Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Ha a Fidesz és a KDNP külön...

Ha a Fidesz és a KDNP külön válna, vajon melyiknek lenne több támogatottsága?

Figyelt kérdés

Anno elég érdekes volt a két párt, a Fideszben annak idején rendre ment a "térdre csuhások" lózung illetve magát liberálisnak valló párt volt, míg a KDNP-ben valóban tisztelték a keresztény értékeket.

Ennek fényében, vajon melyik pártnak lenne több támogatottsága?



2023. ápr. 12. 08:05
A kérdező szavazást indított:
Fidesz
KDNP
Egyforma
18 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
91%
Inkább a Fidesz. Mára az egész egy szekta lett, bármit csinál a pártfőni azzal mindig azonosulni fog a nyáj.
2023. ápr. 12. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Eleve a fidesz volt a nagy párt amikor összeálltak is, hiszen akkor a fidesznek már volt egy kormányzati ciklus a háta mögött. 2002-ben az MDF-fel közösen szereztek 41%-t és az MDF később megszűnt, tehát a szavazói egy része nyilván ott van most a fidesz-kdnp mellett.

Azonban az elmúlt évtizedben a KDNP-nek sok olyan politikusa dolgozott az élvonalban, akiknek akár egyéni képviselőként, akár a pártlistáról bekerülve, de sok a támogatója. Így a KDNP egy külön induláskor már nem az 5%-os bejutásért kellene harcoljon, mint korábban, hanem a 10% körüli támogatottság körül lenne.

Azonban ez függ attól, hogy miért indulnának külön.

Ha a szétválás olyan lenne, mint az MDF-fel volt, hogy az oka a politikusok közötti ellentét és utána egymás ellenében kampányolnának, akkor az a KDNP-nek éppen úgy a vesztét jelentené, mint anno az MDF is bukott vele. A 2002-es 41% után külön indulva 2006-ban épp megugrották már csak az 5%-t, míg a fidesznek a KDNP-vel alkotott új szövetsége ismét 42% volt. A KDNP előtte nem is volt a parlamentben, 1-2%-os pártként tartották nyilván, tehát a fideszé volt szinte teljesen ez az eredmény akkor.

Röviden: ha harc, vita lenne a két párt között akkor a szétválás a KDNP 5% körüli bejutását vagy épp kiesését hozná egy következő választáson, ha szimplán valamiféle választástechnikai ok miatt indulnának külön, hogy kiderüljön mennyi a valós KDNP támogatás önálló pártként, de továbbra is együtt, szövetségben akarnának politizálni, akkor 10% körüli eredményük lenne. Fideszes vagyok húsz éve, de lehet én is a KDNP-re szavaznék ilyen esetben az egyik szavazatommal, attól függően ki lenne az egyéni körzetben induló jelölt a két párttól.

2023. ápr. 12. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%

" a Fideszben annak idején rendre ment a "térdre csuhások" lózung"

Ez csak egy városi legenda.

"A „Csuhások térdre, imához!” a rendszerváltás utáni első országgyűlésben ütötte meg a képviselők fülét. A parlamenti jegyzőkönyv szerint Andrásfalvy Bertalan néprajz-kutató így utalt rá 1992. február 25-án: „Amikor a kereszténydemokrata oldalról valamilyen vallásos vagy az egyházzal kapcsolatos megnyilvánulás hangzik el, akkor itt, mögöttem a frakcióvezető elkiáltja: imához, vagy énekeljük el a Himnuszt.” Az Antall-kormány kulturális minisztere mögött a Fidesz frakciója ült, vezetőjét Orbán Viktornak hívták. Az országgyűlés legkisebb pártja polgárpukkasztó jelmondatokkal hívta föl magára a figyelmet, ezek egyike volt a csuhás is. Ha a kormánypárti KDNP valamelyik politikusa megszólalt, akkor kórusban csuháztak az ellenzéki Fidesz-képviselők.

Hiteles forrást nem találtam arra, hogy a frakcióvezető vezényelte volna a kórust. Amíg ilyen dokumentum nem tűnik föl, az Orbán pálfordulására utaló mondást szóbeszédnek, vándormotívumnak, városi legendának minősítem. Vagyis toposznak, amely az ógörög topikosz szóból származik. Az eredetileg helyet, nyilvános helyet jelentő kifejezésből idővel közhely, panel, klisé lett, amelyet hajlamosak vagyunk készpénznek venni, holott nincs értéke. "

[link]

A gyakran ismételgetett mondat, az első parlamenti időszak alatt hangzott el - ha elhangzott. Ez még a rendszerváltást követő időszakban történt amikor a fidesz alig 5%-os volt a parlamentben, 21 fővel a 386-ból. Hogy valakinek a háta mögött egy megjegyzést ki dobott be akkor az feltételezés. De legyen úgy, higgyük el, hogy a fidesz fiatal képviselői voltak, akik épp kikerültek az egyetemi világból és bekerültek az országgyűlésbe. Közel 30 évvel később engedjük már meg nekik, hogy egy ekkorára nőtt néppárt ne viselje egy 5%-os, a liberális szárnyától még nem elvált pártocska minden kezdő megnyilvánulását!

2023. ápr. 12. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 NTBS ***** válasza:
Fidesz.
2023. ápr. 12. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
63%
Mára a két párt között nincs éles határvonal, ha lenne szakadás, akkor egyes személyek döntenének arról, hogy ők merre. Szerintem a fontos pozíciókban olyanok vannak, akik a Fideszbe szakadnának (akkor is, ha most papíron KDNP-sek, gondolok itt olyanokra, mint Simicskó vagy Rétvári). Néhány hétig nyomná a közmédia, az o(rosz)ringyó, hogy a KDNP álkeresztény, Soros áll mögötte, stb., papok prédikálnák a templomokban, hogy "senkit ne tévesszen meg a keresztény szó egy bizonyos politikai párt nevében", és a KDNP pillanatok alatt bezuhanna a közel nullára.
2023. ápr. 12. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A KDNP-t Orbán hozta létre, és építette fel, arra az esetre, ha megbuktattják a fideszben.


A Fidesz és a KDNP 1998-ban, az első Orbán-kormány megalakulásával egyidőben álltak össze. Az egyesülés azért történt, mert a Fidesz kormányalakítási többséget akart szerezni, a KDNP pedig az érintett társadalmi rétegek számára fenntartott támogatói hálózattal rendelkezett.

2023. ápr. 12. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

#6 Honnan szedsz ennyi butaságot?

A KDNP még a 2002-es választáson sem volt képben, a fidesz az mdf-fel indult együtt. A 2002-es kormányváltást követően hitte azt az MDF, hogy nekik jobb lesz külön indulni a következő választáson és a fidesz akkor alakított szövetséget az épp újra megalakult KDNP-vel.

A KDNP még 1997-ben szakadt szét és nem is létezett a 2002 novemberi bírósági döntésig, addig a korábbi vezető kdnp-s politikusok más pártokban folytatták a munkájukat. Így volt aki mdf-es lett, volt aki fideszes. Amint lehetőség volt a KDNP újbóli működésére az állt vissza ami előtte volt, a kdnp-s politikusok ismét kdnp-s politikusok lettek.

2023. ápr. 12. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!