Nke melyik rendészeti szak?
Olyat válassz, ami passzol az alkatodhoz. Ha vonalasabb vagy, akkor a rendészeti igazgatási alapszakot (aztán választhatsz majd határrendészeti, igazgatásrendészeti, közlekedésrendészeti, közrendvédelmi szakirányból).
Ha lazább, vagányabb, akkor a bűnügyi alapképzési szakot, ahol bűnügyi felderítő szakirány (ez a klasszikus nyomozó), bűnüldözési és gazdasági nyomozó szakirányokból választhatsz majd.
Azért túl nagy illúzióid ne legyenek az RTK-s oktatás, meg a hazai rendőrségi munka színvonalával kapcsolatban. A legjobb karrier az, ha diploma után pár évvel megpályázol és elnyersz EU-s rendvédelmi szervnél (pl. Europolnál, Frontexnél) beosztást, egyszerűen csak azzal, hogy 2 idegen nyelvet felsőfokon te tudsz, nem pedig a vezetés kedvencei. Ha tudod, hogy ez sikerülni fog, akkor addig is hazai szolgálati helyeden tiszti hivatásod magas etikai elvek szerint.
Ha ezt nem hozod, akkor rendészeti ág szakterületeinél legjobban úgy jutsz előre karrierben, ha simulékonyan szolgálod a vezetőket, eltűröd hogy kicsit lekezeljenek (szerintük atyaian, pl. Petikének szólítva), ha ők hibáznak, hibáikat magadra vállalod (amiért először akár fegyelmi fenyítést is kaphatsz, de később viszont ezért te kapod a pénzjutalmat.) Katonai mércével az egész rendőrség egy nagy szemétdomb, ahol a szabályzatokat nem tartják napra készen, sok mindenről nincs is, az “így szoktuk” a fő munkaszervezési elv. Ezért ha valaki magasabb beosztásba kerül, gondoskodik arról, hogy a helyére simulékony ember kerüljön, aki átadás-átvételnél rugalmas, nem tárja fel az előző vezető mulasztásait (amik miatt fegyelmi, vagy akár büntetőeljárást is kellene indítani, ha jelentésre kerülne). Közben meg a tiszthelyettesi állományt is jól kezeled, van előttük tekintélyed, kedvelnek és tartanak is egyszerre tőled.
A rendészeti ág szakterületein összességében kiszámíthatóbb a szakmai sikeresség, szerencsétől alig függ, nyugodtabb lelkiismerettel végezhető.
Pl. egy már ismert bűnöző elfogása szinte mindig sikeres, vagy sportesemény biztosítása is, nagyon ritkán van gikszer. Míg egy közvéleményt felháborító súlyos bűncselekmény tettesének felderítésében már jóval nagyobb szerepe van a szerencsének, ha nincs meg, de nagy a társadalmi nyomás, akkor meg a szemetesből (volt sittesekből) gyorsan kerítenek egyet.
Ez utóbbi meg azért más a lelkiismeretnek, mint az hogy pl. közlekedési szabálysértési főelőadó kénytelen bírságot kiszabni fizetésükből/nyugdíjukból alig kijövő kisembereknek is, vagy rendőri csapaterő parancsnoka keményebb oszlatásokat is végez, akár pl. igazságos ügyért felhevültebben tüntetőkkel szemben is.
Bűnügyi ágról majd később...
Most néztem, hogy 2019-ben nem fog indulni (illetve már 2018-ban sem indult) nappalis alapképzésként bűnügyi alapszak, bűnügyi felderítő szakirány. Ami indul azt itt látod.
Újdonság a kiber nyomozó szakirány (ami a kibertérben elkövetett bűncselekmények felderítéséhez, bizonyításához, minősítéséhez képez), a többi leírása itt:
Ha gazdasági bűncselekmények nyomozásával akarsz foglalkozni, akkor jobb választás az alacsonyabb ponthatárú adó- és pénzügyi nyomozó szakirány, ami NAV-nak képez pénzügyőr tiszteket. A NAV-nál sokkal minőségibbek a munkakörülmények, szép prémiumok vannak, mert jól el tudja adni a szervezet, hogy az ő eredményessége, hogy minden évben többszáz milliárd forinttal emelkedik a most évente 13 ezer milliárd forintnyi teljes adóbevétel.
Mondjuk átlag baráti körben, ahol van jó-pár vállalkozó (közülük sok kénytelen trükközni kicsit) a pénzügyőrök a rendőröknél is sokkal népszerűtlenebbek.
Ha meg lelkes vagy, hogy agyondolgozod magad, egyszer majd életvédelmis nyomozó leszel..., akkor válaszd a bűnüldözési szakirányt.
Akik végeznek jellemzően elsőként vizsgálótisztek leszel helyi rendőri szervnél (városi, fővárosi kerületi kapitányságon).
A vizsgáló feladata, hogy a nyomozók bűnügyi felderítő munkájának eredményeként bűncselekmény elkövetésével gyanúsított személy(ek)ről megállapítsa (tárgyi bizonyítékok, gyanúsítottak és tanúk kihallgatásával, szembesítéssel, további bizonyítékok), hogy valóban ő(k)-e a bűncselekmény vélelmezhető elkövetői, ha igen, ehhez összegyűjtsék a bizonyítékokat, ügyészségnek küldendő vádemelési javaslatot előkészítse.
Gyakorlatban itthon a legtöbb helyi rendőri szervnél a nyomozói és vizsgálói munkát eléggé összekutyulják, vizsgálók nyomoznak, nyomozók vizsgálnak. Pedig nagykönyv szerint a kettőt eléggé el kellene választani...
Ha később változna a hozzáállásod mert fontosabb lesz családdal lenni, orientálódhatsz nyugisabb beosztások felé, pályázhatsz pl. elemző-értékelő, bűnmegelőzési (előadások mindenfele, pl. falunapon, iskolákban, nyugdíjas otthonokban, fesztiválokon...), kriminalisztikai szakértői, stb. beosztásokat, amik nyugisabbak egy beosztott nyomozói vagy bűnügyi szolgálati ág bármely alosztály-, osztályvezetői beosztásnál is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!