Mitől lesz egy párt jobb vagy bal oldali?
Mit takar a jobb és a bal fogalom? Hogyan definiálható?
Van egy elméleti skála? Hogyan lehet ezt elképzelni?
Ha valaki létrehoz egy párot, akkor mitől függ, hogy ezen a skálán hova kerül? Mióta van ez így, ezt valaki kitalálta? Van köze a nyugat/kelet-hez? Van más dimenziója is a pártok besorolásának? Egy átlagember is besorolható a véleménye alapján, vagy a tettei alapján? A szélső jobb/bal az azt jelenti, hogy nagyon az egyik pólus?
Mért áll ez a két oldal mindig szemben egymással? Középen van a béke?
Én úgy tanultam, hogy a bal oldali az kommunista elveket vall és a csórókat támogatja a jobb oldali náci elveket vall és a gazdagokat.
ezt a két szélsőséget kell vahaogy belőni. Mondjuk töriből buktam, szal lehet nem teljesen így van ez
Azért az angol verziót linkeltem, mert valahogy a magyar verzióban elveszett a szöveg fele, ki tudja miért.
Elvileg a baloldal jobban képviseli a szegényebbeket, a nagyobb állami szerepvállalás, gondoskodás híve. A jobboldal inkább visszaszorítaná a nagy államot.
Magyarországon attól baloldali vagy jobboldali, hogy minek mondják magukat.
Ezt a jobboldal baloldal dolgot nem igazán definiálható, mivel teljesen tudománytalan ez a fajta besorolás.
Magyarországon baloldalinak számít a szocializmus és a liberalizmus is, holott ezek ellentétei egymásnak, a jobboldalt pedig a nemzetérzelműség jelenti, annak ellenére, hogy az nem politikai irányzat.
Képzelj el egy két tengelyes koordináta rendszert, a függőleges (autokratizmus - anarchizmus) mutatja, a kormány hatalmát hogy az milyen mértékben befolyásolja és határozza meg az emberek életét. A vízszintes (kollektivizmus - liberalizmus) a társadalmat jellemzi aszerint, hogy az a közösség, vagy az egyén érdekeit helyezi-e előtérbe, amely a tulajdonviszonyokat is meghatározzák. Ezeken kívül még más politikai ideológiák is meghatározhatják egy párt beállítottságát, de ezek kívül esnek ettől a koordináta rendszertől, ilyenek például a militarizmus, konzervativizmus, nemzetsovinizmus, zöldpolitika, stb.
Úgy érzem kár volt válaszolnom a kérdésedre. Amíg ilyen szinten vagy addig, inkább ne is foglalkozz a politikával.
Egyébként a többi kérdésedre válaszolva a pártok maguk választják meg beállítottságukat, aztán idővel elválik, hogy mennyire tudják tartani magukat ehhez, habár Magyarországon egyik párt sem képvisel semmiféle politikai irányzatot, ha csak a korrupciót nem lehet annak nevezni. Nem tudom ki találta ki ezt a jobboldal-baloldal hülyeséget, de nyilván hozzád hasonlóak, akik szintén nem értenek a politikához. Igen a szélsőség azt jelenti, nagyon. Lényegtelen, hogy milyen pártról van szó, mindig is szembe fognak állni egymással, mivel az emberek vannak annyira buták, hogy nem arra a pártra szavaznak, amelyikkel egyetértenek, hanem amelyikkel közös az egyet nem értésük. Középen politikai-kiegyensúlyozottság van, nem béke. Remélem azért mások számára hasznosak voltak a válaszaim.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!