Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mi alapján dől el pontosan,...

Mi alapján dől el pontosan, hogy ki nyeri meg a választásokat? Nem teljesen tiszta számomra.

Figyelt kérdés

Szóval ez lesz az első olyan országgyűlési választás amin már én is szavazhatok, de mivel középiskolában halvány fingot nem tanultunk erről, és mivel egyáltalán nem mozgok otthon a politikában, szeretnék egy kis felvilágosítást kérni, hogy mi alapján is dől el, hogy melyik párt nyeri meg, és ezáltal ki lesz a miniszterelnök.


Természetesen az addig tiszta, hogy aki a legtöbb szavazatot kapja, de azt nem értem, hogy miért kell külön egyéni választókerületi jelöltre és külön pártlistára is szavazni. Mi értelme van annak, hogyha énnekem szent meggyőződésem, hogy X párt a legjobb, akkor egyéniben meg Y párt jelöltjére szavazzak? Az egyéni kerületekre leadott szavazatok miben számítanak? Közrejátszhatnak az országos listán szereplő pártok, miniszterelnök jelöltök helyezéseire? Ha valaki megnyeri egy kerületben a szavazást, az mit kap ezáltal?



2018. ápr. 5. 14:08
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
106 hely az egyéni körzetekben dől el, a maradék 93 helyet felosztják a pártok közt arányosan a listás szavazatok alapján, de vannak úgynevezett töredék szavazatok, tehát a nem győztes egyéni jelöltekre leadott szavazatokat és a győztes a győzelemhez nem szükséges szavazatait (tehát egyel kevesebbet, mint amennyivel többet kapott a második helyezettnél) arányosítva hozzá számolják a listás szavazatokhoz. Kormányt a legtöbb képviselővel bíró párt (vagy koalíció) alakíthat (és elvileg ő adja a miniszterelnököt), ha ez nincs 50%+1 fő, akkor a kormánynak nehéz dolga lesz, mert semmit nem tud megszavazni egyedül.
2018. ápr. 5. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Összesen 199 parlamenti hely van.

Ebből 106 egyéni képviselő, ők az egyéni jelöltek, csak abban a körzetben élők szavazhatnak rájuk, ahol jelölik őket.

Minden körzetben - ebben a 106-ban, itt lépegetnek most vissza egymás javára az ellenzéki jelöltek - összeszámolják a leadott szavazatokat és aki a legtöbb szavazatot kapta, az nyer. Vagyis ha az egyiknek 76 001 szavazata lett a másiknak meg 76 000, akkor az első nyeri a körzetet és vele a parlamenti képviselői helyet.


Egyéni jelöltre csak az szavazhat, akinek állandó lakcíme van az országban - vagyis a külhoni magyarok nem.


A másik szavazólapon csak pártok neveit fogod találni, ez a listás szavazólap.

Itt arra a pártra szavazz, amelyiket kormányon szeretnéd látni.

Az egész országban és a határon túlról is összeszámolják a listás szavazatokat és sorba rakják melyik párt hány százaléknyi szavazatot kapott. Pl ha elment 5 millió ember szavazni, akkor ebből 100 000 szavazat ment az XYZ pártra, akkor az övé a szavazatok 2%-a.

Amelyik pártok elérték az 5%-os határt - ez a parlamenti bejutás törvényben megszabott legalsó értéke - azok között szétosztják a 93 listás mandátumot.


Itt még osztanak szoroznak, mert van kompenzációs lista, hogy akikre egyéniben sokan szavaztak, de nem nyertek, azok kicsit nagyobb képviseletet kapjanak ennél a listás aránynál (ez jogos), meg ha elegen szavaztak a listás pártválasztás helyett nemzetiségi képviselőre, akkor az is benne esz a 93 darab helyben.


Az egyéni jelölt azért fontos, hogy személyesen legyen képviselője annak a körzetnek. Később nem csak azok érdekeit fogja szolgálni így, akik szimpatizálnak a pártjával, hanem minden a kkörzetében lakót, mindegy, hogy a pártját utálja vagy szereti.


A pártlista pedig azért fontos, hogy azoknak is legyen parlamenti képviselete, akik egyéniben nem nyertek.


Most pl. ha az egész országban van 600 000 olyan ember, aki az lmp-t támogatja, akkor bejutnak a parlamentbe és lesz képviselőjük akkor is, ha az a 600 ezer ember egymástól messze lakik és így nem tudnak egyéni képviselőt megválasztani.


A briteknél csak egyéni képviselők vannak. Ott elmletben kialakulhat olyan helyzet, hogy a parlamentben a képviselők 100%-a egy párt embere, ha minden körzetben párszavazattal többet tudnak szerezni, mint a másik párt.

Akkor csak az egyik párt képviselői ülnének a parlementben és hoznának az egész országról döntéseket, pedig az országnak majdnem a fele a másik párt jelöltjére szavazott..


A nemzetközi összehasonlításban a magyar rendszer kifejezetten jó.

Erős képviselete lesz a győztesnek és könnyen tud kormányozni - azonban nagyon könnyen leváltható a kormány és egy másik párt kerülhet ugyanúgy erős kormányzati lehetőséghez a következő választáson. Hoszen nem kell az emberek felénél többet meggyőznie, elég ha őket támogatják többen.

Ezért stabil lehet a kormányzat és könnyen meg tudják hozni az ország irányításában fontos döntéseket.

Nincsen olyan erős koalíciós kényszer, hogy a választói akarattal szemben kelljen összeállni más pártokkal és másként dönteni kormányon, mint amiért megválasztották őket.

2018. ápr. 5. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!