Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mitől lesz egy párt jobb-,...

Mitől lesz egy párt jobb-, illetve baloldali? Mi az, hogy egy párt gazdaságilag pl jobboldali?

Figyelt kérdés
Valaki mesélte, hogy nálunk pont fordítva van a rendeződés a jobb- és baloldaliság tekintetében, meg hogy van olyan párt ani gazdaságilag jobboldali, de amúgy baloldali és hasonlók. Igazából nem figyeltem annyira az illetőre, nem hozzám beszélt. De kíváncsi lettem, ezért megkérdezem. Ezek mit jelentenek amit mondott? Mitől lesz jobb és baloldali egy párt?
2016. dec. 7. 15:01
 1/6 anonim ***** válasza:
16%
Szerintem megtalálsz oldalakat erről, ha keresgélsz. A politikának számos szegmense van, de gyakran a gazdaságpolitikáról és az általános ideológiáról beszélnek. A jobboldal a nemzeti, konzervatív, patrióta oldal, kevéssé törődik a kisebbségekkel, a baloldal a szociálisan érzékeny, kisebbségvédő oldal. Gazdaságilag a jobboldal az erős állami beavatkozásokban hisz szerintem, az országot patrióta eszközökkel védi, és kevéssé érdeklik pl. a szegények, hajléktalanok, nyugdíjasok. A baloldal ennek az ellentéte, ő segélyezné pl. a szegényeket, szívesen adna pénzt az embereknek munka nélkül is (lásd alapjövedelem), a nemzet, az ország védelmét nem tartja sokra. Aztán van a liberalizmus, ami szerintem baloldali, egyesek szerint jobboldali is lehet, ez a gyenge államban és a legvadabb kapitalizmusban, a nagyok multik gátlástalan kizsákmányolásában, az alacsony adókban érdekelt gazdaságilag, egyénekben, nem közösségben gondolkodik, politikájában nagy hangsúlyt fektet a szabadság-jogokra, kisebbségi jogokra, akár a legszélsőségesebb kisebbségek jogaira is.
2016. dec. 7. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ezek a fogalmak nem jelentenek semmit. Szükség van összefogásra a győzelemhez. Ezért általában kialakul egy erős kétpárti rendszer minden képviseleti demokráciában. És az egyik baloldali lesz, a másik jobboldali. Pl. ma Magyarországon a baloldal liberálisokból és szocialistákból, a jobboldal konzervatívokból, nacionalistákból és szocialistákból áll. Egyiknek sincs jól definiálható eszméje, mindkét oldal erősen önellentmondásos. Mert ezek a fogalmak nem eszméket jelölnek, hanem oldalakat egy két elvtelen gyűjtőpárt által uralt rendszerben.


Ha Magyarországon vagy, akkor a gazdasági dereguláció baloldali. Ha Amerikában vagy, akkor meg jobboldali. Magyarországon az államosítás jobboldali, míg Amerikában baloldali.

2016. dec. 7. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
83%

1:

Pont a gazdasági jobboldal az, amely kevesebb beavatkozást akar a gazdaságban, gyengébb államot, kisebb újraelosztást. Nagyon durva agymosás látható rajtad az alapján, amit leírsz, már rég fogalmad nincsy mit jelentett jobboldalinak lenni, a baloldaliságot meg 100%-ban a szádba adott legbutább szlogenek alapján határozod meg.

2016. dec. 7. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
74%
Hozzáteszem, a kisebbségvédelem, hazaszeretet, konzervativizmus meg teljesen más tengely, baloldali és jobboldali egyaránt lehet bármelyik ezek közül, vagy bármelyik ellenkezője.
2016. dec. 7. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez a szürke ötven árnyalata...ha nem szélsőségekről beszélünk (fekete-fehér), hanem hagyományosan a politikai paletta tagoltságáról, akkor nagyon nehéz határvonalakat húzni. Azért megpróbálom kérdező:


Baloldal: Alapvetően a közösségépítést szorgalmazzák, a társadalmi különbségek csökkentését általában szociálisan megközelítve a problémákat. Gazdaságilag ezért jóval nagyobb szerepet adnak az államnak, mint a társadalom működtetőjének. Ez rendszerint magasabb újraelosztást, azaz magasabb adókat és kormányzati rendeléseket / beruházásokat hoz magával a piac szigorúbb szabályozásával együtt. Hazánkban a szocializmussal hozzák összefüggésbe, olykor annak a legszélsőségesebb típusával a kommunizmussal, ami az abszolút egyenlőséget és kollektivizálást akarta elérni.


Jobboldal: Nacionalista, konzervatív, ideológiailag kötöttebb. Nehéz definiálni, egyeseknek már az is jobboldali, ami nem szocialista vonzatú, vagy ami kisebbségellenes. De összességében jellemzőbb erre az oldalra a vallásosság (illetve az ezzel való értékszimpátia), hagyománytisztelet és a változások lassú lefolyásának a támogatása.

Gazdaságilag egy hierarchikusabb rendszerben gondolkodnak, amiben az állam szerepe kicsi, több lehetőséget kínálva ezzel a lakosoknak, akiknek viszont önnön erejükből kell fenntartani magukat. "Élj meg önerődből!" - ilyen gondolattal közelíteném meg.


A liberálisok pedig...ideológiailag kiterjesztenének minden szabadságjogot, ameddig csak tudnának. Élni és élni hagyni. Gazdaságilag nincs különösebb jellemzőjük pl.: az USA keményvonalas kapitalista ország liberális lakossággal, míg a Skandináv államok lakosai leadózzák a jövedelmük több mint felét, miközben ugyanazokat az elveket vallják.


"nálunk pont fordítva van a rendeződés a jobb- és baloldaliság tekintetében"


Gazdaságilag egyetértek az ismerősöddel. Ahhoz képest, hogy a Fidesz elvben jobboldali, gazdaságilag pont hogy államosítottak és keményebben beleszóltak a piac történéseibe.

2016. dec. 7. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
3-as, semmiféle agymosásnak nem vagyok az áldozata, nehéz is lenne a magamfajtát agymosni, egyáltalán nem vagyok fideszes sem, őket nem tartom jobboldalinak (ahogy egy másik kérdésnél írta valaki, ők nem jobboldaliak és nem baloldaliak, csak a hatalmat akarják, amivel teljesen egyetértek, de te nyilván hiszel a jobboldaliságukban, sőt talán szélsőségességükben is). Én is olvastam, hogy a jobboldal inkább kapitalista, míg a baloldal preferálja az erős államot, de én erős állam alatt azt értem, ami keményen beavatkozik a gazdasági, szociális folyamatokba. A baloldalnál ez abban merül ki, hogy többet adóztat, hogy többet osszon szét.
2016. dec. 7. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!