Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Az alkotmánybíróság szava...

Az alkotmánybíróság szava szent és sérthetetlen?

Figyelt kérdés

A kérdés azért fogalmazódott meg bennem, mert most olvastam, hogy Ausztriában (a világon elsőként) az alkotmánybíróság mondta ki, hogy diszkriminatív az azonos neműek házasságának tilalma, ennélfogva 2019-től lehetővé teszik számukra is a házasságot.

Az idei évben azonban új kormánya alakult az országnak, s mindkét koalíciós párt (ÖVP - kereszténydemokraták és FPÖ - nacionalisták) ellenzi a melegjogok ilyen mértékű kiterjesztését. Nincs is lehetőségük megakadályozni ezt, tehát felülbírálni az alkotmánybíróságot?

Tovább folytatván a gondolatmenetet. Itthon is előfordulhatna egy hasonló helyzet?


2017. dec. 31. 00:35
 1/7 anonim ***** válasza:
48%
Tiisztességes és NEM korrupt demokráciában az AB szavára nem hat ki a kormányzat hangja. Nálunk más a szitu, ráadásul Polt Péternek tettek már a zsebébe egyet s mást viktorék....
2017. dec. 31. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
98%

Nem az.

Fogalmam sincs Ausztriában pontosan, hogy működik a rendszer, de a demokratikus világ nagyrészében a hatalmi ágak szétválasztása nagyjából ugyanaz a koncepció: a parlament törvényt hoz, a kormány betartatja, az (alkotmány)bíróság ítélkezik, és a három egymást tudja ellenőrizni.

Az alkotmánybíróság általában kimondhatja egy parlamentben hozott törvényről, vagy egy kormányzati intézkedésről, hogy alkotmányellenes, ha eléterjesztik, és ez esetben érvénytelen.

Viszont az alkotmánybírákat általában a kormány jelöli és a parlament fogadja el, szóval, valamint az alkotmányt magát is a parlament tudja módosítani megfelelő többséggel.

Szóval nem, nem sérthetetlen a szavuk, ha vannak elegen a parlamentben/kormányban , akik úgy gondolják, hogy ne legyen az. Ha üresedés van, tehetnek be olyan bírókat, akik másképp gondolják, vagy mondhatják azt hogy mostantól márpedig ez van az alkotmányban.

2017. dec. 31. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
És biztos nem Ausztriában történt ez így elsőként a világon, elég nagy hír volt, amikor két éve az amerikai alkotmánybíróság mondta ki ugyanezt (habár ott legfelsőbb bíróságnak hívják ott, úgyhogy lehet hogy technikailag igazad van).
2017. dec. 31. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ahogy a 2. mondta, az alkotmánybíróság keze meg van kötve az alkotmány által, tehát az alkotmány módosításával meg lehet kerülni a korábbi döntéseit.
2017. dec. 31. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem, mert a fasisztoid kormány kezében van.
2017. dec. 31. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
#2: Jó, de függetlenül attól, hogy kik alkotják, ha egy törvényt alkotmányellenesnek ítél az alkotmánybíróság, akkor az nem kerülhet bevezetésre nem? Akkor pedig megiscsak "szent és sérthetetlen".
2017. dec. 31. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
#6 Nem, mert ha megvan a parlamentben a szükséges többség, módosíthatják az alkotmányt, hogy az a törvény már ne legyen alkotmányellenes.
2017. dec. 31. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!