Szabályos-e népszavazást indítani az előre hozott választásért?
Nem helyes.
nem érthet eggyel azzal, hogy "jelen népszavazás sikere",
úgy kell fogalmazni,: egyetért Ön azzal, hogy a legrövidebb időn belül ...stb..
Népszavazást lehet kezdeményezni, de sajnos nincs sok értelme, ugyanis az alkotmányunk alapján 2 lehetséges útja van az előrehozott választásoknak:
1. a köztársasági elnök oszlatja fel a parlamentet,
2. a parlament oszlatja fel önmagát.
Reális esélye csak az utóbbinak van, ugyanis a köztársasági elnök csak két esetben oszlathatja fel az országgyűlést:
1. ha az Országgyűlés tizenkét hónapon belül legalább négy esetben megvonja a bizalmat a kormánytól,
2. ha a kormány megbízatásának megszűnése esetén a köztársasági elnök által miniszterelnöknek javasolt személyt az első személyi javaslat megtételének napjától számított negyven napon belül nem választja meg a parlament.
egy jogász
Akkor a kérdést úgy kellene kiírni:
Egyetért e Ön azzal, hogy a parlament a legrövidebb időn belül oszlassa fel önmagát, és írják ki az új választásokat ?
A népszavazást a Magyar Köztársaság Elnöke írja ki, nem az Országgyűlés. Olyan népszavazás, amely a köztársasági elnököt kötelezi NINCS.
Ezért nem lehet joghatályosan olyan népszavazást kiírni, amely az előre hozott választásokról szólna. Ugyanis, ahogy fentebb írták, ennek csak konkrétan meghatározott esetei vannak, nincs lehetőség népszavazással népszavazást kezdeményezni.
Az Országgyűlés feloszlatását pedig szintén nem kezdeményezheti a nép - ez a demokrácia egyik "alapja". Ésszel kell választani.
Köszi a válaszokat, nyilván nem egyszerű jogi helyzet a mostani, ezért nem találjuk rá a megoldást.
Ha valamilyen intézményes formában jelezhetné a választók 60-70 százaléka, hogy új választást kíván, mert alapvetően megváltozott a helyzet az előző választások óta, akkor ennek de facto hatása lehetne a parlamenti képviselők bizalmatlansági szavazására még akkor is, ha de jure nem kényszeríthetők.
Ha ellenben nincs jelentős többség az új választások mellett, a kormány nyugodtan válságkezelhetne, nem kéne folyton az ellenzéktől félnie. Mindkét esetben előnyösebb helyzetbe kerülne a társadalom.
Megfelelő részvétel esetén a népszavazás automatikusan ügydöntő, ezért valóban jogi ellentmondás lenne népszavazással népszavazást kikényszeríteni. Viszont...
De ez már egy következős kérdés tárgya.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!