Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Működhetne-e államhatalom...

Működhetne-e államhatalom nélkül egy ország?

Figyelt kérdés
Anarchikus (nem káosz!) formára gondolok, mint a hangyák, méhek stb. társadalma. Az egyedek központi irányítás nélkül teszik a dolgukat, és mégis jól működik a társadalmuk.

2014. jan. 13. 17:03
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

"rémuralom" köszönöm! Most már beugrott Orwell 1984 (kedvenc könyvem, újra kéne olvasnom), amely utópiát, bizony, én megvalósulni látom.


A kommunista ideológia pénznélküliséget hirdetett. Ettől balrább van az anarchizmus. Ott szerintem a kölcsönös segítés elve működik, mint most némely faluhelyen a kaláka, amelyhez nem kell pénz. Minden probléma helyben, sejtszinten oldódik meg.

2014. jan. 14. 19:03
 12/17 rémuralom ***** válasza:
Az anarchizmus en bloc nem igazán skatulyázható be egyértelműen se jobb- se baloldalra. Ennek az az oka, hogy a jobboldal-baloldal törésvonal az elmúlt kétszáz évben nagyot változott: a királyságok és az újdonsült republikanizmus korában király- és egyházpárti, a hierarchia erejében és fontosságában hívő konzervatívok jelentették a jobboldalt, a hierarchiát ilyen vagy olyan okokból kifolyólat elvetők pedig a baloldalt. Csakhogy időközben az a jobboldal teljesen megsemmisült, nyugaton manapság lényegében két államforma létezik: a köztársaság, ahol nincs király, és az alkotmányos királyság, ahol meg van, de minden hatalmát elveszítette. Ezért aztán a régi baloldal, mivel a "közös ellenség" megszűnt, más kérdések mentén oszlott pártokra. Az új törésvonal az egyén és a közösség viszonya: a jobboldal inkább individualista, a baloldal inkább kollektivista. A mindenféle hatalmat, központi irányítást elvető, a kis önszerveződő közösségekben hívő anarchizmus a régi felosztásban baloldali volt, mert a királyok és a papok hatalmát is elvetette (sőt elsősorban azt vetette el). Aztán a tankönyvekben és így a köztudatban így is maradt meg - valójában azonban az új felosztás szerint, lévén szinte a végletekig individualista, jobboldali, sőt szélsőjobboldali eszmének lehetne besorolni. De nem tanácsos, mert mindenki ki fog röhögni, hogy milyen kis tudatlan vagy, ha azzal jössz, hogy az anarchizmus szélsőjobboldali irányzat.
2014. jan. 14. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:

Kedves "rémuralom"!


Jó a csűrés-csavarás, tetszik.


De, hogy csak a nevedre utaljak, egy totális diktatúra talán még az anarchizmusnál is kellemesebb az egyén számára, mert még csak gondolkodni kell, a "mihez tartás" korrektül elő van írva. Lásd Merle: Mesterségem a halál című regényének főhősét, milyen jól egzisztált. Mi a véleményed a rémuralomról? (például a mostaniról)

2014. jan. 16. 07:32
 14/17 rémuralom ***** válasza:
Persze, nagyon kényelmes az az élet, amelyben nem kell gondolkodni, mert mindig van, aki megmondja, mi a következő lépés. Csak ehhez minek élni?
2014. jan. 17. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
Élni, mint hal a vízben. Szerintem jól érzi magát úgy ahogy van.
2014. jan. 17. 23:24
 16/17 rémuralom ***** válasza:

Már aki ezt hajlandó eltűrni. Ennyiben is jobb lenne az anarchia, mint a totális diktatúra: egy anarchiában élhetsz úgy, hogy magad hozol meg minden döntést, ami téged érint, vagy alávetheted magad valami hadúrnak, ha nem kívánsz élni a szabadságoddal, vagy úgy ítéled meg, hogy valaki más jobban tudja, mi a jó neked, mint te magad. Egy diktatúrában ugyanakkor kénytelen vagy alávetni magad, mert az életed bánhatja, ha ellenállsz.


Visszakanyarodva ahhoz, amit eleinte mondtam: abban talán egyetértünk, hogy ha meglenne a lehetőségünk eldönteni, az emberek túlnyomó többsége inkább alávetné magát valamilyen hatalomnak. Amit én problémának tartok, hogy nincs egyénileg kezünkbe adva a döntés, hanem megszületünk egy adott állam polgáraként, és onnan kezdve annak az államnak mind a régi, mind a már a mi életünk során hozott törvényei vonatkoznak ránk, ha egyetértünk velük, ha nem. Persze ott van a lehetőség, hogy megszerzed egy másik ország állampolgárságát, a régiről pedig lemondasz, csak az állampolgárságért való folyamodás egyik országban sem sétagalopp, államok által meg nem hódított, lakható föld pedig ma már nincs a világon (ezért kezd újabban kibontakozni az alternatíva, a seasteading, amikor is kihajózol a családoddal, barátaiddal nemzetközi vizekre, aztán ott azt csináltok, amit akartok)

2014. jan. 18. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:

Egyetértek.

Még annyit tennék hozzá, hogy egy kisebb, izolált közösségben talán ma is élnek emberek anarchikusan. Például egy kiegyensúlyozott, jól összetartó családban, vagy ilyenek voltak a hippi közösségben, esetleg vallási szektákban, netán valamely távoli kisebb szigetországban, mint Nauru.

Apropó, már említettem A Kék sziget című anarchikus regényt. Ismered?

2014. jan. 18. 20:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!