Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mi határozza meg, hogy az...

Mi határozza meg, hogy az állam mennyire szól bele a gazdaság és az árak irányításába? Miért nem kontrolálják az árakat?

Figyelt kérdés

Például a szocialista korszakban(1957-1989) az árak államilag voltak meghatározva és a termelő vagy azon az áron adta vagy az államvezetés agresszív eszközökkel járt el ellene.

Mostanság Magyarországon az állam kevésbé szól bele az árak alakulásába, az USA-ban pedig még kevésbé.



2012. szept. 1. 23:37
 1/4 anonim ***** válasza:
88%

"árak államilag voltak meghatározva"


Mert a szocializmusban az állam birtokolja az országot, földeket.


A kapitalizmusnak nem ez a lényege.

2012. szept. 2. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 tavol elo ***** válasza:
91%

"Például a szocialista korszakban(1957-1989) az árak államilag voltak meghatározva és a termelő vagy azon az áron adta vagy az államvezetés agresszív eszközökkel járt el ellene."


Es ebbe rokkant bele a szocialista gazdasag. Az arakat lehet kontrollalni pl az adokkal, sokszor nem a termeloi arakkal van a baj hanem a magas adokkal amikkel az arukat sujtjak! Na meg ha tovabb gondolkodok azt kell mondjam meg nem az arakkal van a legnagyobb baj hanem a berekkel, jovedelmekkel! Gondolj bele allamilag tamogatott benzinaraknal a szomszedos orszagokbol mennenek Magyaorszagra tankolni, vasarolni stb. Nyugat-Europai berek,jovedelmek kellenek es akkor nincs nagy baj!

2012. szept. 2. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
91%

"termelő vagy azon az áron adta vagy az államvezetés agresszív eszközökkel járt el ellene"

Tételezzük fel elmész profi mezőgazdásznak. Belefogsz a búzatermelésbe, mondjuk 1000 hektáron. Jó évet zárunk, legyen hektáronként 4 tonna terményed = 4000 tonna búza. Legyen a felvásárlási ár 62 000HUF/tonna, neked meg kerüljön a termelés mondjuk 52 000HUF/tonnába. Öröm bódottá, aztán az állam azt mondja nem exportálhatsz, majd megszab egy 45 000HUF/tonnás rögzített felvásárlási árat. Mindenkinek qrva jó, csak te nem hogy bukod a 4 millás hasznodat, hanem még 2,8 millió deficited is van. Te adnál puszira évi 3 000 000-t csak úgy mindenkinek? Következő évben mi lenne szerinted? Hiteleznél, hogy vetni tudj, aztán év végére megint buknál 3 millát + a 3 milla hitel + a kamatok. Szerintem ez így nagyon nem működőképes. Na ezért nem szólnak bele az árakba.


A piac képes viszonylag normális önszabályozásra, a többire meg ott vannak a fent említett adók, támogatások, vámok stb.

2012. szept. 2. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
tavol elo-nek üzenem,hogy a szabad piaci árakba pedig az emberek rokkannak bele.A magán tőkének soha nem érdeke a fogyasztó érdeke.Sőt!Homlokegyenest az ellenkezője.Áremelkedés évente többször is van mert bármi történik is(eső,szárazság,benzin ár emelkedés)az mindig emeléshez vezet.A fizetések pedig ugyan azon a szinten maradnak.Esetleg egy két helyen az inflációval megegyező mértékben emelik de persze az árak jóval magasabb százalékkal emelkednek évente.Aminek felemelik az árát az ráadásul akkor is úgy marad ha esetleg a körülmények kedvezőek maradnak.Például ha emelik a kenyér árát a benzin ár emelésre(mert ugye a beszállítók kiadásai nőnek)vagy a rossz búza termésre vagy akármire hivatkozva az már akkor sem fog csökkenni ha a benzin ára lemegy vagy a következő évben nagyszerű termés lesz.Maximum nem emelik tovább.Ez itt a baj!Ezért kéne az államnak beavatkoznia néhány esetben és nem feltétlen az adók csökkentésével mert akkor megint csak annyit enged a termelő,előállító amennyit az állam de a sajátjából egy fillérről sem képes lemondani.Miért mindig az állam vagy a fogyasztók mondjanak le mindenről és engedjenek mindenben?Azért ez így nem valami igazságos.
2012. szept. 2. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!