Lehetnénk-e energetikai szempontból független ország is?
Ha az EU-s pályázatokat erre hívnánk le, akkor már is nem kellene Putyinnal, Erdogannal, Kínával jóban lenni.
Nem.
Fosszilis nyersanyagunk gyakorlatilag semmi.
Az atomerőmű sem megoldás, mert a fűtőanyagot ahhoz is vennünk kéne külföldről.
És a napelem, meg hőszivattyú sem megoldás, mert ezeket is le kell gyártani/időnként cserélni, amihez szintén nyersanyagok kellenek, amik nekünk szintén nincsenek.
Vízerőmű szintén nem pálya, mert az országon átfolyó vízzel működne, tehát függenénk attól, hogy pl. a Dunából előttünk mennyi vizet vesznek ki.
Szélerőművek.. ezeket szintén sok nyersanyagba kerül legyártani, és nem is biztos, hogy Mo-n van elég szeles terület, hogy komoly teljesítmény jöjjön belőle.
11, jogos, de azért szerintem nem mindegy, hogy a kiépítéshez és az időnkénti szervízeléshez szükséges cuccokat veszed meg, vagy magát a szolgáltatást. Ha valamiért pl a napelemek szervizeléséhez szükséges cuccok nem jönnek meg időben, attól még egy darabig még megy az a napelem, termeli az energiát. Ha visoznt a kész energiát veszed külföldről és az apad el... akkor annyi, nincs energiád.
Nyilván valamilyen szinten mindig függők maradunk, de nem mindegy menynire. Ráadásul alkatrészeket lehet a világ másik pontjáról is venni, mint addig, az energiahálózat meg eléggé fixen kiépített, szóval kevésbé megoldható, hogy más eladót keressen belőle az ember.
Igen, de az sok időbe telik.
Meg van, ami nincs belföldön. Pl. kőolaj azt hiszem nincs vagy kevés van.
#13
Ez így van, de a kérdésben a "független" szó volt használva :)
Ez pedig lehetetlen.
A függőség mértékén persze sokat lehet csökkenteni.
Én magam is erre törekszem amúgy egy sziget üzemű napelem-rendszerrel, de azzal tisztában vagyok, hogy teljesen független nem lehetek.
16, így teljesen egyetértek veled.
A függetlenség nem egy 0 vagy 1-es. Tulajdonképpen egyetlen ország sem független nagyonnagyon régóta. Ez egy skála. Vannak akik kevésbé és vannak akik jobban függetlenek. A cél a függetlenEBBség kell, hogy legyen, nem pedig az utópikus teljes függetlenség.
#18
Ezt már most elértük.
A mostani fogyasztással és kibocsátással sem tudunk már fenntarthatóan létezni ennyien ezen a bolygón, pedig a világ egy elég nagy része még mindig nyomorog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!