Brazil diákokat a magyar egyetemekre?
Brazíliában járt Hoffmann Rózsa, ahol magyar egyetemeket és főiskolákat népszerűsített. Évente több száz önköltséges brazil hallgatóra számítanak, akik állítólag sok milliárdos bevételt hoznak majd.
Nekem kicsit necces ez a dolog akkor, amikor magyar diákok ezrei szorulnak ki a fizetőssé tett hazai felsőoktatásból.
Jól írják, a külföldi hallgatók nem szorítanak ki senkit sem a felsőoktatásból, mivel az idegennyelvű képzések eddig is költségtérítésesek voltak (talán 1-2 kivétellel). Sőt, sok egyetem rájuk van szorulva, az ő tandíjukból újítják fel pl. a laborfelszerelést, vagy kapnak pénzt a demonstrátorok (mert a magyar hallgatók után lóf@szt sem kapnak).
Ráadásul, ők tartják el szinte az összes éttermet/kávéházat/klubot/taxitársaságot, mert a magyar egyetemista nem költ 2500Ft-ot egy ebédre, 400Ft-ot egy kávéra, 800Ft-ot 2dl borra. Sőt, a döglődő új lakáspiacot is ők tartják szinten, mert ők hajlandóak havi 100-150ezer forintot (+adót!) kicsengetni egy jobb albérletért (amennyiért a tulajnak hosszabb távra már megéri beruházni egy lakásba). És azt se felejtsük, hogy minden költésük után ÁFÁt is fizetnek.
Az én egyetememen is sok (~50%) a külföldi hallgató, és valóban van köztük jó néhány bunkó és olyan is, akinek az esze alapján nem sok keresnivalója lenne a helyen, viszont be kell látni, hogy nélkülük az egyetem, sőt a város is hatalmas sz@rban lenne...
"Akkor is irreális ez az egész. "
Tehát akkor itt nem az a lényeg, hogy a felsőoktatás, a magyar, a brazil diákok meg semmi, hanem, hogy valamibe kössünk bele, hogy legyen miért nyávogni, legyen miért szidni a másikat, akkor is ha nincs igazam. Ahogy mondták, ők idegen nyelvű képzésre mennek és kemény pénzeket fizetnek a tanításért, a lakáshatásért, mindenért.
Másrészt, erősítik a magyar-brazil kapcsolatokat, Brazília ugyanis kis hazánkkal ellentétben igen gyorsan fejlődik (van sok olajuk a tenger alatt), ugyanúgy, ahogy a nagyon utált Kína is. Miért lenne baj kapcsolatokat ápolni velük?
Ráadásul ez a legjobb módja a kapcsolatápolásnak, nem az, hogy egy délután összeülnek a politikusok és aláírnak egy szándéknyilatkozatot, amit másnapra mindenki elfelejt.
Akkor most mi is a problémád? Kiírsz egy kérdést, ami arról szól, hogy röhejes, hogy brazilokat akarnak idecsábítani, mert magyarok ezreit fogják kiszorítani a felsőoktatásból... Aztán írsz egy kommentet, hogy hülyeség, mert senki nem fog idejönni! Akkor most mi is a probléma?
A lehetőségük adott, ahogy a tiéd is, hogy Brazíliában, Kínában, Amerikában, vagy ott tanulj, ahol akarsz, természetesen súlyos pénzekért. Aki kihasználja kihasználja, aki nem az nem. A magyar gazdaságnak jól jön a pénzük, ennyi. Nem tudom miért kell ezt felfújni, nem mellesleg ahogy már elmondták senkit nem fognak kiszorítani sehonnan!
Kérdező, elolvastad a hírt, amit linkeltél?
"A látogatás során írják alá azt az együttműködési jegyzőkönyvet, a Magyar Rektori Konferencia és a brazil oktatási, valamint tudományos és technológiai minisztérium szervezetei között. Ennek alapján magyar felsőoktatási intézmények is bekapcsolódhatnak a brazil kormány Tudomány határok nélkül elnevezésű ösztöndíjasprogramjába, amelyben százezer brazil egyetemi hallgató és kutató folytathat résztanulmányokat, kutatásokat külföldi felsőoktatás intézményekben és kutató központokban."
Tudod, hogyan néz ki általában egy ilyen ösztöndíjprogram? Van 100ezer hely, ebből mondjuk jut 40ezer Európára, és azt a 40ezret szétosztják a programban résztvevő európai országok között (vagyis Mo-ra is fog jutni pár diák).
Másrészt, ki fog Magyarországra jönni? Megsúgom, hogy például a saját szakterületemből (orvos) kiindulva, sok külföldi csak ennyit lát: EU-ban mindenhol elfogadott orvosi diploma, ami sokkal olcsóbb, mint a német vagy angol, viszont ugyanúgy lehet vele ezekben az országokban dolgozni... De gondolom, hogy vannak más, hasonlóan akkreditált diplomák is a magyar felsőoktatásban.
"amikor magyar diákok ezrei szorulnak ki a fizetőssé tett hazai felsőoktatásból. "
Miért szorítanák ki a magyarokat? Fizetnek érte és az államosokat meg nem éri hátrány. Mi magyarok is megyünk külföldi egyetemekre. Sőt van ahol nem is kell fizetnünk.
Ez a vállalkozóknak és az egyetemnek jó. Viszik az egyetemnek a pénzt és közben tovább pénzeket költenek nálunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!