Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Miért gondolunk úgy a gazdaság...

Miért gondolunk úgy a gazdaság törvényszerűségeire, mint a természeti törvényekre, elvégre ezeket az ember alkotta?

Figyelt kérdés
Azt mondjuk, hogyha a pénzkibocsátás nő, akkor csökken a deviza értéke. De miért? Mert az ember alkotott egy szabályt, hogy ez így van. Ezt az is bizonyítja, hogy sok gazdasági folyamatot az elemzők és a piaci szereplők várakozásai is meghatároznak. Ezek a dolgok nem olyanok , mint a bolygók mozgásának törvényei, vagy a gravitáció ezeket az összefüggéseket az ember alkotta, nem természeti törvények. Akkor miért nem lehet az emberek számára kedvezően megváltoztatni???
2011. dec. 30. 11:57
 1/8 anonim ***** válasza:
88%

Egy béna példa. Sántít is


Van egy raktár abban van neked 10000kg gabona. Ezzel kereskedsz de ennyi gabonát magaddal hurcolni nem bölcs dolog. Szóval a raktár jól be van zárva neked pedig van egy halom papírod amit Majomnak hívsz és ilyen feliratokkal: 1Majom=1kg 2Majom=2kg stb gabona. Ha valakivel kereskedsz ezt odaadod neki, ezzel az ő birtokába kerül az a mennyiség és továbbadhatja stb.


A gabona ad értéket a Majom papírjaidnak. Vagyis az a fedezete. Az eredeti gabona mennyiségénél nem adhatsz ki többre szóló Majmot. Az csak értéktelen papírdarab lenne. Vagyis ha több cetlire van szükséged mert már csak 10kg gabonád maradt, akkor el kell kezdeni rontani a Majom értékét. Így 1Majom már nem 1 hanem mondjuk csak 0,5 kg gabonát ér ezután.

2011. dec. 30. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Kedvező ez az embereknek. Bizonyos embereknek, és ezeknek a bizonyos embereknek a hatalmuk függ attól, hogy a szabályok így működjenek.
2011. dec. 30. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Persze ezt értem, de a pénz értéke már rég nem a gabona, vagyis az arany, hanem a gazdaság teljesítménye. Ez pedig egy rendkívül relatív dolog. Ráadásul onnantól kezdve, hogy a gabonát nem adod el, csak a származtatott értékpapírjaival kereskedsz tényleges árumozgás nincs, és nem termel megfogható társadalmi hasznot, azaz pékárut a gabona. Így valójában az értékpapírjaid értéke 0. Az már más kérdés, hogy a spekulatív célzatú tőkemozgások sok pénzt hozhatnak egyeseknek, de valójában csak sebezhetővé teszi a nemzetgazdaságokat.

Viszont abban igazad van, hogy a befektető nem bízik az adott országban, ha nincs gazdasági teljesítmény. De ha mindenki azt mondaná, hogy a pénz márpedig egységesen ennyit ér, és ennek semmi köze nincs semmihez ez egy konstans érték akkor valójában sose lenne infláció, fizetésképtelenség, és államcsőd.

2011. dec. 30. 13:15
 4/8 anonim ***** válasza:

Erre vagyunk nevelve.

Aki megfelelő keresztény nevelést kap, gyakran el se tudja képzelni, hogy létezhet olyan ember, aki nem hisz Istenben. Ez itt is így működik.

2011. dec. 30. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Ultracivil ***** válasza:

A fizikai törvényeknek és a legtöbb fizikai jelenségnek létezik matematikai modellje, azok viszonylag egyszerűbb függvényekkel és egyenletekkel leírhatók. Alapos bizonyítás után ezek a modellek nem változnak, de az is igaz, hogy bizonyos határokon belül fejlődhetnek is. Érdekes, hogy pl. az Einsteini egyenletek, akkor még nem ismert fizikai folyamatokat, jelenségeket, részecskéket is leírtak, amit mostanában rendre-sorra fedeznek fel kozmológusok, kvantumfizikusok.


A társadalom tudományban, a gazdaságban használt matematikai modellek csak rövidebb-hosszabb megfigyelés után jöhetnek létre. Előre legyártható matematikai modellek nem léteznek.

Ezért rendszerint inkább a valószínűségszámítás, a játék és káoszelméletek a leginkább használható számítások, bár bizonyos egzakt jelenségekre léteznek lineáris illetve differenciál egyenletek is.


A kettő között az ok és okozati összefüggés a különböző.


Matek tanárunk annak idején azt mondta: Ha már nem használhatók az egyszerű függvények, az integro-differenciál egyenletek, a többváltozós függvények, akkor bátran vegyük elő a valószínűségszámítást és jósoljunk.


Így van ez a gazdaságtannal.

2011. dec. 30. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
58%

Nem az ember alkotta ezeket a szabályokat, hanem az emberi viselkedés. A közgazdaságtan vagy az analóg helyzetekből megfigyelés útján, vagy modellek útján elméletileg alkotja meg ezeket a szabályokat.


Hasonlóan például a 21-es játékban azt a szabályt, hogy 19-re nem érdemes lapot kérni, 9-re meg igen, meg lehet alkotni korábbi játékok megfigyelésével (hogy viselkednek más játékosok, főleg az eredményesek), és matematikai modellel is.


A gazdaság persze bonyolultabb rendszer, például mert a döntéseket befolyásolja a mások véleményéről való vélekedés. Az arany elég kevés dologra jó, de tudom, hogy inflációs helyzetekben nem csak értékes, de forgalomképes is, ezért szerintem is értékes, noha amúgy nem sok mindent tudnék vele kezdeni.

Ha szerinted a gazdaság törvényei önkényesek és megváltoztathatók, akkor add nekem az aranyadat, adok érte valami használhatóbbat, mondjuk üveggyöngyöket :)

2011. dec. 31. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
A közgazdaságtan az emberi viselkedési formákat és szokásokat analizál egy bizonyos keretrendszeren belül amit az emberek alkottak. Az, hogy az áruk cseréje és a javak elosztása úgy történik ahogy, nagyban köze van a történelmi fejlődésünknek, kultúránknak és a véletleneknek. Ma egy globalizált piacgazdaságban élünk, a tőke és a munkaerő szabadon mozoghat értékkel felruházott papírokkal tudjuk megvásárolni a nekünk szükséges javakat, de ez egészen másképpen is alakulhatott volna. Tehát addig nem érted meg amit írok, amíg ebben a konvencionális keretrendszerben gondolkodsz, és elfogadsz bizonyos axiomatikusnak vélt összefüggéseket, amik egyébként csak a jelenlegi gazdasági szisztémában állják meg a helyüket, és sokszor csak azért mert a gazdaság irányítói is e szerint a rendszer szerint gondolkodnak.
2011. dec. 31. 14:23
 8/8 anonim ***** válasza:
54%
Értem hogy mit mondasz, csak szerintem nem sok értelme van alternatív világokról gondolkodni, mert megváltoztatni úgysem tudjuk, inkább ezt a mostanit kéne minél alaposabban megérteni.
2012. jan. 1. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!