Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Ezekalapján kapok még erkölcsit?

Ezekalapján kapok még erkölcsit?

Figyelt kérdés

Vagyishát tiszta erkölcsi bizonyítványt!


Tavaly áprilisban kaptam 10 hónap börtönt 2 évre felfüggesztve.


2011. júl. 29. 17:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Szerinted az kap teljesen tiszta erkölcsi bizonyítványt aki börtönbüntetést kap.
2011. júl. 29. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Mr. Köcsög! Szted megkérdeztem volna ha tudnám?
2011. júl. 29. 17:23
 3/13 anonim ***** válasza:
Személy- és vagyonőri igazolványhoz kellene?
2011. júl. 29. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Nem melóhelyre kérik..
2011. júl. 29. 17:24
 5/13 A kérdező kommentje:
Vagyishát így van meghirdetve az állás, hogy elvárások közt ott van az erkölcsi bizonyítvány is.
2011. júl. 29. 17:24
 6/13 anonim ***** válasza:
Nem hiszem, de fel kellene hívnod a hivatalt, ahol adják az erkölcsit. Nem kértél a bíróságon előzetes mentesítést? Bár nem tudom, hogy akkor adnának-e tiszta erkölcsit.
2011. júl. 29. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Nem nem kapsz, és azt mondanám hogy ha a börtön nem lenne, azt az állást akkor se kapnád meg(amihez kell erkölcsi, ott azért keményen válogatnak az emberek között)
2011. júl. 29. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Ekkora baromságot kedves utolsó.. magyarázd már el nekem hogy miért nem kapnám meg, ha nem lenne felfüggesztettem? Furdal a kiváncsiság.. :o)
2011. júl. 29. 20:13
 9/13 anonim ***** válasza:

Először azt a fogalmat kellene tisztáznunk, hogy mit jelent pontosan az, hogy mentesülés a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól?


Amennyiben valakit bíróság jogerősen elítél az ítélet alapján a nyilvántartásba bejegyzik a kiszabott büntetést. Így ha munkahelyhez vagy bármi máshoz szükséges az erkölcsi bizonyítvány abban szerepelni fog a büntetés. Ha a mentesítés beáll akkor onnantól kezdve a büntetés nem szerepel az erkölcsi bizonyítványban és arról az elítéltnek nem is kell számot adni. Magyarul a mentesítés beálltát követően úgy kell tekinteni az illetőt, mintha büntetlen előéletű lenne.

Milyen módon mentesülhet valaki?


A törvény erejénél fogva.

Bírósági határozat alapján.

Kegyelem útján.


A törvény erejénél fogva (legáltalánosabb formája a mentesülésnek):


Közérdekű munka, pénzbüntetés, foglalkozástól eltiltás, járművezetéstől eltiltás és kiutasítás, esetén - foglalkozástól eltiltás vagy járművezetéstől eltiltás esetén a foglalkozás vagy a járművezetés gyakorlásának joga kivételével - az ítélet jogerőre emelkedésének napján.

Felfüggesztett szabadságvesztés esetén a próbaidő leteltének napján.

Gondatlan vétség miatt kiszabott szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltésének, illetőleg végrehajthatósága megszűnésének napján.

Szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, egy évet meg nem haladó szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő három év elteltével.

Szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, egy évet meghaladó, de öt évnél nem hosszabb szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő öt év elteltével.

Szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, öt évet meghaladó, határozott tartamú szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő tíz év elteltével.


Felfüggesztett szabadságvesztés esetében a mentesítés nem áll be, illetőleg hatályát veszti, ha a büntetés végrehajtását elrendelik. Ilyenkor a mentesítésre a fel nem függesztett büntetés szabályai az irányadók.

Bírósági határozat alapján:


A bíróság a szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltet, kérelemre, mentesítésben részesítheti, ha erre érdemes, és a szabadságvesztés kiállásától, illetőleg végrehajthatósága megszűnésétől az előbbi felsorolás 4, 5, 6 pontban meghatározott idő fele már letelt.


Az érdemesség elbírálásánál figyelembe kell venni az elítéltnek a büntetés kitöltése óta folytatott életmódját, továbbá azt, hogy - amennyiben erre módja volt - jóvátette-e a cselekményével okozott sérelmet. Jó esély van a mentesítésre, ha az elítélt és családja megélhetésének veszélye forog fent mert az erkölcsi nélkül nem tudna munkát vállalni.


A bíróság előzetes mentesítésben részesítheti az elítéltet, ha a szabadságvesztés végrehajtását felfüggeszti, és az elítélt a mentesítésre érdemes. Az előzetes mentesítés hatályát veszti, ha a felfüggesztett büntetés végrehajtását elrendelik.


Mellékbüntetés alkalmazása esetén az elítélt az elítéléshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól mindaddig nem mentesül, illetőleg nem mentesíthető, amíg a mellékbüntetés végrehajtása be nem fejeződött vagy végrehajthatósága meg nem szűnt.

Kegyelem útján:


A kegyelmi jogkör gyakorlója (Köztársasági Elnök) az elítéltet kegyelemből mentesítésben részesítheti akkor is, ha e törvény szerint ennek egyébként nincs helye. A kegyelmi mentesítésben részesített személy az elítéléshez fűződő büntetőjogon kívüli hátrányos jogkövetkezmények szempontjából büntetlen előéletűnek tekintendő.

2011. júl. 29. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm válaszát!
2011. júl. 30. 09:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!