Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mik a feladataik? : minisztere...

Mik a feladataik? : miniszterelnök, köztársasági elnök, országgyűlés elnöke. Hogy néz ki a hierarchia Magyarországon?

Figyelt kérdés
Mindegyik "rang" úgy hangzik, mintha az lenne a legmagasabb, nem egészen tiszta, ki mibe és mennyiben szól(hat) bele, illetve hogy ha van, hogy néz ki a hierarchia rendszer.

2015. márc. 11. 00:56
 1/3 anonim ***** válasza:
56%

Aköztársasági elnöknek nincs jogköre. Eljár pár protokolmegjelenésre, és kontrolra küldhet elfogadás előtt törvényjavaslatokat, de amúgy nincs tényleges feladata.


Az országgyűlés elnöke az, aki az ülést rendbentartja hogy ne kezdjen mindenki istenezni meg zsidózni. Teremfelügyelői feladata van.


A miniszterelnök meg jelen pillanatban bármit megtehet, ám felelősség nem terheli, mivel mindenre van jogköre (mármint elméletileg nemzetközi kontrol alá esne, de az vhogy errefelé sajna nem működik).

2015. márc. 11. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Mindhárom méltóságnak van jogköre, csak az a kérdés, hogy kinek milyen széles... Hierarchiát nem kell felállítani, mert mindhárom méltóságnak más a feladata, és mivel ez egy demokrácia (papíron), ezért értelmetlen arról beszélni, hogy ki a "góré".


Persze a legszélesebb jogköre a miniszterelnöknek van. A miniszterelnök a végrehajtó hatalom feje, ő választja meg a minisztereit, akik a minisztériumokon keresztül gyakorlatilag irányítják az ország ügyeit (külügy, belügy, pénzügy, oktatásügy, hadügy, közlekedésügy, gazdaság stb.). Ez a legfontosabb tehát, persze vannak még jogkörei, de most nem sorolom fel.


A köztársasági elnök elvileg az a személy, aki reprezentálja az ország egységét, tehát igazából tényleg csak protokollszerepe van. Viszont vannak neki jogkörei (az első nem jól írta). Pl. ő a hadsereg főparancsnoka, a törvényhozásban pedig visszadobhat törvényeket, ezenkívül élhet a kegyelem jogával is (akit elítélnek, annak megkegyelmezhet). Ő írja ki a következő országgyűlési választásokat is, ő oszlatja fel az országgyűlést és nyitja meg az újat stb. Tehát vannak neki azért feladatai.


Az országgyűlés elnöke a törvényhozó testület elnöke. Tehát nem teremőr... Igaz, a parlamenti közvetítéseken ez a legfeltűnőbb szerepe, hogy csilingel és rendreutasít. De ezenfelül megnyitja, lezárja az üléseket, meghatározza, kik, milyen sorrendben szólaljanak fel, ügyel a rendre, a házszabály betartására stb. Mivel az ogy.-ben hozzák Magyarország törvényeit, és ő ennek a törvényhozó testületnek az elnöke, ezért ő is egy méltóság.


Egyébként nekem ebben a rendszerben az nem tetszik, hogy megengedett az, hogy a legtöbb szavazatot elnyerő párt elnöke egyben miniszterelnök is lehessen. Ezzel gyakorlatilag lehetséges, hogy a parlamenti többséggel rendelkező párt elnöksége (törvényhozás) és a végrehajtás (miniszterelnök) egy ember kezében legyen. Montesquieu, aki kitalálta a hatalmi ágak szétválasztását, nem tudom, mit szólna ehhez.

2015. márc. 11. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
És még annyit, hogy a miniszterelnök természetesen semmiféle nemzetközi kontroll alá nem esik, mivel Magyarország független, szuverén ország. Mivel a végrehajtás felelős a törvényhozásnak, az országgyűlés eltávolíthatja a miniszterelnököt. Ehhez viszont meg kell vonni tőle a bizalmat vagy az országgyűlésnek fel kell oszlatni önmagát, ami újabb választások kiírását jelenti. De ezek a dolgok nem mennek könnyen.
2015. márc. 11. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!