A rendőrség miért nem kér ki mobiltelefon cellaadatokat súlyos bűncselekmények, pl. cserbenhagyásos gázolás esetén?
Az, hogy valakit elgázolnak, majd cserbenhagynak, az elég súlyos ügy.
Ilyenkor jön az, hogy a rendőrség, mint 40 évvel ezelőtt, a lakosság segítségét kéri, amiből aztán nincs semmi eredmény, a nyomozást meg gondolom lezárják, hogy a tettes ismeretlen...
A mai világban mindenkinek van mobiltelefonja, egy nem előre eltervezett bűncselekmény esetében szinte biztosan nála.
A cellainformációk kikérése elméletileg semmi nehézséget nem kellene jelentsen: egy hivatalos kérés a szolgáltatók felé, akiknél az rendszerekből lekérdezik, hogy ki volt az a 10 ember aki a közeli adótornyok táján járt pont akkor.
Miért nem élnek ezzel akkor rutinszerűen, amikor minden további nélkül tudható, hogy létezik egy nagyon komoly nyom, konkrétan akár 5-10 emberre szűkítí a gyanúsítottak körét?
Kiemelt bűnügyeknél szokták használni a cellainformációkat is!
Amit nem értek, hogy miért nem próbálkoznak meg olyan esetben ezzel, amikor elakad a nyomozást. Ha nem a legforgalmasabb belvárosról van szó, akkor azért komoly segítség lehetne, ha a semmi helyett mondjuk van akár néhány tucat lehetséges személy. Például rögtön meg lehet nézni, hogy a gépjármű-nyilvántarásvan van-e olyan járművük, ami illik a nyomokhoz, pl. szín, típus.
A telekommunikációs cégek tárolják ezeket az adatokat, kikérés esetén elméletileg csak egy lekérdezés, hogy na ilyen idősávban milyen készülékek csatlakoztak mondjuk ennek a 3 torony bármelyikéhez.
Itt ugye a fő kérdésem, hogy ha szokták ezt használni a legfontosabb ügyekhez, akor mi az akadálya, hogy ugyanúgy használják mondjuk egy cserbenhagyásnál.
4-es: nem kell veszekedni, beszélgetünk. Nem tudom mindek kell nekiálli hülyézni. Azt hiszed, hogy az, hogy éppen melyik helyen voltál, melyik mobiltorony szolgálta ki a készülékedet, az elveszik az éterben? Hát nem éppen...
Mielőtt nagy pofával lehülyézel másokat, nézz már utána a dolognak:
Csake egy forrás itt: [link]
"Évente 40 ezer megkeresés érkezik a nyomozóhatóságoktól a Telenorhoz, amiben előfizetők adatait, híváslistáját, cellainformációkat kérnek aktuális bűnügyek felderítéséhez."
illetve:
"Az előfizetővel és hívásforgalmával kapcsolatos adatokat egy évig kell megőriznie a szolgáltatónak".
De nyugodtan járj utána magad, ha nem hiszed. Valószínűleg meglepődsz.
És továbbra is nyitva a kérdés: ha mindez egyébként rendelkezésre áll, akkor miért megy a maszatolás, hogy nem képseket megtalálni egy baleset okozóját, vagy cserbenhagyás elkövetőjét? Simán adott mondjuk néhány tucat ember, akinek utána kellene kicsit nézni, hogy ne ezek között ott van, akit keresünk.
"Kiemelt bűnügyeknél szokták használni a cellainformációkat is!"
Igen, ha van konkrét gyanúsított, bekérik a telefonja cellainformációit a bizonyítási eljáráshoz.
"Például rögtön meg lehet nézni, hogy a gépjármű-nyilvántarásvan van-e olyan járművük, ami illik a nyomokhoz, pl. szín, típus."
Mégis milyen nyomokhoz, kérdező?
Azt azért elmondod, hogy egy cserbenhagyásnak alapesetben mi köze a cellainformációkhoz az elkövető szempontjából?
Ha baleset okozása közben az elkövető éppen nem a facebook - on posztol vagy konkrétan telefonál, akkor mire mész vele?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!