Mi a különbség a pártállam és a totális állam között?
Egy pártállamban azért, vannak politikusok is és hiába diktatúra mégiscsak megvitatnak kérdéseket és szavaznak is róla!
A totális állam az Iszlám Állam!
Van különbség.
Pártállam például Kína.Igaz ott nem szavaz a nép, de vannak tanácskozások, van szakértelem, ha a tanács úgy dönt, akkor leválthatja a vezetőt és újat tehet a helyére.
Ha nem működne a kínai pártállam, nem lenne szakértelem, akkor Kína egy afrikai ország szintjén lenne.
Totális állam például Észak-Korea.
Ott egy ember vezeti az egész országot, mindenben ő dönt.Nincs szakértelem, bárkit kivégeztethet ok nélkül egy csettintésre.
Azért ez nem igaz, Mussolini fasiszta állama nem volt totalitárius, főleg Hitler birodalmához képest.
Nem is jöhetett volna létre totális állam Olaszországban, mert túl kevés volt a lakossága.
A pártállam azt jelenti, hogy adott ország politikai vezetését egy párt veszi a kezébe. Azaz a párt vezetője egyben az állam vezetője is lesz. Pártállam volt pl. a Kádár-rendszer. Volt egy párt és ez a párt vezette lényegében az államot.
A totális állam azt jelenti, hogy az adott diktatúra nemcsak az állam politikai vezetését sajátítja ki, hanem az élet egyéb területén is meghatározza, hogy az emberek mit tehetnek, mit nem. Meghatározza, hogyan gondolkozz, miben higgy, kiért rajongj (lásd: a vezér személyi kultusza), meghatározza a művészeteket, szabadidőt, hogy mit olvashatsz, mit nézhetsz a TV-ben, mit nem stb. A Rákosi-rendszer tipikusan egy totális rendszer volt (az mellett, hogy pártállam is volt). De Sztálin, Hitler, Mussolini rendszerei is totálisak voltak. Egyébként először Mussolini épített ki totális diktatúrát, Hitler sok elemét róla másolta (ezt az előző hozzászólónak írom), az más kérdés, hogy a fasizmus nem ugyanaz mint a nácizmus, de mindkét diktatúra totális volt és pártállam is.
Még azt akartam írni, hogy általában a totális államok pártállamok is, viszont nem minden pártállam totális diktatúra.
A Kádár-rendszert én nem mondanám totális államnak (holott pártállam volt), főleg a 80-as években kevésbé volt már totális (igaz, volt cenzúra, nem olvashattál, amit akartál, de az élet sok területén azt csináltál, amit akartál, nem volt személyi kultusz, nem büntették nagyon, ha passzív voltál a rendszerben stb.). Szerintem Tito állama sem volt totális, holott pártállam volt.
Egyébként nem minden diktatúra pártállam, mert pl. van olyan is, hogy egy ország uralkodója vezet be diktatúrát vagy egy erős hadvezér, és ilyenkor katonai diktatúrák jönnek létre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!