A rendőrség miért így adja le a híreket?
Több cikkben is olvastam, hogy úgy adnak le egy hírt hogy "....a rendőrök a helyszínen elfogták...."
Miért az "elfogták" szóval írják? Így olyan mintha micsoda harc-dulakodás közepette sikerült volna megbilincselniük, pedig ezt a szót használták már olyan hírnél is ahol egy talajrészeg balesetezett sofőrt fogtak meg aki állni sem tudott a lábán.
Miért mit kellene leírniuk helyette?
A rendőrök a helyszínen megkérték a gyanúsítottat, ugyan engedje már magát megbilincselni és letartóztatni?
Akkor írják így hogy "elfogták" amikor kimentek és letartóztatták. Mert onnantól a gyanúsított "fogva van". Ennyi.
Elfogás, előállítás, bizottsági intézkedés.. ezek személyi szabadságot korlátozó intézkedések.
Azért így mondják a hírekben, mert az feltételezett elkövető ezt csinálta:
(Nem titok, fenn van neten: Rtv 33. § (1))
A rendőr a további intézkedés megtétele céljából elfogja és az illetékes hatóság elé állítja azt,
a) akit szándékos bűncselekmény elkövetésén tetten értek;
b) * aki ellen elfogatóparancsot, nemzetközi elfogatóparancsot, illetve európai elfogatóparancsot adtak ki;
c) * akinek őrizetét, letartóztatását, előzetes kényszergyógykezelését, illetve elmeállapotának megfigyelését rendelték el;
d) * aki az őrizet, a letartóztatás, az ideiglenes kiadatási letartóztatás, a kiadatási letartóztatás, az ideiglenes átadási letartóztatás, az átadási letartóztatás, az ideiglenes végrehajtási letartóztatás, a szabadságvesztés vagy az elzárás végrehajtása során megszökött, vagy a fogvatartás helyéről engedéllyel eltávozva oda nem tért vissza, az olyan bűnügyi felügyelet szabályait, amelynek során a bíróság a terhelt számára előírta, hogy meghatározott területet, lakást, egyéb helyiséget, intézményt vagy ahhoz tartozó bekerített helyet engedély nélkül nem hagyhat el, valamint a távoltartás szabályait megszegte, illetve, aki az előzetes kényszergyógykezelés, az elmeállapotának megfigyelése, a kényszergyógykezelés vagy a javítóintézeti nevelés alól magát kivonta;
e) akinek előállítását külön törvényben meghatározott feltételek alapján elrendelik;
f) * aki az ország területén jogellenesen tartózkodik;
g) * akinek a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény (a továbbiakban: Bv. tv.) 38. § (5) bekezdése alapján büntetés-végrehajtási őrizete szükséges.
---
Ha ezek közül valamelyiket csinálta a jóember, akkor így kerül bele a hírekbe is. Létrejött az elfogás feltétele és annak foganatosítása.
Ui: az elfogásnak nem feltétele, hogy bilincseljenek.
Ha együttműködő, maradéktalanul eleget teljesíti a rendőr utasításait és nem kell tartani attól, hogy elszökne, kárt tenne magában, ellenszegülne, vagy rátámadna a rendőrre, akkor nem indokolt a bilincs sem.
Mondok erre egy példát: a zsaruk lekapcsolnak egy fickót, aki járművezetés eltiltás hatálya alatt vezet gépjárművet. (Május óta már bűncselekmény.)
Hogy is írtam fent? "
a) akit szándékos bűncselekmény elkövetésén tetten értek;"
Ez a szituáció pont egy iyoen eset.
Emberünk a volán mögött sír, szánja-bánja, megtesz mindent, amit a rendőrök kérnek, okosan beszáll a rendőrautó hátsó ülésére és jól viselkedik.
Ilyen esetben nem kell bilincset használni, hiszen teljes mértékben együttműködő. Vagy ha egy öreg 90 éves bácsi vezetné az autót, valószínűleg szintén nem pereceled meg. Elfutni nem fog, bántani meg főleg nem.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!