Mi vezetett a Szabadelvű párt 1905-ös bukásához?
Figyelt kérdés
A Szabadelvű párt 1875-től kezdve minden választást megnyert, méghozzá elég szép eredményekkel:
1875: 80%
1878: 57%
1881: 57%
1884: 56%
1887: 63%
1892: 58%
1896: 70%
1901: 67%
Ám ekkor történt valami, ami miatt hatalmasat bukott. 1905-ben mindössze 38%-ot szerzett, ezáltal ellenzékbe szorult, de rá egy évre fel is bomlott a párt.
A kérdés: mi okozta a Szabadelvű párt bukását?
2017. okt. 15. 03:44
1/6 anonim válasza:
Több összetevős volt a történet. Már 1897-99-ben gazdasági válság volt, a Balkánon is balhé volt, ezért a Monarchia közös hadseregébe több újoncot akartak megszavazni, ami sokaknak már nem tetszett. A Tisza-kormány persze kötötte az ebet a karóhoz, de emiatt többen kiváltak a kormánypártból, és csatlakoztak az ellenzékhez, aztán 1904-ben szétverték az üléstermet, de Ferenc József kitartott a Tisza-kormány mellett. 1905-ben kiírta az új választásokat, ahol már nem nyert a Szabadelvű párt. És az is kellett, hogy volt, ami összetartotta az ellenzéket. Ekkorra olyan Monarchia-ellenes hangulat lett, ami kb. a forradalom óta nem volt.
2/6 anonim válasza:
1# Az ellenzék verte szét az üléstermet, nem a Szabadelvű Párt.
Mondjuk mit is vártunk a kosútista proliktól? Örüljünk, hogy a függetlenségiek nem ették meg a saját fa.sz.ukat csak azért, mert az "mágyár termék".
3/6 anonim válasza:
A Tisza-kormány az ellenzéki obstrukciót erőszakosan törte le (lásd pl. Zsebkendőszavazás). Ezt az egész ellenzék valamint a kormánypárt több tagja is alkotmányellenesnek tartotta. Ezenkívül többször dulakodás is kialakult a Parlamentben, volt hogy ellenzékieket elvittek a biztonságiak. A Szabadelvű pártból kiváltak az úgynevezett "disszidensek" ifjabb Andrássy vezetésével, a Függetlenségi Pártba visszatért az Ugron- párt, valamint az egész ellenzék egy szövetségbe, a Szövetkezett ellenzékbe lépett. Így elsőnek létrejött a dualizmus időszaka alatt egy kormányzóképes alternatíva, ami 1905-ben megnyerte a választásokat, de az uralkodó az országgyűlésen kívüli kormányt, a Fejérváry- kormányt nevezte ki. 1906-ban megismételték a választásokat miután a függetlenségiek lemondtam az önálló külügyről és hadügyről. Wekerle Sándor lett a miniszterelnök, de a koalíció nem volt képes eredményes kormányzásra ezért 1910-ben visszatért Tisza. Lásd: 1905-1906-os belpolitikai válság.
4/6 anonim válasza:
Persze, hogy erőszakosan verte le, hiszen az ellenzékiek is azok voltak. Viselkedésükkel és tetteikkel gátolták a kormányzást, és ha nekem valami nem tetszik a munkahelyemen, én sem rohanok a főnökömnek trágár módon bömbölve és erőszakosan, de legfőképp nem sz.a.rok az iroda kellős közepébe, mert az nem Európába illő, meg még ki is vágnak. Mint ahogy tették azt - nagyon helyesen - a biztonságiak.
5/6 anonim válasza:
"Az ellenzék verte szét az üléstermet, nem a Szabadelvű Párt"
Nyilván ők, azt írtam...
6/6 anonim válasza:
Teljesen felesleges erről vitázni szerintem. Leírtam nagyon röviden és tömören nagyjából mi történt. A kérdező nem arra volt kíváncsi, hogy alkotmányos volt-e Tisza reakciója az obstrukcióra. Mindenesetre a korban az ellenzék és gyakorlatilag a társadalom illegitimnek tartotta ezt követően a Tisza- kormányt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!