Ilyenkor mi történik egy országgal, egy állammal és a néppel?
Például mint amilyen az NDK sorsa volt 1988/89-ben, hogy az ország gyakorlatilag csődbe ment. Így kiszolgáltatott helyzetbe került s az NSZK-ra szorult anyagilag.
De ha például egy ország sem lenne hajlandó segíteni, se világbank se IMF se semmi akkor mi várna egy országra?
Átütemeznék az adósságot.
Görögország is csődbe ment volna, ha az EU nem adja nekik a segélycsomagokat.
Alapvetően két lehetősége van egy államnak, ha nincs pénze. Vagy a belső piacról szerez pénzt, vagy a külső, nemzetközi piacról. Ha a nemzetközi piacról nem megy, akkor a belső, nemzeti piacról fog, például úgy, hogy államkötvényeket bocsát ki, és megpróbálja azt a nép körében minél népszerűbbé tenni. Éppen ezt csinálja most a Fidesz, mivel hatalmas deficit van, muszáj valahogy pénzt szereznie. Az állampapírnak most azért magas a kamata, mert így lesz vonzó a nép szemében. Ennek az egyik hátránya az, hogy növeli az adósságspirál hatását, azazhogy hitelből hitelbe fog süllyedni az állam.
Ez belső hitelezés, az államkötvény gyakorlatilag egy hitel, tehát így az állam a belső piacról vesz fel kölcsönt. Ide tartozik még az adóemelés is, ill. újabb adók bevezetése (ezt is csinálja most a Fidesz, lásd bankszektor extraprofit-különadó, biztosítási szektor extraprofit-különadó, kiskereskedelem extraprofit-különadó, benzin adójának emelése, gyógyszerforgalmazó cégek extraadója, stb.).
Közben bizonyos trükkökkel meg lehet próbálni legalább a látszatát fenntartani annak, hogy minden rendben van. Pl. a belső gazdaság élénkítésével elérhető annak látszata, hogy pörög a gazdaság, miközben ez nincs így, de adott esetben ez idevonzhat néhány befektetőt (akik ugye jellemzően multik), amikből különféle intézkedésekkel lehet pénzt kihúzni, meg hát eleve az, hogy nő a foglalkoztatottság, növekednek a fizetések... az jó az államnak is.
Van olyan megoldás is, hogy az elkezdünk pénzt nyomtatni ész nélkül, ezzel leértékelve az állami valutát, ez élénkíti az exportot, és visszafogja az importot.
Elképzelhető az is, hogy államcsőd esetén számlákat zárol az állam. Elméletileg megteheti, hogy magánszemélyek számláját is zárolja, gyakorlatilag nem fogja megtenni.
A hitelezéssel kapcsolatban, meg kell próbálni a nemzetközi hitelezőktől jobb feltételeket kialkudni, a fizetéseket átütemezni, esetleg nem fizetni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!