Valóban a Fidesz-KDNP 51% a többség. Mégis kevesebben szavaztak az ellenzékre 48%?
Sokat hallani, hogy az ellenzék azt mondja "mi vagyunk a többség" míg a 888-on régen azt olvastam a Fidesz kapott 51%-ot. Mégis a mai ellenzék számítási rendszerében ők számítanak a többségnek. Tudni akartam hol a hiba. Utánaszámoltam és kiderült, hogy a Fidesz-KDNP-re 51% míg az összellenzékre csupán 48,7% szavazott !
Mi a véleményed?
Az országos listás választás eredményt vettem alapul. Nem számítanak az egyéniek. A kormányra a Fidesz és a KDNP pártok együttes szavazatai számítanak, ami 2608087 db. 51,20%
Az ellenzéki pártok (MSZP,DK,Jobbik,Lmp) akik bejutottak összesen pedig 2481721 ember 48,70% voksolt. Evidens, hogy azok a kispártok akik nem jutottak be a parlamentbe nem számítandók be,hiszen ők nem ellenzékiek. Nem értenek egyet a mai ellenékkel sem és a kormánnyal sem. Másra szavaztak. Ki is estek. Nem számítanak voksnak sem ide sem oda. Ugyan az ellenzék ezeket a kispártokat kormánypárti kamupártoknak nevezte, ennek ellenére nem számítottam a Fidesz-KDNP szavazatai közé sem, de így is a kormánypárti szavazatok lettek többen +2%-al.
Fidesz–KDNP 2 608 086
Jobbik 1090616
MSZP–Párbeszéd 681358
LMP 402346
DK 307401
Eredmény :
Fidesz-KDNP 2608087 szavazat 51,20%
Ellenzék (Jobbik,MSZP,LMP,DK) 2481721 szavazat 48,70%
összesen 5089808 szavazat a 100%
Miért nevezi az ellenzék magát a többségnek, noha a kormánypárti szavazatok már akkor is 2%-al többen voltak?
Köszöm a válaszokat. Legtöbben egyetértünk. 50% fej-fej mellett az összeelenzékiek összeadva - amiben a szélsőliberálistől a neonáciig minden benne van - és a kormánypártiak. Utóbbi nem olyan színes. A többi csak játék a számokkal. Magam is így gondolom
# 6/9 . Na már most, minden körzetben 15 ember F-re szavaz, a többi 85 ...... Azonban csak 100*15=1500 ember szavazott rájuk, azaz 15%. A többit az "ellenzék" kapta."
Ez sem igaz. Amikor a parlamentbe bekerült pártokból feláll a kormány a többi képviselő fogja az ellenzéket alkotni. Onnan kezdődik az ellenzékiség fogalma. A momentum még odáig sem jutott el. A párbeszéd az mszp-vel indult közösen. A kétfarkú pedig ugyanúgy az összellenzék ellen van, mintahogy a kormány ellen is. Ezeket nem lehet beszámolni. A parlamenti 5%-ot sem érték el.
A választási matematikád is csúsztatás. 90-ben az MDF 24%-al nyert, 94-ben az MSZP 32%-al és nem volt semmiféle választási csalásról hőbörgés, pedig volt hogy pár ezer ember szavazatán múlott a választás 2002-ben. Ha megnézed a szavazatok eloszlását mindenhol kb a fele kormánypárti a másik fele valamilyen ellenzéki képviselőkön oszlott meg. Maradék alig volt, akik nem jutottak be a parlamentbe. Aki pedig el semment, az pedig mindenkinek az ellenzéke, hisz ugyanúgy mindenki ellen szavazott az otthonmaradásával.
Tegyük hozzá, hogy az ellenzékk sem egységes. A Jobbik az LMP-vel együtt van. Ha őket számoljuk a választók 72%-a ellenzéki lenne. Az MSZP-DK szintén ellenzi a Jobbikot. Ha őket vesszük együtt, akkor szintén a választók 73%-a ellenzéki lenne mivel nem egységes az ellenzék sem. Ez a jelenlegi mellett van a legnagyobb társadalmi támogatottsága egy kormánynak.
Keverednek a dolgok.
1. kétféle % arány mozog. Az egyik a parlamenti választás listás szavazatainak értéke: ott 49% szavazott a fidesz-kdnp-re, ebből következik, hogy 51% szavazott másra.
A parlamenti bejutás küszöbe azonban az 5%, vagyis azok, akik ezt nem érték el, azok nem kaptak mandátumot, nincsenek benne a parlamentben. Ami százalékot nézel, az már a parlamentben levő pártokra leadott szavazatokban a % arány. Vagyis ha azokat a szavazatokat amiket NEM a parlamenti pártokra adtak le az emberek, azokat elfelejtjük, akkor a többiben valóban több szavazata volt a fidesz-kdnp-nek, 51%, mert vele szemben nem az összes többi szavazat áll, csak ami az lmp, mszp-p, dk, jobbik szavazatainak száma.
2. az ellenzék mindenkit jelent, aki nincs benne a kormányban. De ez soha nem egy egységes egész valami. Attól mert a rántott húst rendelőknek az étteremben az összes többi ember az "ellenzéke", még nem kerül egy csapatba a vegán azzal, aki pacalpörköltet akar enni. Csak annyiban közösek, hogy egyikük sem akart rántott húst enni.
3. a parlamenti többséget NEM a listás szavazatok adják, a kormányt SOHA nem az adta, akinek listán a legtöbb szavazata van. A listás szavazás CSAK KOMPENZÁLJA azt, hogy helyileg egyik vagy másik párt van jobban támogatva. A listás szavazat segít azoknak is képviselethez jutni a parlamentben, akik csak országosan vannak 5%-nyian, helyileg elenyésző kisebbséget alkotnak. Az egyéni mandátumok száma dönt, vagyis hogy a 103 egyéni körzetben kik győznek. Itt a fidesz-kdnp-nek 88%-a van, a 103-ból 91 mandátumot szereztek meg. Ez a 88% CSÖKKENT LE 2/3-nyira amiatt, hogy országosan a többi pártnak is jelentős szavazója volt. Vagyis nem a 49% miatt van 2/3-a a fidesz-kdnp-nek a parlamentben, hanem mert megnyertek 91 egyéni körzetet ÉS listán 49%-a a szavazóknak erre a pártszövetségre szavazott.
12.
Van kb. 10% agyhalott, akikkel ezt egy gyógypedagógus se fogja soha megértetni! Ők azok akik elmennek tüntetni és bár keverik a fogalmakat és a rendezvény jellegét, azt írják a molinóra, hogy "szrtájk!" és oktatásügyi bizottsági képviselőjük hejesírási nyelvújító!
(Ezért lenne jó a választójogot pszichológiai alkalmassághoz, vagy legalább IQ teszthez kötni!)
(Nekem nem stimmel a szavazatok száma.
A 2018. évi országgyűlési képviselőválasztáson a FIDESZ-KDNP pártszövetség
• Magyarországon, pártlistán 2 607 990 érvényes szavazatot kapott;
• levélben, pártlistán (levélben csak listára szavazhattak) 216 561 érvényes szavazatot kapott;
• a kettő együtt 2 824 551 érvényes szavazat.
Forrás a Nemzeti Választási iroda honlapja, a [link] : [link] /orszagos-listak-eredmenye
Ez a hiteles választási eredmény. Itt nem látok 2 608 087-es számot, amivel számoltál. Ha csak a magyarországi listás szavazatokat vezsed figyelembe, az 2 607 990 db.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!