Kettős álamporgárságu személy mehet börtönőrnek?
Elvben a magyar állampolgárságról szóló törvény szerint magyar állampolgárok közt nem lehet különbséget tenni, gyakorlatban csak azt közöld, hogy magyar állampolgár vagy szóban és írásban is mindig. A többi állampolgárságod megadására semmi sem kötelez, azok meg nem adásával mulasztást nem követsz el.
Persze ha pl. környező országban született magyarként szereztél magyar állampolgárságot, akkor tud erről a magyar állam is, de ezen a szinten te semmilyen biztonsági kockázat nem vagy. A magyar államnak is az a kényelmes, ha simán csak magyar állampolgárnak tarod magad. De legyél ehhez később is következetes, azaz ha felvesznek, ne hangoztasd ott másik állampolgárságodat senkinek sem.
Akkor kell nyilatkoznod csak minden állampolgárságodról, korábbiról is, ha nemzetbiztonsági ellenőrzéshez kötött beosztásba kerülnél (a BV szerveknél az átlag középvezetői sem ilyen, de pl. TEK-nél ilyen minden beosztás).
"1993. évi LV. törvény
a magyar állampolgárságról
...
Alapelvek
1. § (1) A magyar állampolgárok között az állampolgárság keletkezésének, illetve megszerzésének jogcíme alapján különbséget tenni nem lehet."
Hszt.
"33. § (1) Szolgálati viszony azzal az önként jelentkező, cselekvőképes, állandó belföldi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárral létesíthető,
"A magyar jog nem tiltja magyar állampolgár esetleges kettős (vagy többes) állampolgárságát, de a további állampolgárságra nincs tekintettel, azaz azt a magyar állampolgárt, aki egyidejűleg más államnak is állampolgára - ha törvény másként nem rendelkezik -, a magyar jog alkalmazása szempontjából magyar állampolgárnak kell tekinteni."
A "belföldi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár" követelményhez kell az, hogy minimum bejelentett tartózkodási helyed legyen Magyarországon.
Lényeges különbség az állandó lakcímhez és az ideiglenes lakcímhez képest, hogy ennek bejelentéséhez nem kell a tulajdonos hozzájárulása sem, nem is értesül róla, hogy te hova jelentkeztél be, de persze bármikor adatot kérhet lakcímnyilvántartóból, hogy tulajdonában álló ingatlanba mely személyek, jogi személyek milyen jogcímen vannak bejelentve és akkor kijelenthet.
Ha itt laksz valahol (akár albérlet, akár munkásszállás, vagy még ha kerti sufni is), akkor simán jelentsd be a címét tartózkodási helyedként.
Ezt a tartózkodási hely jogcímet pár éve pont azért találták ki hogy feloldják azon jogi ellentmondást, hogy egyrészről jogszabály előírja, hogy ha új címre költözöl (nem költözés egy több hónapos nyaralás sem), akkor 3 napon belül be kell jelentened a lakcímnyilvántartásba okmányirodán/ügyfélkapun, másfelöl meg az albérletet kiadók nem járulnak hozzá ahhoz sem, hogy az albérlők ideiglenes lakcímként albérletükbe bejelentkezzenek.
Ami még érdekes lehet, az a rendőség lapjáról:
"14. Kettős állampolgárság esetén hol szerezhető be TAJ kártya (társadalombiztosítási azonosító jelet igazoló hatósági bizonyítvány)?
Válasz: a kártya kiállításának feltételeiről szóló tájékoztatás, illetve a kártya kiállítása az arra illetékes hatóságtól, az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól kérhető, a Rendőrség a kérdésben nem rendelkezik illetékességgel.
15. Kettős állampolgársággal és magyarországi állandó bejelentett lakóhellyel rendelkező személy jelentkezhet-e a határvadász képzésre?
Válasz: a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény 33. § (1) bekezdése hivatásos szolgálati jogviszony létesítésének feltételeként írja elő a magyar állampolgárságot. Ugyanakkor nem zárja ki, hogy kettős állampolgárság esetén - amennyiben az egyik magyar -, a hivatásos szolgálati jogviszony létrejöjjön."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!