Mit gondoltok nem kéne egy új párt, ami egyszerre vall liberális, hazafias, és szociáldemokrata elveket?
Megfogalmazódott bennem, hogy kéne egy új párt Magyarországra, ami különbözik az összestől, ami jelenleg van.
A párt ideológiája kombinálná a patrióta, a liberális, és a szociáldemokrata elveket.
Pl. támogatná a Fidesz-féle "hazafias nevelést" az iskolákban, csak kevésbé dogmatikus, ódivatú, és kirekesztő módon, és fontosnak tartaná, hogy mindenki úgy érezze "magyarnak lenni jó." Támogatná a hazai gazdákat, könnyűipart, magyar alapítású cégeket, vállalkozásokat.
Mellette liberális is lenne, mert engedélyezné a melegházasságot, a meleg örökbefogadást, a füvet, a varázsgombát, és az ingyenes transznemű műtéteket.
Szociáldemokrata is lenne, mert megreformálná az ellátási rendszert, hogy az olyan legyen, mint például Németországban, csak persze először egy szegényesebb verzióban, mert gazdaságilag még nem tartunk ott.
Ehhez hasonló stílusú és szövegű dalokkal kampányolna, amik egyszerre mutatnak hazafias, liberális és motiváló elemeket:
https://www.youtube.com/watch?v=OEoBl3z92MM
https://www.youtube.com/watch?v=49jLHCWs5LQ
Bevezetné azt a szokást is, ami Romániában és Amerikában elterjedt, nálunk viszont annyira nem, hogy autókkal járják az utcákat, amiknek a tetejére hangfal van szerelve, amikből ordítanak a kampánydalok.
Mit szóltok ehhez a tervezethez, mit gondolnátok egy ilyen pártról? Szavaznátok rá?
A hazafiasság, patriotizmus bármely ideológiával összefér. De az ideológiák nem keverhetőek össze.
Lehet hazafias egy baloldali vagy egy liberális párt is, több ilyen is van szerte Európában, a szomszédos Romániában is van nemzeti liberális párt.
A liberalizmust és a klasszikus szociáldemokráciát viszont elég nehéz egy párton belül egyeztetni (max egy koalíció tudja az aktuálpolitika szintjén összehangolni, de egy párt el kell döntse, milyen alapértékek mentén szerveződik).
A klasszikus szociáldemokrata értékrend sok tekintetben nem liberális, sőt, éppenséggel konzervatív és protekcionista. A szociáldemokraták jóval erősebb államot képzelnek el általában, mint a liberálisok: olyan államot, amely senkit sem hagy az út szélén, erős szociális hálót épít, és gondoskodik a leszakadó, rászoruló rétegekről. Többkulcsos adórendszerrel, luxusadókkal és a szegényeknek meg az alsó-középosztálynak járó adókedvezményekkel igyekszik összébb zárni a szociális ollót, csökkenteni a különbségeket gazdag és szegény közt.
Támogatja az alanyi jogon járó egészségügyi ellátást, segélyezési rendszert és tandíjmentes oktatást, amihez mind egy erős és kiterjedt állam kötődik, nagy államapparátussal, sok állami alkalmazottal.
A munkaügy területén a munkavállaló érdekeit nézi, amit nagy szakszervezetek képviselnek az állammal és a munkáltatókkal szemben is, amelyek vezetőit és tevékenységét szintén állami pénzből fizetik és finanszírozzák.
A liberálisok, bár nem föltétlenül ellenségei a szociális felzárkóztatásnak, de ezt is az államon KÍVÜL képzelik el, pl. segélyszervezetek, civilek bevonásával.
Egy klasszikus liberális értékrendben az államnak minél kisebbnek kell lennie, a szocdemek által elképzelt legfontosabb feladatait pedig a civil szféra kell, hogy átvegye: civil szervezetek segítsék a szegények oktatását is, felzárkóztatásukat is, egészségügyi ellátásukat is, stb. (a legeklatánsabb példa erre az USA, ahol kötelező egészségbiztosítás sincs).
A liberálisok az egyén szabadságjogaira koncentrálnak: mindent szabad, amivel nem sértem mások szabadságát, mindenki szabadon élhet a lehetőségeivel, a gazdag is, a szegény is.
A liberálisok kicsi államban hisznek, kevés állami alkalmazottal, csak a legszükségesebb dolgokat vállalja magára az állam, leginkább koordinátora legyen a különböző területeknek, de az érdemi munkát a civilek sokkal jobban elvégzik, mint egy korrupcióra hajlamos, hatékonytalan államapparátus.
Mindennek ára van, a szolgáltatásokért fizessenek, akik igénybe veszik, akár egészségügyről, akár oktatásról van szó! A szociális eseteknek persze lehetnek kedvezmények, néhány állami ösztöndíj is, de ha lehet, inkább ezeket is finanszírozzák magánszemélyek vagy civil szervezetek.
A munkaügyben a verseny a kulcsszó, nem kell túl nagy állami védelem a munkavállalóknak, majd a szabad piaci verseny szablyoz mindent. Ha egy cég elveszti a legjobb alkalmazottait, mert rosszul bánik velük, magától is érdeke lesz változtatni, vagy csődbe megy. De a munkavállalók érdekeit is inkább civil szervezetek védjék, mint nagy, korrupt szakszervezetek!
