Hogyan vélekedtek arról, hogy idén januárban 4,1 %-kal csökkent a kiskereskedelmi forgalom?
Meddig tarthat ez a csökkentő trend?
Nem tudom, miért, nekem a Mercedes példája jutott eszembe. Mikor volument akart növelni, akkor "lefelé"nyitott, azaz megalkotta a 190-es osztályt, majd az A-osztályt, stb.
Visszatérve a kérdésemre: A fentiek alapján nem az lenne-e logikus, hogy az alacsonyabb jövedelmű tömegek fogyasztását kellene kis mértékben támogatni ahhoz,hogy a zuhanás megálljon? Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, akkor mi lesz a sorsa számos kisvállalkozásnak, akik csak a belső piacra tudnának termelni?
Nem az lenne a logikus, mert nincs miből. Az lenne a logikus, hogy rendbe hozzuk a gazdaságot.
De ez ma nem szempont nagy tömegeknél (kivéve, hogy nem tud vásárolni, viszont nem hajlandó tudomásul venni, hogy az következmény), ez elég jól látható. Nem vélekedek sehogy, mert amit előre látok, arról minek vélekedni.
Ahhoz hogy az alacsonyabb jövedelmű tömegek fogyasztása ne csökkenjen (vagy nőjjön) pénzt kéne nekik adni. Egyelőre még csak elvettek tőlük. Most meg megy a csodálkozás hogy nincs fogyasztás. A luxus iránti kereslet viszont szépen nő, dehát az nem számottevő a gazdaságban.
Egy egy mutatót még csak ki lehet színezni, hogy a néphez intézett beszédben ki lehessen emelni. De összességében jól látszanak a tendenciák, hogyan vándorol a gazdag szűk réteghez az emberek pénze.
egy szóval: "Jellemző!"
Nem volt ez máshogy a maszop érában meg az I.Orbán alatt sem. Igaz akkor még voltak emelkedések... De már nincs mit ellopni!
Mielőtt vélemény alkotnék:
1. Mihez képest lett mínusz 4.1%?
2. Csak a kiskereskedelmi?
"Az idei év is ramatyul indult a boltok számára
2013. március 5. kedd 09:00:00
Az enyhén optimista decemberi adat után január újabb pofont hozott a kiskereskedelem számára.
A decemberi cikkünk után - melyben a lakossági fogyasztással összefüggésbe hozható korábban közölt adatok ellenére is azt láthattuk, hogy éves összevetésben csökkent a zsugorodás mértéke, az előző hónaphoz képest pedig végre megtört a monoton csökkenés - több visszajelzést is kaptunk, hogy nem nyitott szemmel járunk az utcákon. A "Decemberben végre kinyitottuk a pénztárcánkat" című írásunkra ugyanis egymás után kaptuk azoknak a boltoknak, kiskereskedelmi egységeknek a listáját, amelyek az olvasók szerint az elmúlt hetekben zártak be.
Mivel a KSH decemberi kiskereskedelmi adatai csak február végén láttak napvilágot, így ez a fáziskésés részben érthető volt, hiszen mi az év végi állapotokról írtunk, a visszajelzések pedig a februári utcaképeket tükrözték vissza.
A jövőben a KSH szerencsére az adott havi kiskereskedelmi adatok közlésének közel kéthónapos csúszását egy rövid gyorsközléssel körülbelül 20 nappal korábbra hozta, így a januári adatok már most, március elején megismerhettük. A naptárhatástól megtisztított adatok pedig alátámasztják olvasóink visszajelzését, hiszen a kiskereskedelem éves összevetésben ismét 4,1 százalékos zsugorodást mutat. Ez az érték pedig megegyezik a tavaly novemberi mélyponttal, ami 2010 év eleje óta a legalacsonyabb szintet jelenti.
A statisztikai hivatal most közzétett adatai a fentiek alapján így nem alkalmasak mélyebb konzekvenciák levonására (például hó per hó adatokat nem közölt a KSH), de az látszik, hogy a nem élelmiszer termékek forgalma éves szinten 6,5 százalékkal, míg az élelmiszereké 3,5 százalékkal esett vissza. A két főcsoport zsugorodási mértékénél kisebb visszaesést könyvelhettek el az üzemanyagokat forgalmazó vállalkozások, hiszen itt a csökkenés januári mértéke "csak" 1,3 százalék volt.
Összességében az látszik (bár valószínűleg ezt sem érezték sokan a saját "bőrükön"), hogy 2011 végén és 2012 januárjában a kiskereskedelemben a korábbiakhoz képest (és most már látjuk, hogy a későbbiekhez is) kisebb felfutás volt, amit szakemberek szerint elsősorban a magán-nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetése eredményezett. Ez a mini boom februárra aztán teljesen megszűnt, és bár márciusban volt egy pozitív hónap, azt követően egyre mélyebb mínuszok jöttek. Ennek a lefutásnak a következményeként, az előző hónapokhoz képest még havi szinten stagnáló fogyasztás mellett is fokozatosan csökkenni fog az éves összevetésben jelentkező mínusz, amely szakértők szerint a második félévben pluszba fordulhat, elsősorban a reálnyugdíjak és az alacsonyabb bérek esetén várható reáljövedelmek emelkedésének következtében.
szp
mfor.hu"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!