Fidesz kormány 1998-2002, Akkor most jó és sikeres volt vagy még sem?
valaki más véleménye ez volt:
"… az első kormányzásuk ellentmondásos, de összességében pozitív éveit, …"
Pozitív. Már sokszor leírtam, de miután repetition est mater studiorum:
Mikor Bokros elinflálta a forintot, és ezzel olcsóvá tette a magyar munkaerőt, megindult a tőkebeáramlás az országba. Egyre-másra létesültek a termelőüzemek, többek között vidéken is (főleg könnyűipar, varrodák, bútorüzemek, cipőkészítők, de kisebb műhelyek is), ami azért volt fontos, mert a 25 – 30 % vidéken élő, jórészt képzetlen népességet a munkaerőben ennek a harmadát-negyedét igénylő mezőgazdaság már nem tudta eltartani (ma se tudja). Magyarországnak tőkéje és technológiája nem volt, de azt szívesen hozták a németek meg az osztrákok, végül is európai ország, nincs messze, infrastruktúrája is elfogadható, a munkaerő olcsó, a képzettség meg annyira ezekhez a kisüzemekhez nem volt szükséges.
Aztán jött a Tocsik ügy, Horn megbukott, és Orbánék beleültek a készbe. Két évig nem csináltak semmit, csak vitették magukat a hullámokkal, de aztán valaki a homlokára csapott, hogy ebből így nem lesz világraszóló siker (amelyet azért minden kormányzat szomjúhozik), mert a 4 – 5 % körüli éves GDP növekedéssel nem érjük be belátható időn belül napéldául Ausztriát. Ahhoz 7 – 8 % kellene. Évente. Ki is találták, hogy pénzt kell önteni a gazdaságba, azzal meglódul a kereslet, a pékek 10 zsemle helyett 11-et fognak sütni, éít, éít, heuréka. Igen ám, de pénz nem volt (az sohasincsen), fenti okból kitalálták, hogy majd jól megemelik a minimálbért, azt ugyanis nem az államnak kell fizetni, hanem a cégeknek. Örült az állam (több bevétel), és örültek a dolgozók (több pénz állt a házhoz). Egy darabig. Aztán a cégek a megnőtt munkaerő költség miatt úgy döntöttek, hogy elmennek. Ez az elmenés már Medgyessy korában történt (a céges elmenés, gépleszerelés, végkifizetések, adminisztráció nem megy egyik napról a másikra), kapott is a kormány a FIDESZ-től, hogy Medgyessyék elüldözik innen a cégeket. Mára a magyar könnyűipar megszűnt, a kb. 150.000 képzetlen munkavállalót azóta nekünk, adózóknak kell eltartani. És persze a 7 – 8 % GDP növelés se sikerült, mert inkább az infláció lett magas, mint a termelés felfutása (a pékek inkább drágábban adták a zsemlét mintsem hogy többet süssenek).
Persze, tettek még Orbánék mást is, a „felpörgetés” érdekében, mégpedig a támogatott kamatú lakáshoz jutási kölcsön bevezetésével. Ezt az ország 5 %-a használta ki, kb. a fele (akiknek volt pénzük) nyerészkedési célból, a 2. vagy 3. lakás családi megszerzése céljából, de aztán kiderült, hogy akkora terhet ró az államháztartásra, amelyet kibírni nem lehet, végül Medgyessynek kellett leállítani (kapott is érte hideget-meleget – na, kitől?). Jórészt ennek következménye lett aztán a devizakölcsönök 2000-es évekbeli felfutása, ha a szomszéd, ismerős, barát tudott lakáshoz jutni, akkor én sem maradhatok ki szemlélet alapján.
Amit Medgyessy még Orbánéktól örökölt, az néhány szakma kiürülése, mégpedig a közszolgálatban. A megnövekedett minimálbér a többi bért is megnyomta, és a tanítók, tanárok, nővérek tömegesen hagyták ott a szakmájukat a több pénzért, mert a magas infláció miatt az eredetiből már nem tudtak megélni. Medgyessy úgy gondolta, a közszolgálati béreket megemeli, ezzel az egyensúly újra létrejön, aztán Bokrosi mintára újra elinflálja a forintot, és Orbánék hülyesége máris korrigálva van (akkoriban még nem lett volna probléma elinflálni, lévén devizahitelesből elég kevés volt). A terv lángelmés, csak az időzített bombával nem számolt. Az időzített bombát Járainak hívták, és Orbán örökségként ült az MNB elnöki székében. Hát ő aztán küzdött „az infláció ellen” (meg is kapta a jutalmát érte a Lex Járai formájában, meg a magas pozícióba ültetéssel). Én még emlékszem a 12 %-os kamatra, meg a 230 forintos euróra. Járai győzött, az országot akkora kár érte, mint ilyen rövid idő alatt még soha, a könnyűipari cégek nem jöttek vissza, a nem minimálbéres multik exportbevétele pedig az erős forint miatt csökkent, és GDP növekedéssel nem tudtuk kinőni azt a közszolgálati béremelést, amit Medgyessy vezetett be. Fentiek miatt szidják ma a közgazdászok szegény Medgyessyt, pedig a török mellett nem ő, hanem Járai volt az, aki az ország gazdasági rombadöntéséért elég sokat tett.
A fentiek alapján:
1./ Orbánék első regnálása alatt a jól menő időszak nem az ő érdemük (igaz a Gyurcsány kormány „érdemeihez” hozzá szokták venni automatice a világválság hatásait, csak azért, mert az az ő kormányzásuk alatt következett be).
2./ Aki az első regnálásból nem tudta, hogy mi következik 2010-ben, mikor a FIDESZ mellé tette a keresztet, azt csak sajnálni tudom.
Jogos. Helyzet elemzés, nem én írtam, de rövidebben nehéz lenne és magam így megfogalmazni nem tudnám. :)
Elnézést kérek a hossza miatt.
Nem én írtam, más tollával nem ékeskedünk.
Csak kíváncsi voltam mások véleményére, de hát nem sokan jelezték.
Remeke elemzés, néhány emléfoszlánnyal kiegészíteném:
- Ezüsthajó kft
- Koronaúsztatás
- Kaya Ibrahim
- Felsőoktatás felhigítása a munkanélküliség lenyomása érdekében
- A legendás "A haza nem lehet ellenzékben"
- Simicska az APEH elnök
"- Simicska az APEH elnök"
Jut eszembe, mit írják sokan a NAV-ot NAVrasics-nak? :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!