Budapest támogatása nélkül lehet választásokat nyerni?
Ez az 1/5 honnan jött? A wikin 2010-es adatot találtam, akkor az ország 25,2%-a élt a budapesti agglomerációban. Ez több, mint egynegyed. Ráadásul a főváros térségének népessége növekszik, míg az országé fogy, ez az arány tehát egyre növekszik. Mindezt súlyosbítja, hogy a pestiek körében általában a választási részvétel is magasabb.
Ezért Budapestet nagyon elveszítve szinte lehetetlen választásokat nyerni akkor is, ha az ország többi részén többséget szerez egy párt. A Fidesz tudna erről mesélni. Viszont annyira szoros eredmények szoktak születni a fővárosban, hogy önmagában Budapest megnyerése sem elég a kormányzáshoz. Erről meg az MSZP tudna mesélni.
Ez érdekes kérdés, engem is elgondolkodtat néha. Érdemes végigmenni az eddigi országgyűlési választásokon.
1990-ben Budapesten is elsöprő győzelmet aratott az MDF: a 32 egyéni választókerületből 23-at elhozott, s mindössze 9 helyen tudott diadalmaskodni az SZDSZ. Szerencséje volt az MDF-nek, mert a pártlistás szavazás alapján 28-27% volt az MDF-SZDSZ-arány, így nagyon könnyen fordulhatott volna az egész Budapesten. Végül ugyebár MDF-FKGP-KDNP-kormány alakult.
1994-ben az egész országban tarolt az MSZP, 176-ból 149 egyénit elhoztak, a budapesti 32-ből 28-at. Itt nem volt olyan fontos a budapesti mandátumok sorsa, hiszen a szocialisták az egész országban taroltak.
1998-ban fordult elő először az, hogy az MSZP és a Fidesz közel azonos számú szavazatot kapott országos szinten, és ez valamennyire Budapesten is tükröződött. 18 egyénit hozott el az MSZP és 14-et a Fidesz-MDF. Tehát Budapesten 1998-ban is az MSZP győzött, de korántsem olyan fölényesen, mint aztán a későbbi két választáson. Az, hogy a jobboldal (FIDESZ és MDF) ilyen sok egyénit meg tudott szerezni a fővárosban, nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ők kerülhettek akkor kormányra.
2002-ben ismét változott a helyzet, a Fidesz csak 4 helyen tudott nyerni, az SZDSZ elhozott egy választókerületet, a maradék 27 pedig az MSZP-é volt. Országos szinten viszont egyértelműen a Fidesz-MDF tarolt: 91 vidéki mandátumot szereztek, míg az MSZP-SZDSZ mindössze 52-t. 2002-ben tehát egyértelműen Budapestnek köszönhette a baloldal, hogy kormányra tudott kerülni.
2006-ban is hasonlóan alakultak a dolgok, mint 2002-ben, bár valamelyest erősödött az MSZP-SZDSZ vidéken is, így kevésbé függött a győzelmük a fővárostól, mint négy évvel korábban. A vidéki mandátumokból 77-et hozott a baloldal és 66-ot a FIDESZ-KDNP.
2010-ben és 2014-ben annyira tarolt a FIDESZ-KDNP, hogy arról nem is érdemes beszélni.
Szerintem nem jelenthető ki egyértelműen, hogy Budapest nélkül lehet/nem lehet választást nyerni, 2002-ben volt az egyedüli olyan helyzet, amikor tényleg a fővárostól függött, hogy ki kerül kormányra.
Az viszont látható, hogy a baloldalnak csak akkor van esélye, ha vidéken is erősödik (nem elég, ha csak Budapesten szerepelnek jól), míg természetesen a jobboldalnak is fontos, hogy minél több egyénit megszerezzenek Budapesten, ha biztos kormánytöbbséget akarnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!