Petőfi a jobboldali? Ez valami vicc? Vagy csak a műveletlen szélsőjobbosok képzelgése?
Petőfi nem volt igazán jobb oldali, a jobb oldaliak (főleg az akkoriak) elég erősen konzervatívak voltak, ami Petőfire nem mondható.. elég radikálisnak számított a korában, a többi " párt" (inkább csoportosulások) egyike se gondolkodott függetlenségben csak a Petőfiék... De azért baloldalinak se mondanám.. Nem lehet mindent leírni bal és jobb oldallal.
Na már most Petőfi jakobinus volt! Az meg akkor tájt = szélbal..
Petőfi nem akart szélsőbalos nemzetköziséget (Világ proletárjai egyesüljetek!), sem liberális multikultit, egyszóval nem kozmopolitizmusban, hanem egy nemzetben gondolkodott, tehát nacionalista volt. Gazdasági programja valóban szocialista a nemzeti elköteleződés mellett, ebből is látszik, hogy a Jobbik áll hozzá egyértelműen legközelebb ideológiailag. Ki rémüldözne legjobban a mai Magyarországon, ha felakasztásról hallana? Hát a balliberálisok, egyből elővennék a szokásos kliséket, hogy ilyen-olyan üldözés és holoez-holoaz készül idehaza, Európa segíts!
Te belőled süt a butaság! Pont az olyankor szol a topick mint te magad.Jah hogy Petőfi jobbikos volna? Ha zsidózott cigányozott volna akkor mindenképpen.
A 19. században még mást értettek jobb- és baloldal alatt. A Függetlenségi és Negyvennyolcas párt például (akik elutasították a kiegyezést, és teljes függetlenséget követeltek) a korabeli besorolás alapján szélsőbaloldali párt volt. Jobboldalinak akkor a konzervatív arisztokrácia számított, és mindenki baloldali volt, aki a rendszer megreformálását tűzte ki célul.
De, ahogy sokan írták is, nem az a lényeg, hogy a dolgokat ilyen önmagukban semmitmondó kategóriákba gyömöszöljük. Pláne hogy a jobboldali, konzervatív, szocialista, liberális, stb. szavak minden korszakban mást jelentenek.
Itt senkit nem zavar, hogy 2012-es tartalmú fogalmakat alkalmaz 164 évvel ezelőtti állapotokra?
Itt senkit nem érdekel, vajon mit gondolt Petőfi, amikor megírta az "Akasszátok fel a királyokat" vagy a "nép nevében" című versét? Bárki szabadon, kénye-kedve szerint belemagyarázhat bármit?
Petőfi mindenekelőtt radikális magyar forradalmár volt. És mindaz, amit elfogult vagy munkásságát nem ismerő emberek ezenkívül még ráaggatnak. Ő már nem tud védekezni. Pedig ha megtehetné, sokan pirulnának.
"Itt senkit nem zavar, hogy 2012-es tartalmú fogalmakat alkalmaz 164 évvel ezelőtti állapotokra?
Itt senkit nem érdekel, vajon mit gondolt Petőfi, amikor megírta az "Akasszátok fel a királyokat" vagy a "nép nevében" című versét? Bárki szabadon, kénye-kedve szerint belemagyarázhat bármit?
Petőfi mindenekelőtt radikális magyar forradalmár volt. És mindaz, amit elfogult vagy munkásságát nem ismerő emberek ezenkívül még ráaggatnak. Ő már nem tud védekezni. Pedig ha megtehetné, sokan pirulnának."
ezekbe a versekbe nincs mit belemagyarázni egyértelmű miről szól, hagyjuk már ezt a minden relatív f_szság dumát a nacionalizmus akkor is nacionalizmust jelentett mint most a jakobinus akkor is jakobinust jelentett mint most a fogalmakban nem történt változás nem történhetett változás attól h valamit jobboldalinak bélyegeznek attól még baloldali marad épp úgy h hiába mondják a tejre, hogy fekete az fehér marad
ekkora katyvaszt amit itt látni.
először is sokaknak igaza van abban, hogy petőfi idejében( 19. sz.) kezdett kibontakozni a liberalizmus azon formája amit mais ismerünk, azonban akkortájt ez nem jelentette a nemzeti gondolkodás sutba dobását, tudniillik kossuth is liberális volt( ahogy az egész '48 as forradalom is) mégis legnagyobb jobboldali ünnepek között tartjuk számon a magyar történelemben.
az nsdap-t mint bal és jobboldali pártot beállítani eleve hibás koncepció, ugyanis hitler nem ideológiailag akart beleépülni a német parlamentáris(weimari köztársaság) rendszerébe, hanem maradandót alkotni. innen onnan átvett dolgokat pl. a kommunista munkásosztály gondolatát, amit később átvettek a magyar fasiszták, a hungaristák is( innen az elnevezés zöld kommunisták) a fasiszta(értsd mussolini vezette párt) nevezhető csak igazán jobboldalinak v. közkeletűen szélsőjobbank, hitler és szálasi rendszere nem a hagyományos ideológiai síkon történt.
visszatéérve petőfihez inkább nevezném liberális forradalmárnak mint 'nemzeti radikálisnak', ez annyira újkeletű szó( a nemzeti radikalizmus), hogy petőfire használni teljesen értelmetlen. a történetírás petőfit egy liberális nemzeti(nemzeti-liberális) forradalmárnak írja le, nagyon helyesen, hozzáteszem ekkor még nem számított a konzervatizmus, liberalizmus haza iránti kapcsolata, tudniillik mind a két irányzat erősen nacionalista irányvonalat képviselt, persze ez mára megváltozott ezért tűnik furcsának petőfi aki liberális színben tetszeleg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!