Miért nem indítja be a kormány azokat az óriás Északkeleti ipari monstrumokat ismét, amik hasznot ugyan keveset termeltek, de több ezer ember megélhetését ki tudták termelni?
Kérdező.
Azok a gyárak nem véletlenül lettek felszámolva/mentek csődbe. Ha nyereségesek lettek volna akkor ma is működnének.
Egyébként hidd el, hogy a magánbefektetők már régen rányúltak volna az ilyen lehetőségekre ha lennének. De nincsenek ilyen lehetőségek.
Az pedig nem jó stratégia, hogy az állam veszteséges gyárakat működtessen csak azért mert van egy rakás munkanélküli képzetlen ember aki nem hajlandó átképezni magát vagy elköltözni, hogy munkát találjon.
Csak úgy megjegyezném, hogy ezek a nehézipari vállalatok nem feltétlenül voltak veszteségesek vagy nem véletlenül. Ha a nehézipartól eltekintünk akkor pedig nem gyengén nyereséges vállalatokról is beszélhetünk.
Egy csőd közelében lévő gyárat sokkal könnyebb áron alul, de még mindig iszonyat jó pénzért elpasszolni. Akik pedig megvették, eszük ágában sem volt újra fellendíteni. Csak olcsón kellett a gyártósor, meg így könnyebb volt a konkurenciától megszabadulni.
Az itt elhangzott érvek akkor lennének érvényesek, ha a kapitalizmus valóban az eredeti, tiszta formájában működne és nem lenne kismillió helyen meghekkelve.
Egyébként magát a kérdést is kádári nosztalgiának értékelem, ami sehová sem vezet, mert ugyanazt ma már nem lehet megcsinálni.
Magát az ötletet (hogy legyen néhány állami cég, adott esetben akár kapitalista környezetben is) jó ötletnek tartom, még akkor is ha itt GYK-n a szekértáborok kegyetlenül le fognak fikázni,mert is-is megoldást ugye nem ismernek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!