Szerintetek az elkövetkezendő X évben mennyire képes javulni a magyar gazdaság?
Legyünk őszinték:
- Csökken az államadósság.
- Csökken 1-1 ÁFA tétel.
- -1% SZJA
- Rezsicsökkentés stb.
Ugyanakkor egyéb különadók meg visszaveszik a pénzt, az egykulcsos adó is gáz, nálunk a legrosszabb a bérezés, mivel nem csak alacsony, de a teher meg a legmagasabb a bruttó és nettó között.
Felmerül a kérdés, hogy igen, lehet csökkenteni a SZJA-t, lehet csökkenteni ÁFÁ-t, lehet tovább csökkenteni az államadósságot, meglehet szüntetni a bankadót, a tranzakciós adót stb...
De ettől még nem fogunk jól élni. Max jobban. De közel sem jól.
A fizetések minden évben az inflációval, vagy picit az infláció felett emelkednek. Ez azért is gáz, mert ez nem "fizetés emelés" hanem "érték megőrzés".
Mivel tudnánk globálisan megemelni a béreket? Hogy ne 3-5% között nőjjön, hanem legyen amikor több is jár.
Magyarország akkor lenne "jó", ha legalább 150 nettóban minden hónapban mindenkinek bejönne, alacsonyabb ÁFÁ-val.
150-hez szinte közel van a minimálbér meg a létminimum, de az bruttó, ez pedig nettóban lenne szükséges. Ennek kéne lenni az "alacsony jövedelemnek".
Ez olyan érzés, mint amikor várat építünk. Épül a vár, és a végén jövünk rá, hogy nem tudjuk felhúzni a tornyokat, mivel az alap megvan, de a béremelés az nem müködik.
Mi szükséges ahhoz hogy a "termelékenység" nőjön? Csak mert gyáraink vannak. Merci, Audi stb... pörög az ipar. Évről évre, mégse nő a termelékenység.
Hogy is van ez?
Kár lovagolni az államadósságon, köze nincs az életszínvonalhoz, GDP arányosan nálunk sokkal nagyobb államadóssággal rendelkező országok életszínvonala sokkal jobb mint a miénk, de közben rengeteg GDP arányosan csak 20-25%-os államadóssággal rendelkező állam meg hozzánk képest is a béka feneke alatt van.
Meg kihagysz egy lehetőséget:
csökkenő adósság forintban (ez a nominális államadósság)/növekvő GDP arányos államadósság
na ez is államadósság növekedés!
Ezt kérlek úgy hívják, hogy recesszió! Ha egy ország exportjának volumene lecsökken egy gazdasági visszaesés miatt, akkor alapból a csökkenő GDP miatt nő a GDP arányos államadósság, még akkor is ha valami csoda folytán a nominál érték csökkent.
Csakhogy egyszerűen fogalmazzak, ha az éves GDP 1000 valami az államadósság meg 500 valami, akkor 50%-os a GDP arányos államadósság, ha van egy 5%-os GDP visszaesés, akkor akármilyen kemény fiskális politikát csinálsz is 2.6%-al nőni fog az államadósságod! Meg ha behúzod a féket, akkor alapból csökkennek a bevételek, tehát az a valóságban még jobban csökkenti a GDP-t így, hogy finanszírozd az államot kénytelen vagy magasabb kamatra államkötvényeket piacra dobni, tehát az 5%-os GDP zuhanásból könnyen lehet egy 15%-os GDP arányos államadósság növekedés is alig egy év alatt!
Persze igen kinvonhatjuk az államadósságot, de azért azt érdemes megnézni, hogy ha pl. Németországban (mondjuk ők is eléggé lecsökkentették most) leesne az államadósság úgy 30%-ra, csak jobban menne a gazdaságuk mint most nem?
Mármint ennél is jobban.
A gond még mindig az, hogy mi dolgozunk, és ha mondjuk úgy közmunka nélkül is elérnénk a 1-2%-os munkanélküliséget (úgy hogy akik nincsenek bejelentve, azok is dolgoznak nagyrészt), akkor sem gondolom hogy nőne a termelékenység, azaz maga a bér nem?
Egyszerűen nem értem, mi kellene ahhoz, hogy magyarország is elérje a "magas bérküszöböt", vagy legalább a mostani nettó közel 2x-esét.
Azaz olyan 150.000 nettó minimálbért.
Igazából nem, 9% SZJA-val mint amit a kormányt "tervez" meg is valósítható, ha azt is számoljuk hogy minden évben nő a minimálbér.
De mint írtam ez nem megoldás, hogy csökkentjük az adóterheket, ettől a bér nem fog normális értelemben "nőni".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!