Miért fontos tényező az, hogy hány nő van a parlamentben?
Tudomásom szerint a parlamenti képviselőket választják.
Ez alapján az emberek döntik el ( 106 választó kerületben személyesen, közvetlenül ), hogy számukra egy nő vagy egy férfi a szimpatikusabb, kire fognak szavazni.
Akkor mégis miért hozzák fel a médiumok, hogy "kevés a nő a magyar politikában"?
Hogy a nőket mennyire tekintik egyenrangú félnek a férfiakkal, az jól jellemzi egy társadalom morális fejlettségét.
De ez igazából nem is elsődlegesen a nőkről szól, hanem a gyengébbekről, elesettekről.
Nem tényező, hanem jelzésértékű :) Ha valami jelentősen alul- vagy felülreprezentált, akkor az rendszerszintű aránytalanságot mutat.
Ha nem választanak meg közel fele arányban nőket, az azt jelenti, hogy valami ezt gátolja, vagyis van legalább egy diszkriminatív elem. Akár az, hogy a nők a társadalom szemében nem érnek annyit, mint egy férfi, akár az, hogy nem alkalmasak, akkor viszont az oktatásban vagy közigazgatásban gáncsolják el őket az előrelépésben.
Gondolom azt már nem is kell mondani, hogy ez újratermeli az egyenlőtlenségeket, hiszen a fél társadalom nem lesz valós súlyának megfelelően képviselve.
Igen kevés nő van a politikában, nem csak itt, más országban is ez van. Nézd meg egy párt éves gyűlésén mennyi férfi és női párttag van. Ebben semmi ördögtől való nincsen általában más az érdeklődési köre a két nemnek, és ha a politikát lehetne szakmának nevezni (nem az) akkor inkább férfimunka. Mint ahogy a tanárok, ápolók, asszisztensek általában nők, úgy a férfiak szakmunkások, mérnökök pl.
Úgy meg nem könnyű kompotens női politikust találni ha egy pártnak tagjai 90%-ban férfiakból áll. Akkor támogatnék egy női kvótát ha a nők is ugyanolyan tevékenyen részt vennének a politikában. Sok hölgyet ismerek aki vagy alig/vagy semmit/vagy nem is érdekli ez a műfaj.
Szerintem nem fontos tényező, csak manapság trendi az egyenjogúság miatt ezzel foglalkozni. A parlamenti képviselőket a választók szavazzák be, a választók meg arra szavaznak aki szimpatikus nekik ( vagy akik megveszik őket).
Most akkor jobban kellene dolgozniuk a csajoknak hogy több szavazókörletet vigyenek? Vagy a választóknak több nőt kellene beszavazni akkor is ha nem értenek együtt a nézeteikkel? :D
Van egy ilyen találgatás, hogy kizárólag azért van kevesebb női képviselő(jelölt), mert elnyomják őket a férfiak. Amíg ezt nem sikerül bizonyítani, addig annyit is ér ez az állítás.
A másik állítás, hogy csak a nők tudják a nőket képviselni – ami ugyanilyen random és megalapozatlan –, ám a társadalom fele nő, így matematikailag az országgyűlésnek a fele is nőnek kéne lennie ezen állítás szerint. Persze lehetne hozni ilyen komplex gondolatokat, hogy az embert nem a neme reprezentálja elsősorban, mert nem állatok vagyunk, de nagyon kevés ember van, aki elvhűségből hülye, nem indulatból/hataloméhségből, utóbbiak meg nem akarnak érveket hallani.
#5
Szerintem egy kicsit jobban nézz körül, már megváltozott a világ vagy 20 éve. Az egyetemekre több nő jár, mint férfi, leginkább a volt keleti blokkban nagy az eltérés a nők JAVÁRA, csak a "fejlett" demokráciák némelyikében jár több férfi a felsőktatásba, mint nő, mint Németország, Franciaország.
Ha pedig több a nő az egyetemeken, akkor több a diplomás is közülük, azaz a mérnök és egyéb is.
Ahogyan nyugodtan nézd meg a valóságban a pártok tagjait, aktivistáit, nem lesz kevesebb a nő, mint a férfi. Nézd meg az önkormányzatokat, ott már jóval nagyobb a nők aránya, mint a parlamentben.
Abban igazad van, hogy a politikusi szereplés az inkább vonzó ma egy férfinak, mint egy nőnek - de maga a politika, a politizálás az más dolog.
Sok nő vesz részt a politikában, csak nem az első sorban, mert fontosabbnak tart más dolgokat. De megint egyetértünk: a nőket nők NEM szavazzák meg, vagyis a női választók éppen úgy nem azért szavaznak egy politikusra mert az nő, mint ahogyan a férfiak sem azért szavaznak egy férfi jelöltre, mert az férfi, hanem mert őt tartják számukra a legalkalmasabb jelöltnek.
Mindig nevetek a jogvédők meg "feminácik" szövegein az elnyomott nőkről és a hátrányos helyzetükről abban az Európában, ahol jelenleg is a 3 pár legbefolyásosabbnak mondott ember közül nő, a 2 német vezető, Merkel és AKK, meg Teresa May. És nem, nem vagyok férfi.
#8-as.
Az igaz több egyetemre több nő jár, de Felvi.hu-n megnézheted melyik szakon milyen arányban van a 2 nem. Pl. gépészmérnökin 94%, villamosmérnökin 96% a férfiak aránya. Nagyszámok törvénye alapján könnyebb egy jó férfi mérnököt találni, és nem azért mert a nők nem értenének hozzá, hanem mert alig találni női mérnököt. Most az okai nem számítanak, de akkor tegyünk kvótákat a gyárakba hogy ugyanannyi női és férfi mérnök dolgozzon? Vagy iskolákban tanítsanak egyenlő arányban a két nem képviselői? Nem is lehetne ma már megvalósítani, mert alig van már férfi pedagógus.
Az aktivista és a politikus 2 külön dolog. A politikus egy "munka" amiből megkeresi a kenyérre valót.
A szavazók nem a neme alapján választja meg jelöltjét, hanem általában a pártszimpátia számít.
#9
Igen. És mosd leírnád hogy a te mondataid miben is állnak ellentétben azokkal amiket én írtam le?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!