Most persze sarkítok, olyan vegytiszta modelleket írok le, amilyenek a gyakorlatban, aktuálpolitikai szinten ilyen tisztán már nem léteznek, hiszen az aktuális kérdésekre kell aktuális válaszokat adjanak a pártok.
Mégis, a fentiekből láthatod, miért nem lehet egy párt egyszerre igazán liberális és igazán szociáldemokrata, a szó klasszikus értelmében. Egy koalíciós össze tud békíteni akármilyen értékeket egy kormányprogramban (még bal- és jobboldali pártok is kormányoznak néha együtt), de egy párt önmagában kell tudja, milyen értékeket képvisel.
Nem hihet egyszerre erős és gyenge államban, ingyenes és fizetős szolgáltatórendszerben, nem koncentrálhat egyszerre teljes gőzzel egyénre és közösségre, nem akarhat egyszerre egy és többkulcsos adót, nem akarhat egyszerre nagy és kicsi államot, sok és kevés állami alklmazottat, kicsi és nagy államaparátust, stb.
Ez fából vaskarika.
Én úgy képzeltem el, hogy nagyon erős állam legyen -szinte kommunista- közmunka helyett járjon alanyi jogon havi segély bármeddig, legyen GYES, GYED stb. viszont mellette ne legyen baja a melegekkel, a drogokkal, meg a szólásszabadsággal.
A gyerekek minden reggel Himnuszt énekelnének és sokat tanulnának arról, hogy Magyarország milyen király, viszont sose tanítanának olyanokat, hogy ez feljogosítja őket arra, hogy utálják mondjuk a Szlovákokat vagy a Melegeket.
Ezen párt ideológiájába például simán beleférne egy olyan országimázs, hogy egy magyar zászlóba burkolózott leszbikus pár csókolózik, alájuk meg ki van írva, hogy még soha életükben nem kellett éhezniük vagy fázniuk, pedig 8 általánosuk sincs és 5 éve munkanélküliek.
"járjon alanyi jogon havi segély bármeddig"
Idáig olvastam. Farkamat ne vágjam le nekik?
Aki osszekeveri a marhaporkoltet a somloival az nem fogja elnyerni se azok tetszeset akiknek az elso izlik, se azoket akiknek a masodik, de meg azoket se akiknek mindketto.
Az meg pont nem hianyozna hogy meg az utcan is orditsanak politikai dalok, igy is utananyomulnak az embernek mindenhova.
5: aha. es ki es mibol fogja fizetni ezeket a segelyeket ha senki se dolgozik?
ha munka nelkul is lehet jol elni, akkor nem fognak dolgozni az emberek.
Az utolsó hozzászólóvel értek egyet, mert aki mindenkinek meg akar felelni, az végül senkinek nem felel meg igazán és eléggé. A vége az lenne, hogy mindenik szavazóréteg elégedetlen lenne vele egy kicsit, mert egyiket sem képviselné teljes gőzzel.
Jó volna Magyarországra egy igazi liberális erő, és egy igazi baloldali is. Egyik sincs, hanem a széttöredezett MSZP és a feloldódott SZDSZ maradékai úszkálnak ilyen híg masszákban, anélkül, hogy világos értékrendjük lenne.
Kellene egy erős, keményvonalas szocdem párt és egy erős, keményvonalas liberális párt is. Az nem baj, ha ezek egyben patrióták, nemzeti érzelműek, büszke magyarok is, az csak erősíti a nemzeti összetartozás érzését, amelynek normális esetben pártokon átívelő dolognak kellene lennie, amit semelyik párt nem sajátíthat ki.
De kellene tudd, hogy ha erre szavazol, az liberális politikát folytat majd, ha arra, az baloldalit, ha amarra, az jobboldalit, ha meg egy negyedikre, az konzervatív kereszténydemokrata lesz.
Kellene legyen maximum négy-öt nagy párt, a fő ideológiai vonalak mentén, aztán győzzön a jobb, és kössön koalíciót, ha kell, békítse össze a politikáját valamelyik másikkal.
A baj az, hogy Magyarországon a Fidesztől kezdve az MSZP-n át a DK-ig mindenik párt egy ilyen összevissza salátaideológiát képvisel, nem tudod, mi vezeti őket igazán, mert már párton belül is több irány van.
A Fidesz bejárta a liberális-jobboldali-konzervatív-polgári-néppárti-populista-kereszténydemokrata paletta minden színfoltját, s mostmár azt se tudod, micsoda. Az MSZP semmilyen, a DK baloldali-liberális-konzervatív, a z Együtt, a PM meg a többiek már az se tudja, fiú-e vagy lány. Az MLP elvileg liberális, gyakorlatilag Fodor Gábor. A Jobbik is elkezdett középre tolódni, épp átalakulóban van a politikai identitása, s a jóisten se tudja, hol tart momentán.
Talán egyedül az LMP az, amelyik körülbelül következetesen tartja az eredeti eszmeiségét: zöldpárti, globalizációkritikus, centrista párt.
A többi nem tiszta, kéthetente értékrendet cserél.
Ha tudnád, melyik párt milyen alapértékeket képvisel, akkor tudnád, kire szavazz, és számon is tudnád kérni, hogy jól képviselte-e azt az értékrendet vagy nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!