Ha a behajtó kopogtat az ajtón és berendezést szeretne elvinni, viszont nem nekem hanem a lakótársamnak van tartozása, akkor az én berendézeimet is elvihetik?!
Nem. A független bírósági végrehajtó azért nem ész nélkül pakolja ki a lakást.
Először is: Azt viszi, ami az adós tulajdona, vagy házastárssal közös vagyonba tartozik.
Viszont nem érdemes mindent neked ajándékoznia, mert az fedezetelvonó szerződés lesz, és akkor ugyanúgy elviheti. Hogy melyik berendezés kié, arra rá fog kérdezni. Azt hazudni sem érdemes, hogy a tiéd, mert az már bűncselekmény.
Fontos tudni azonban, hogy az adós munkaeszközeit nem viheti el, például egy taxis autóját nem lehet lefoglalni. Egyrészt, mert ezzel veszélyeztetnénk a megélhetését, másrészt, mert ettől még kevésbé lesz fizetőképes a további adósságokra nézve.
Szintén nem viheti el az összes ruhát, meg a kaját.
Elsődlegesen azt viszik, ami biztosan az adósé. Ha ilyen nincs, akkor az ott található dolgokat közösnek tekintik (hozzátartozók esetén) és árverezik. Csak az adós részét lehet árverezni, de azt a másik fél megválthatja, vagy kérheti az egész árverezését (így pénzben kaphatja meg részét).
Ptk. 578/G.§ (1) Az élettársak együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közreműködésnek számít.
(2) Ezeket a szabályokat kell alkalmazni - a házastársak és a bejegyzett élettársak kivételével - a közös háztartásban élő más hozzátartozók vagyoni viszonyaira is.
Vannak végrehajtás alól mentes vagyontárgyak, amiket az adós kérésére se vihetőek el. Vht 89.§-tól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!