A jobboldaliak miért tartják elhibázottnak, károsnak a szocializmust, liberalizmust?
Szocializmust:
Mert nem tartjuk igazságosnak, hogy mindenki ugyanannyit kapjon. Illetve elfojtja a gazdaságot, ha az innovációt és szorgalmat nem jutalmazod.
Liberalizmust:
Alapvetően nem tartjuk elhibázottnak, csak ha már túl messzire megy. Például női vagy akármilyen kvótákat akar bevezetni.
Mert az...
Komolyra fordítva a szót: mindkét ideológia kiüresedett. (Megjegyzem nem mintha a konzervativizmus nem üresedett volna ki a Fidesz képében)
Azért,mert akkor elvesztik az előnyüket a kisebbségekkel és a hátrányos helyzetűekkel szemben.
A hatalomról nem mondanak le harc nélkül..
"1#, a női kvóta az pont szocialista intézmény, mert az esélyegyenlőségről szól."
Tévedés, a női kvóta 100%-ban kirekesztő és diszkriminativ. Kb olyan mintva 30-as években a numerus clausus, előnyben részesitesz egy csoportot a másik kárára. A nőknek minden esélye megvan hogy bármilyen pozicióba eljussanak nem gátolja őket semmilyen jog. Bármi lehet belőlük: katona, politikus stb.
Engem mint nőt ez a kvóta nagyon felháborit, mintha a női nem ilyen életképtelen fogyatékos lenne akik csak kvótával tud boldogulni. Lesülne a bőr a képemről ha egy állást ezért kapnék meg és nem a képességeim alapján.
A liberlaizmus meglátásom szerint a "túlfejlődött" ideológiák problémáival küzd: ugyanabban a fázisban van, mint amelyik fázis kitermelte a szocializmusból a kommunizmust, vagy a jobboldalból a fasizmust, csak jellegéből fakadóan a liberalizmus nem válik, vagy válhat ennyire erőzsakossá.
A túltolt 'PC', az 'offending' jelensége, a 'gender-assuming' és a 'safe-place' - ezek mind olyan túlkapások, amik azt jezik, hogy bármilyen furcsán is hangzik megjelent a 'szélső-liberalizmus'. Ugyanakkor ez egy természetes folyamat véleményem szerint.
Van azonban a liberalizmusnak egy, a felkészületlen emberek számára igen riasztó tulajdonsága: nevezetesen az, hogy az egyén szabadságával az egyénnek egyrészt felelőssége keletkezik, másrészt elvileg ki kell alakulnia egy össztársadalmi bizalmi helyzetnek: az erkölcsi vezérelv ugyanis az, hogy az én szabadságom addig ér, amíg nem sért mást. Ez pedig igen képlékeny, már-már szubjektív dolog.
Az, hogy nincs a hagyományokra és a vallásra épülő (mint a jobb oldalon), illetve az állam által nyújtott (bal oldali eszmék) erkölcsi iránytű teszi igazán rémisztővé a dolgot: az egyén saját felelősségére van bízva az morális egyensúly felismerése és betartása. Ettől pedig az emberek többsége kimondva-kimondatlanul retteg, mert könnyebb követni valamit, mint saját utat keresni.
Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy a liberalizmus, mint eszme, a jövő záloga. Raádásul nem áll olyan szélsőségesen szemben a többi ideológiával, mint a bal-jobb oldali szembenállás (én például liberális-konzervatív oldalra sorolom magam), sokkal inkább egy alapot ad a közösségi rendszerek szabad működéséhez, amely keretei között megférnek, és egymással együtt dolgozni képesek különböző emberek.
De, ismétlem, ennek az a záloga, hogy a liberalizmus, mint mozgalom, levetkőzze a szélsőségeit. Amíg ez nem történik meg, teljesen jogosan marad taszító mindkét oldal számára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!