Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Miért választunk a parlamenti...

Miért választunk a parlamenti választásokon egyben kormányt is?

Figyelt kérdés
Elvileg két külön hatalmi ág. Választhatnánk külön is a törvényhozói hatalom képviselőit és a végrehajtó hatalom embereit. Talán az rendjén van, hogy a bírákat nem bolygatja a nép, de a másik két hatalmi ágat talán érdemes lenne nép által, külön-külön választani, nem? Vagy ennek mi az akadálya?

2018. dec. 24. 11:55
 1/9 belapus ***** válasza:
Parlamenti választáson csak képviselőket választunk.Kormányalakításra majd - nyilván a választási eredmények figyelembevételével - a köztársasági elnök ad megbízást.
2018. dec. 24. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Pártot választunk, amelynek elveivel, céljaival, propaganda megnyilvánulásokban történt kijelentéseivel egyetértünk. Aztán magunkra vessünk, ha hagyjuk magunkat bepalizni, mert balekok voltunk és minden elhittünk.
2018. dec. 24. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
De a köztársasági elnök rendszerint azt bízza meg kormányalakítással, aki megnyerte a parlamenti választásokat. Miért nem inkább az ellenzéket? Vagy miért nem szavazunk külön a kormányról is? Van ennek elvi oka, azon kívül, hogy jelenleg nem így van megalkotva a választási törvény?
2018. dec. 24. 12:50
 4/9 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, a parlament hagyja jóvá a kormányt, ha nem kap több mint 50 százalékot, akkor a köztársasági elnök másnak adja a kormányalakítás jogát.
2018. dec. 24. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Andizsuzsi ***** válasza:

"Van ennek elvi oka"


Gyakorlati oka van. Kisebbségben (jelen esetben jelentős kisebbségben) elég nehézkes kormányozni.

2018. dec. 24. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Úgy érzem, hogy túlságosan a jelenlegi keretek között gondolkodunk. Azt szeretném kérni a kedves válaszolóktól, hogy tekintsünk el a jelenlegi törvényi keretektől!


pl. itt is abból indul ki a válaszoló, hogy a kormányt a parlament hagyja jóvá.

"Kedves kérdező, a parlament hagyja jóvá a kormányt, ha nem kap több mint 50 százalékot, akkor a köztársasági elnök másnak adja a kormányalakítás jogát."



Illetve:

"Gyakorlati oka van. Kisebbségben (jelen esetben jelentős kisebbségben) elég nehézkes kormányozni." - Miért kellene kisebbségben kormányozni? Az országgyűlési képviselők aránya olyan lenne, ahogyan azt a polgárok megszavazták, a kormány pedig olyan lenne, ahogyan azt szintén a polgárok, de egy másik választáson (persze praktikusan az országgyűlésivel akár egy időpontban) megszavazták. Ez ütközik elvekbe? (Szándékosan elvekről beszélek, törvények helyett.)

2018. dec. 24. 16:09
 7/9 anonim ***** válasza:
Miből gondolod, hogy a választópolgár, aki egy adott pártra és képviselőjére szavazott, majd egy másik párt miniszterére, minisztereire fog szavazni?
2018. dec. 24. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Akár összeférhetetlen is lehetne a két tisztség, így legalább személyében mások lehetnének a miniszterek, miniszterelnök és az országgyűlési képviselők. Lehet, hogy azonos párt lennének. De éppenséggel meg lehetne szabni azt is törvénnyel, hogy a legtöbb országgyűlési képviselői mandátumot elnyerő párt ne alapíthasson kormányt.
2018. dec. 24. 19:51
 9/9 Andizsuzsi ***** válasza:
És akkor mi lenne a kormány feladata?
2018. dec. 24. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!