A szoftverkalózkodásnak ez a formája valósul meg akkor, amikor egy szervezeten belül többletpéldányok készülnek az alkalmazottak munkájához. A felhasználók közötti „baráti cserebere” is ebbe a kategóriába tartozik.
Egy szoftver megvásárlása nem jogosít a későbbi verzióinak használatára. (Azokat is meg kell venni, kivéve ha a licenc ezt külön nem szabályozza.)
Általában nem fejthetjük vissza a programkódot, nem módosíthatjuk a programot.
A számítógép üzemeltetője felel azért, hogy a gépen csak jogtiszta szoftverek legyenek!
A jogtisztaságot a vásárláskor kapott licencszerződéssel, a vásárlást igazoló számlával, vagy a regisztrációs kártyával igazolhatjuk.
Illegális szoftverkereskedelem
Szoftvert csak az adhat el, aki erről szerződést kötött a forgalmazni kívánt szoftver(ek) gyártójával. Máskülönben illegális szoftverkereskedelemről beszélünk.
(A szoftvertermékek nem engedélyezett másolását, az illegális szoftvertermékek felhasználását 1993 óta a Btk. 329/a paragrafusa alapján akár 5 évi börtönbüntetéssel is sújtható!)
Illegális szoftvereladásra utal, ha a programot gyanúsan olcsón kínálják, a szoftver nem a „gyári” dobozban vagy nem gyári adathordozón (CD-n,…) van, a regisztrációs kártya nincs vagy nem nyomdai, a regisztrációs számot házilagosan mellékelik, nem hajlandók számlát adni, stb. Gondoljunk az illegális játékprogram-kereskedésre! Az illegális szoftverkeres kedelemben való részvételt – az eladást és a vételt is – a törvény bünteti! Az illegálisan szerzett programok (illegális szoftverek) birtoklása törvénybe ütközik és büntethető."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!