Mi a különbség a népköztársaság és a tanácsköztársaság között?
A tanácsköztársaság proletárdiktatúra, a népköztársaság népi demokrácia. Pesze a népi demokrácia sem demokrácia.
Nálunk két népköztársaság volt:
1918-ban egy főleg szociáldemokrata vezetésű, demokratikusabb rendszer, de a szociáldemokraták lepaktáltak a kommunistákkal, így született meg a tanácsköztársaság.
1948-ban hasonló paktum született, 1949-re az MDP (az egyesülésükből létrehozott párt már teljhatalmat élvezett).
A rendszerváltás utáni történetírás megpróbálta átírni a történetet és beállítani a Károlyi-népköztársaságot, mint az első köztársaságot.
#2
Károlyi nem tehetett arról, a háta mögött megegyeztek a kommunistákkal, majd úgy tálalták a történteket, hogy ő adta át nekik a hatalmat :)
Károlyi sosem tiltakozott a megegyezés ellen, csendben felszívódott. Akár ő írta alá, akár nem.
Károlyi kezdettől fogva szimpatizált a szociáldemokratákkal, a kommunista hatalomátvétel után már a kommunistákkal is, hiába tartóztatták le korábban károlyiék őket.
A tanácsköztársaság/"szovjet republic" elvben azt jelentené, hogy mindenhol kollektív vezetésként tanácsok döntenek, nem pedig egyszemélyi vezetők, de persze nem így működött.
A népköztársaságban is látszata azért van még a kollektív vezetésnek. Magyarországon a szocializmus alatt pl. elnöki tanács elnöke volt az államfő, minisztertanács elnöke a kormányfő. Jogilag a tanács az elnökét is leválthatta, mert a tanács választott elnököt. A pártban is ugyanígy volt elvben (központi bizottság, politikai bizottság).
népköztársaság jele az óviban egy kasza.
tanácsköztársaságnak egy fakalapács.
Az előbbi a nép üli meg, az utóbbit földet közelről nem látók, csak képen láttak traktort, kaszát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!