Mitől lesz egy párt jobb-, illetve baloldali? Mi az, hogy egy párt gazdaságilag pl jobboldali?
Ezek a fogalmak nem jelentenek semmit. Szükség van összefogásra a győzelemhez. Ezért általában kialakul egy erős kétpárti rendszer minden képviseleti demokráciában. És az egyik baloldali lesz, a másik jobboldali. Pl. ma Magyarországon a baloldal liberálisokból és szocialistákból, a jobboldal konzervatívokból, nacionalistákból és szocialistákból áll. Egyiknek sincs jól definiálható eszméje, mindkét oldal erősen önellentmondásos. Mert ezek a fogalmak nem eszméket jelölnek, hanem oldalakat egy két elvtelen gyűjtőpárt által uralt rendszerben.
Ha Magyarországon vagy, akkor a gazdasági dereguláció baloldali. Ha Amerikában vagy, akkor meg jobboldali. Magyarországon az államosítás jobboldali, míg Amerikában baloldali.
1:
Pont a gazdasági jobboldal az, amely kevesebb beavatkozást akar a gazdaságban, gyengébb államot, kisebb újraelosztást. Nagyon durva agymosás látható rajtad az alapján, amit leírsz, már rég fogalmad nincsy mit jelentett jobboldalinak lenni, a baloldaliságot meg 100%-ban a szádba adott legbutább szlogenek alapján határozod meg.
Ez a szürke ötven árnyalata...ha nem szélsőségekről beszélünk (fekete-fehér), hanem hagyományosan a politikai paletta tagoltságáról, akkor nagyon nehéz határvonalakat húzni. Azért megpróbálom kérdező:
Baloldal: Alapvetően a közösségépítést szorgalmazzák, a társadalmi különbségek csökkentését általában szociálisan megközelítve a problémákat. Gazdaságilag ezért jóval nagyobb szerepet adnak az államnak, mint a társadalom működtetőjének. Ez rendszerint magasabb újraelosztást, azaz magasabb adókat és kormányzati rendeléseket / beruházásokat hoz magával a piac szigorúbb szabályozásával együtt. Hazánkban a szocializmussal hozzák összefüggésbe, olykor annak a legszélsőségesebb típusával a kommunizmussal, ami az abszolút egyenlőséget és kollektivizálást akarta elérni.
Jobboldal: Nacionalista, konzervatív, ideológiailag kötöttebb. Nehéz definiálni, egyeseknek már az is jobboldali, ami nem szocialista vonzatú, vagy ami kisebbségellenes. De összességében jellemzőbb erre az oldalra a vallásosság (illetve az ezzel való értékszimpátia), hagyománytisztelet és a változások lassú lefolyásának a támogatása.
Gazdaságilag egy hierarchikusabb rendszerben gondolkodnak, amiben az állam szerepe kicsi, több lehetőséget kínálva ezzel a lakosoknak, akiknek viszont önnön erejükből kell fenntartani magukat. "Élj meg önerődből!" - ilyen gondolattal közelíteném meg.
A liberálisok pedig...ideológiailag kiterjesztenének minden szabadságjogot, ameddig csak tudnának. Élni és élni hagyni. Gazdaságilag nincs különösebb jellemzőjük pl.: az USA keményvonalas kapitalista ország liberális lakossággal, míg a Skandináv államok lakosai leadózzák a jövedelmük több mint felét, miközben ugyanazokat az elveket vallják.
"nálunk pont fordítva van a rendeződés a jobb- és baloldaliság tekintetében"
Gazdaságilag egyetértek az ismerősöddel. Ahhoz képest, hogy a Fidesz elvben jobboldali, gazdaságilag pont hogy államosítottak és keményebben beleszóltak a piac történéseibe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!