Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Támogatnátok egy ilyen átalakí...

Támogatnátok egy ilyen átalakítást?

Figyelt kérdés

Egykamarás parlament lenne, mint most. Csakhogy a tagjait 150 főre csökkentenék. 100-at listáról lehetne beszavazni, 50-et pedig egyéni körzetek alapján. A parlamentbe a bejutási küszöb 3 vagy 4%-ra lenne csökkentve, így kisebb pártok is bekerülnének.

Egy párt se rendelkezhetne 2/3-al, maximum a képviselők 60%-át küldhetnék ( ezáltal a kormányzás lehetséges lenne, hiszen a többség megvan, de egy párt se hagyhatná figyelmen kívül az ellenzéket ). Ha egy párt mégis több mint 60%-kal rendelkezne, az egyéni képviselők közül kell visszahívniuk annyit, hogy 60% legyen a parlamentben. Ezeken a helyeken újra választanának, a párt pedig nem jelölhetne senkit.


Második jelentős újítás lenne a köztársasági elnök választása: az emberek választanák a pártok jelöltjei közül. Ugyanígy 5 évre, ugyanígy max 2-szer lehetne egy ember köztársasági elnök, mint most. Jogköre minimálisan bővülne: akárhányszor visszaküldhet vagy vétózhat törvényt, kivéve ha a parlament 3/4-es többséggel fogadja el. Ez esetben alá kellene írnia.


Ismét fontos bővítés lenne az emberek jogkörének a bővítése: bármivel kapcsolatban lehet népszavazást kiírni ( amennyiben értelmes a kérdés, ezt az NVI dolga lenne nézni ), akár alkotmány módosítással kapcsolatatban is ( ha ismerős, nem véletlen: félig-közvetlen demokráciának hívják, legközelebb Svájcban van ilyen rendszer ). Egy átlagos népszavazás érvényességéhez ( amelyeket ma is ki lehet írni ) elég lenne 40%-os részvétel ( ez jelenleg 50%, tehát lecsökkentenék ), az elfogadáshoz pedig egyszerű többség kell ( 50%-nál több támogatja ), míg alkotmány módosításra vonatkozó törvény esetén a választásra jogosultak 60%-ának kéne részt vennie és 60%-ának kéne támogatnia az elfogadáshoz.


Képviselőket érintő változás lenne, miszerint nem csak nekik, hanem családjuknak is vagyonbevallást kéne írniuk. Ez azt jelenti hogy XY képviselő / képviselőnő, férje / felesége, testvéreik, szüleik. Emellett az egyéni választókerületekben visszahívhatóak lennének a képviselők, ily módon: 2 évente lenne egy bizalom teszt, ahol az embereket megkérdezik hogy elégedett-e a képviselő munkájával. Ha 60% vagy magasabb a nemek aránya, újra kiírják a képviselőválasztást az adott választó kerületben. Ha az emberek többsége elégedett a munkájával, megbízik benne, akkor a másik 2 évet is kitöltheti mint képviselő. Ha leváltják, akkor is 2 év múlva újra lesz választás, nem csak bizalom teszt.

A képviselőket érintő korlátozások lennének a tiszteletdíj, az utazási költségtérítés, és a lakhatási támogatás maximalizálása is.


Ezen felül a miniszterelnöki pozíció is korlátozva lenne: egy személy maximum 2 ( vagy 3 ) parlamenti ciklus erejéig lehetne miniszterelnök. Ezután is lehet képviselő, miniszter vagy akár köztársasági elnök is ( ha megszavazzák ), de életében max 2 ( vagy 3 ) ciklusban lehet miniszterelnök.


2017. jún. 16. 13:07
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Nem.
2017. jún. 16. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Miért nem?
2017. jún. 16. 13:26
 3/8 anonim ***** válasza:
96%
Igen. Lehetne még rajta csiszolni de egy jó irány lenne.
2017. jún. 16. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
89%

Nekem az eleje nem tetszik. Ha a lakosság 100% támogatna egy pártot, akkor miért ne érhetne el 100%-ot? (Sarkított példa)


Értem, hogy ellensúlyozni akartad a parlament belső összetételét, de a jelenlegi rendszerrel se az a gond, hogy a Fidesz kapott többséget, hanem azzal, hogy 40% körüli eredménnyel ért el 2/3-ot a parlamentben.

Egyszóval én arányosságot akarok, nem előnyöket/hátrányokat v. "szabad-kezet"/korlátokat.


A többi javaslatod számomra semlegesebb...javuló tendenciának fognám föl, de nem feltétlenül korszakalkotónak.

2017. jún. 16. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Vannak benne jó ötletek, de mégsem. Ha egy párt sem rendelkezhetne 2/3-al, az azt jelenti, hogy ha mégis ilyen eredmény születne a választáson, nem vesszük figyelembe a választók akaratát. Én sem szeretném, hogy egy párznak ekkora hatalom legyen mégegyszer a kezében, csak ez a megoldás nem tetszik.
2017. jún. 16. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Illetve a választókörzetekkel is jó lenne kezdeni valamit, vagy legalább is rendszerezni. Ide-oda lehet tologatni a határokat ilyen meg olyan párt előnyére.

Valami rendszertant jó lenne bevezetni hozzá, hogy ne tetszésalapú legyen a meghatározásuk.

2017. jún. 16. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
1%
Miért nen? Kiemelnék egyet a sok hülyeségből: szerinted ha egy párttól sok egyeni jelölt nyer, annak egy része adja vissza a mandátumát, a körzetében írjanak ki új választást, amin a nyertes
2017. jún. 16. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
2%

...amin a nyertes, tehát a legnépszerűbb párt nem indulhat.

Új értelmezést nyert nálad a demokrácia.

2017. jún. 16. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!