Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mit jelentenek a politikai...

Mit jelentenek a politikai pártok formái?

Figyelt kérdés
Ismerek néhány politika formát, baloldal, szélsőbal, középbal középjobb, jobb, szélsőjobb. A jobboldalit nagyjából értem, de a többit nem és a neten nagyon bonyolult megfogalmazásokat találok. Mit jelentenke lényegében ezek, s a többi pl liberalisták ???

2015. márc. 21. 17:52
 1/2 anonim ***** válasza:

jobboldal: elismeri a társadalmi rétegek közti különbséget és a saját nemzeti érdekeit nézi, konzervatív felfogású; normál esetben a középosztály támogatói. A lassú változás támogatói. A hagyomány és a kulturális hasonlóságból indítja a nemzetet.


baloldal: minden ember egyenlő, nem ismeri el a társadalmi különbségeket, nagy hangsúlyt fektet a szociális rendszer működésére; támogatja a szabadságjogokat és támogatja a kisebbségek egyenlőségét, illetve a kulturális sokszínűséget.


liberalizmus: szabadelvűség; fontos a szabadságjog és a törvény előtti egyenlőség; szabadpiac, és szabadkereskedelem.


A szélsőségeket és a középső irány pedig már kitalálható.


Biztos van még olyan, ami fontos és kihagytam, de hirtelen ez jutott szembe.

2015. márc. 21. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Na nem mintha wikipédia meg ilyen oldalak nem léteznének, de most ráérek és unatkozom :) Szóval....


JOBBOLDAL:

Amikor kialakult a jobb- és baloldal, akkor a jobboldaliak voltak azok, akik ragaszkodtak a királysághoz, a nemesek jogaihoz, és a régi dolgokhoz. A jobboldali "érzéshez" a történelem során hozzácsatolódott a vallásosság, a nemzeti öntudat, és a polgári kultúra...

A konzervatívok akik tényleg a régi elvekhez ragaszkodnak. Ugye bele is illik a képbe a vallásosság meg nemzeti öntudat, hiszen nem akarnak újításokat. Illetve általában középosztály vagy felsőosztály a konzervatív, hiszen nekik is jó minden úgy ahogy van, nem akarnak változásokat.

A jobboldalon persze van szélsőjobboldal, akik a nemzeti öntudatot a csúcsra viszik, és képesek utálni azt aki más nemzetből jön.

Ez így a társadalmi része volt a dolognak. Gazdaságilag a jobboldal azt jelenti, hogy a szabad gazdaságot támogatja, tehát hogy az állam ne avatkozzon bele a gazdaságba. A szabadság eszméjét hívják liberálisnak (nem liberalistának) amire a kérdésedben kitértél. Tehát gazdasági liberalizmus, hiszen aki nem akar változásokat és jobban él, annak nem kell hogy az állam mondja meg hogy mi is legyen a gazdasággal.

Magyarországon a jobboldal (Fidesz+Jobbik) ugye társadalmilag jobboldali, de gazdaságilag épp hogy az erős állami bevatkozást támogatják.


BALOLDAL:

Hagyományosan ők küzdöttek a királyság és a nemesek jogai ellen. Két nagyobb ága alakult ki, a liberalizmus meg a szocializmus.

A liberalizmust a jobboldalon emlegettem gazdaságilag, de társadalmilag baloldali ideológia. A szabadság régen azt jelentette hogy szabad sajtó, vallásszabadság, meg amiket történelem órán biztos megtanultál... Ma olyan kérdések foglalkoztatják a liberálisokat mint hogy női egyenjogúság, homoszexuálisok jogai (pl házasság / gyerekvállalás), kisebbségek jogai (harcolnak a fent említett szélsőjobb ellen), illetve a marihuánát is sokan legalizálnák.

A szocializmus az egyenlőségre épít, tehát minden embernek ugyanannyi jár. Na ők azok akik beavatkoznának államilag a gazdaságba, hogy a szegények felé billentsék a mérleget. Bár mérsékeltebb formában szociáldemokratáknak nevezzük őket.

A szélsőbal tehát vagy a liberalizmusból vagy a szocializmusból fejlődhet ki. Liberalizmusból a szélsőséges (tehát a nagyon nagy szabadságot akaró) például a libertarianista. Ők azok, akik az állam szerepét csak "éjjeli őrnek" képzelik el. Ez nézet egyébként a jobboldalon is megtalálható, hogyha nem társadalmilag hanem gazdaságilag minimalizálnák az állam szerepét. Amerikában a leggazdagabbak libertariánus nézetűek például, hiszen az állam nem szabná meg hogy mennyi adót kell fizetni, hogy a munkások mennyit doolgozhatnak, stb...

A még ennél is durvább "szabadság" az anarchia, mikor az állam meg is szűnik és mindent a nép irányít.

Szocializmusból kifejlődve a kommunista ideológia a szélsőség. Szerintük nem kell az embernek magántulajdon, hanem minden mindenkié. Az állam által központilag meghatározott életszínvonalat biztosítanának mindenkinek. Tehát az állam mondja meg hogy hogyan élj, hogyan gondolkodj, és mindenkire ugyanaz vonatkozik... Ha történelem órán figyelsz vagy megkérdezed szüleidet/nagyszüleidet (mivel feltételezem hogy még iskolás vagy), akkor megtudhatod hogy ezt persze lehetetlenség kiépíteni.

Magyarországon baloldali pártok az MSzP, a DK, Együtt, PM, MLP. Itt is nyakatekert kicsikét a dolog, mert társadalmilag abszolút liberálisak, viszont gazdaságilag is, tehát gazdaságilag gyakorlatilag jobboldaliak.

Az LMP is baloldali lenne, de sokmindenben jobbolalian gondolkodnak.


Nos... léteznek persze átmenetek és keverékek a két oldal között. Ilyen például a nemzetiszocializmus (így talán ismerősebb: nácizmus). Ők szélsőségesen nemzeti gondolkozásúak, viszont szoialisták is egyben. Tehát büszkék a nemzetükre de a szocialistához illően a szegényeket és a munkásokat támogatják.

Vagy létezik konzervatív-liberális is, aki ragaszkodik a jobboldali értékekhez (Istenhit, hazafiasság, hagyományok), de szélesebb körben a minél nagyobb szabadságot támogatja mégis.

Persze számtalan baloldali hazafias vagy baloldali keresztyén mozgalom is létezik.


Vagy léteznek "kívülálló" ideológiák is, például a környezetvédelem. Inkább Nyugat-Európában léteznek nagy környezetvédő pártok. Ez ott általában nem tudom hogy miért, de liberális, baloldali értékrenddel párosul. Magyarországon az LMP próbálja betölteni ezt a szerepet, és a Jobbik pedig méltatlankodik hogy nem csak baloldali pár tlehet környezetvédő és ők is védenék a környezetet.

2015. márc. 21. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!