Az atomerőműépítést mely pártok támogatják, melyek ellenzik? Mi lesz Paks II-vel kormányváltás esetén?
A Fidesz feltétel nélkül támogatja. A libsik feltétel nélkül ellenzik. A Mi Hazánk magát az atomerőműépítést támogatja, de nem olyan feltételekkel, ahogy a Fidesz megállapodott róla.
Ha a libsik kerülnek hatalomra, akkor Paks II-t mindenképpen leállítják, de lehet, hogy a meglévő atomerőművet is, és helyette külföldről importálnak áramot jó drágán.
Kérdező
A Paksi erőmű bővítését még az mszp-szdsz kormány idején tárgyalta a parlament és az összes akkori parlamenti párt támogatta. ha jól emlékszem 2009-ben született róla parlamenti határozat, hogy elindul a bővítés, vagyis Paks 2.
A 2010-es választások után a fidesz-kdnp kormány ezt a korábbi megállapodást és parlamenti döntést tartotta be és a korábban elhatározott időrend szerint megkezdték a munkálatokat, vagyis a tervek készítését és a tárgyalásokat.
Az ellenzéki pártok azonban éppen úgy mint később az olimpia rendezésének ügyében is, abban láttak politikai lehetőséget, hogy ezt is ellenezni kezdik. Mindegy mi a téma, mi volt korábban a saját álláspontjuk, ha a fidesz bármit is tesz, mond, azt ők ellenzik.
2010-ben lett parlamenti párt a jobbik és az lmp. Az lmp már korábban is ellenezte az atomerőműveket, így 2010 után, mint parlamenti párt is ezt tették. A jobbik viszont támogatta, csak később vált az orosz kivitelezés miatt az ellenzőjévé - de nem az erőműnek, csak az oroszokkal kötött szerződésnek.
HA 2022-ben az ellenzéki összefogdosás kerülne kormányra, akkor kb. az várható mint 1995-ben amikor az oroszokkal 20 évre kötöttek a balliberálisok a Horn kormány alatt szerződést, vagy amit a 4-es metróval csináltak. Megmarad az a szerződés ami most van, csak sokkal lassabban készülne el, az országunk sokkal többet fizetne érte.
1995-ben Hornék 20 évre előre kötöttek egy rendkívül előnytelen gázvásárlási szerződést, ami miatt ki kellett volna fizetnünk 2015-ben, a szerződés lejártakor több, mint 1 teljes évnyi gázmennyiséget úgy, hogy nem is kaptunk érte gázt. A szerződés szerint fix mennyiséget évente minimum vennünk kellett volna az oroszoktól és akkor is ki kellett volna a 20 év végén fizetni ha nem is használtuk el. Mivel közben energiatakarékosabban éltünk - sok ipari üzem meg megszűnt, évente sok megrendelt gázt nem töltöttünk le. 2014-ben sikerült Szíjjártóéknak kiegyezni az oroszokkal, hogy ezt ne kelljen kifizetni akkor minden gázfogyasztás nélkül, hanem utána években ezt töltsék még a gáztározóinkba és fogyasszuk el - a régi, előnytelen szerződés szerinti áron. Így legalább nem kellett duplán fizetnünk a gázt akkor. Azóta már más szerződést kötöttek.
A 4-es metrónál meg remélem nem kell mondani mit műveltek a balliberálisok, milyen lassan és milyen drágán lett készen.
Lehet, hogy 2009-ben még több parlamenti párt támogatta az atomenergiát, de azóta szerintem sok változás volt, főleg a 2011-es fukusimai katasztrófa után. Egész Európában erősödött az atomenergia-ellenesség, ez nem csak a magyar baloldalra lehet igaz. Az oroszellenesség is egyre erődösik, az meg főleg 2014 óta. Másrészt viszont az éghajlatváltozás, üvegházgázok miatti aggodalom is erősödik egész Európában és egyre többen ismerik el, hogy szükség lehet a XXI. században is atomenergiára, mint tiszta, stabil, megbízható, nem az időjárástól függő villamosenergia-forrás. Utóbbi azért is felértékelődhet, mert a közlekedésben, épület hűtésben-fűtésben (hőszivattyúk) is egyre inkább teret nyer a villamosítás, nőnek az igények, nem csak nyáron napos időben (amikor a napelemek bőven termelnek), de a téli csúcsigények is egyre magasabbak. Az paksi szerződés nem minden pontja nyilvános, de egy esetleges szerződésbontás költségei is aggaszóak lehetnek, másrészt viszont a teljes projekthez társuló későbbi járulákos költségek szintén nagyon aggasztóak lehetnek.
Ezeket a szempontokat kellene valahogy figyelembe venni a döntéshozóknak, amikor a paksi bővítés folytatásáról-leállításáról döntenek és a nyilatkozatok alapján szerintem van egyfajta megosztottság a politikában és a magyar közvéleményben, kormánypártiaknál és az ellenzék köreiben is.
en kérdező. