Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Sok politikus azért neoliberál...

Sok politikus azért neoliberális, mert nem értenek a közgazdaságtanhoz?

Figyelt kérdés
Pl Margaret Thatcher egy jogász volt, Ronald Reagen egy színész, Macron valami büfészakot végzett, a Momentumos Fegyőr szintén jogász, a Le az Adók 75%-ával Párt vezetője meg egy bölcsész, lényegében semmi közük sincsen a gazdaságpolitikához.

2024. júl. 29. 00:23
 1/7 anonim ***** válasza:
25%
Vagy éppen azért, mert értenek hozzá. Nem véletlen, hogy gazdasági fellendülést szoktak okozni.
2024. júl. 29. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

#1 miféle fellendülést?


"Az az ígéret, hogy a liberalizáció gyorsabb növekedést eredményez, amelyből mindenki profitálhat, nem vált valóra. A több mint négy évtizede uralkodó doktrína alapján a növekedés a legtöbb fejlett országban lelassult. Például az egy főre jutó GDP reálnövekedése (az átlagos éves, százalékban kifejezett növekedés) a St. Louis Fed által összeállított adatok szerint 1960 és 1990 között 2,5 százalék volt, de 1990 és 2018 között 1,5 százalékra lassult. Ráadásul a felső egy százalék és különösen a felső egy ezrelék egyre nagyobb szeletet kapott a tortából."


[link]

2024. júl. 29. 02:03
 3/7 anonim ***** válasza:
80%
Vagy csak szimplán azért, mert a politikusok általában az elithez tartoznak és az az érdekük, hogy minél gazdagabbak legyenek.
2024. júl. 29. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
71%

Egyrészt nem értenek hozzá, másrészt azért, mert ez áll az érdekükben. Ők általában gazdagok, a saját vállalkozásaiknak is kedvezni akarnak, a haverjaiknak is, meg az őket dróton rángató nagyvállalatoknak is.


A neoliberalizmus több sebből vérzik. Attól, hogy a gazdagoknak adják a pénzt, az nem fog lecsorogni a társadalom teljes szövetébe. Egyrészt azért, mert a gazdagok puccos helyeken költik el a pénzüket, a puccos hely tulajdonosa pedig szintén egy puccos helyen fogja elverni a pénzét. A pénz meg kering körbe-körbe az eliten belül, és nem "csorog le", ahogy azt a megbukott "trickle-down"-elmélet hirdette.


Másrészt, a nagy gazdasági növekedés általában akkor történik, ha a javak viszonylag kiegyenlítetten oszlanak el, mert a többségnek ekkor van nagyobb vásárlóereje az adott összvagyon mellett. Az újraelosztó-rendszerek általában nagyobb társadalmi jólétet eredményeznek, mert ezekben több embernek van erős vásárlóereje, lásd a skandináv modellt.

2024. júl. 29. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
71%

Az elit gyártott magának egy gazdaságpolitikai ideológiát, amivel igazolni akarta azt, hogy miért saját magának és nem a népnek kedvez. Utóbbit szó szerint nem akarták kimondani.


A neoliberalizmus mögött soha nem volt tudományos megalapozottság. A lényege, hogy a költségeket a társadalomra hárítják, míg a nyereséget csak egy szűk kör vágja zsebre. Ez eleve nem jó a tömegeknek. Ezután jönnek a neoliberális magyarázkodások, hogy de hosszú távon de jót tesz majd ez a gazdaságnak.


Nem tesz jót. A gazdag ember nem fog százszor annyi kiflit venni, csak mert még százszor akkora jövedelemhez juttatják. Mert nincs szüksége rá, hiába van aránytalanul több pénze.


Az alacsony jövedelmű emberek a jövedelmüknek sokkal nagyobb hányadát költik fogyasztásra, mint a nagyon gazdagok. Éppen ezért a gazdaságot az lendíti fel, ha az alacsony jövedelmű emberek jutnak plusz jövedelemhez.


Bizonyíték: próbáld ki, hogy mi történik akkor, ha x millió forintot átutalsz egy szupergazdagnak és egy szegénynek. A szupergazdag észre sem fogja venni, hogy ez az összeg beérkezett a számlájára. Fel sem fog tűnni neki. A szegény ember meg rögtön rohanni fog a boltba, és megveszi azt, amit eddig nem engedhetett meg magának.


Ha a szupergazdagokat tömjük ki pénzzel, annak a nagy része befagy, beragad a gazdaság szempontjából. Ezt kell valahogy felszabadítani, és visszaterelni a gazdaság vérkeringésébe, de ehhez valóban újraelosztás kell, vagy már eleve egy olyan rendszer, ami már az újraelosztás előtt megakadályozza az ilyen torz különbségek kialakulását.


Hozzáteszem, mind a 19. századi szabadversenyes kapitalizmus, amikor az elit gyakorlatilag szabályozások nélkül, akadálytalanul zsákmányolhatta ki az embereket, rettenetes nyomort "eredményezett", mind a 20. század végi újjászületése, a neoliberalizmus, egy jobboldali, haladásellenes ideológia. Ezt csak azért tartottam fontosnak hozzátenni, mert Magyarországon dívik az a tévhit, hogy a liberalizmust a baloldalisággal hozzák összefüggésbe, miközben a liberális gazdaságpolitika egy vérbő jobboldali irányvonal, és rengeteget ártott már az emberiségnek.

2024. júl. 29. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
2: Ez öngól, mert pl Reagan is a magas növekedésű korszakra esik. A növekedés lelassulásának egészen okai vannak. Az utolsó mondat pedig színtiszta irigység, semmi köze a növekedéshez.
2024. júl. 29. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
A közgazdaságtanban meg kell különböztetni a rövid távú és a hosszú távú hatásokat. Rövidtávon lehet növekedés, de hosszú távon jönnek a káros hatások
2024. júl. 29. 20:36

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!