Az alkotmánybíróság szava szent és sérthetetlen?
A kérdés azért fogalmazódott meg bennem, mert most olvastam, hogy Ausztriában (a világon elsőként) az alkotmánybíróság mondta ki, hogy diszkriminatív az azonos neműek házasságának tilalma, ennélfogva 2019-től lehetővé teszik számukra is a házasságot.
Az idei évben azonban új kormánya alakult az országnak, s mindkét koalíciós párt (ÖVP - kereszténydemokraták és FPÖ - nacionalisták) ellenzi a melegjogok ilyen mértékű kiterjesztését. Nincs is lehetőségük megakadályozni ezt, tehát felülbírálni az alkotmánybíróságot?
Tovább folytatván a gondolatmenetet. Itthon is előfordulhatna egy hasonló helyzet?
Nem az.
Fogalmam sincs Ausztriában pontosan, hogy működik a rendszer, de a demokratikus világ nagyrészében a hatalmi ágak szétválasztása nagyjából ugyanaz a koncepció: a parlament törvényt hoz, a kormány betartatja, az (alkotmány)bíróság ítélkezik, és a három egymást tudja ellenőrizni.
Az alkotmánybíróság általában kimondhatja egy parlamentben hozott törvényről, vagy egy kormányzati intézkedésről, hogy alkotmányellenes, ha eléterjesztik, és ez esetben érvénytelen.
Viszont az alkotmánybírákat általában a kormány jelöli és a parlament fogadja el, szóval, valamint az alkotmányt magát is a parlament tudja módosítani megfelelő többséggel.
Szóval nem, nem sérthetetlen a szavuk, ha vannak elegen a parlamentben/kormányban , akik úgy gondolják, hogy ne legyen az. Ha üresedés van, tehetnek be olyan bírókat, akik másképp gondolják, vagy mondhatják azt hogy mostantól márpedig ez van az alkotmányban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!