Mennyire hatékony a magyar rendőrség ha egy komoly ügyröl van szó? Többi lent
"Mennyire hatékony a magyar rendőrség ha egy komoly ügyröl van szó?"
Minél komolyabb az ügy, annál nagyobb apparátust állítanak rá. Ennek megfelelő az eredményesség. Az emberöléseknél az elkövetők 80-90%-a megkerül, a rablásoknál a felderítési arány 60-70% körüli, a lopásoknál már csak kb. 20%, és ott látencia is van.
Meg kell jegyezni, hogy a fenti 80-90% a valóságban azért valamivel kevesebb. Valószínű, hogy sok esetben balesetnek vagy öngyilkosságnak lesz minősítve a gyilkosság (pl.: találnak egy folyóban egy fél éve ott oszladozó hullát. Lehet, hogy nem is lesz rendőrségi eljárás belőle.)
A legtöbb esetben azonban azért látszik, hogy az illető nem magától halt meg és akkor megindul az eljárás. A gyilkosságok elég sajátos események, nemcsak úgy ok nélkül megtörténnek. Pl.: az esetek 80-90%-ában az áldozat ismerte a gyilkosát! Tehát először meg kell állapítani az illető személyazonosságát, meg az elkövetés módját, idejét stb. Utána fel kell térképezni az áldozat ismerősi körét, rokonságát stb. Gyakori indítékok: féltékenység, szerelmi bánat, örökség, stb. stb.
Ha rablótámadás történt, vagy szervezett bűnözői csoportok lehetnek a háttérben, akkor erre is megvannak a források és módszerek.
Tehát nagyjából úgy megy minden, mint a filmekben. Talán az a különbség, hogy - dramaturgiai okokból - a filmekben kevesebb irattározás, kevesebb papírmunka, kevesebb keresgélés, kevesebb unalmas és használhatatlan tanúk után koslatás stb. van és több "akció", mint a valóságban.
ma 19:57
Mint a világ minden rendőrsége. Annyi ügy van, hogy a rendőrség vagy igyekszik lerázni a kisebb ügyeket, vagy pedig 100 ezer rendőr kell és rendőrállamot építünk. Évente 300-400 ezer bcs-t jelentenek be (jóval több történik), és csak néhány tízezer nyomozást lehet lefolytatni.
Gyilkosságnál, rablásnál, nagyértékű lopásnál azonban nem fog félrenézni a rendőrség.
Az utolsónak teljesen igaza van. Annyi bejelentést, amennyi egy évben történik fizikai képtelenség lenne lenyomozni, felderíteni hatékonyan. A rendőrség állománya kb 45 ezer fő, és ebbe mindenki beletartozik, még a bérszámfejtők is. Tehát a bűnycelekmények felderítésére van kb 5-6 ezer fő nyomozó-vizsgáló állomány, akikre ha számoljunk 400 000 bejelnetést évente, egy nyomozóra így jut kb 70-80 ügy egy évben. Lehet hogy ez kevésnek tűnik, de ha valaki tudja mivel jár egy kisebb ügy nyomozása, akkor az tudja, hogy ez nem kevés! És akkor még vegyük figyelembe, hogy sokszor kerestetni kell a gyanusítottat, a tanu nem méltóztatik befáradni kihallgatásra, házkutani kell, ahhoz engedélyt szerezni és még folytathanám. Ezt kis ügyeknél is véghez kell vinni. És akkor még nincs is nagyobb ügy az asztalán.
De hogy a kérdésedre válaszoljak, kb úgy, mint a nyomozós filmekben. Találnak egy hullát, rendőrség ki, helyszínelők ki, helyszínelnek, tanukat hallgatnak ki, meggyanusítanak, bizonyítékokat keresnek, házkutatnak, majd mikor minden összeáll, mehet az ügy a bíróságra, vagy bizonyíték hiányában megszüntetik az ügyet!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!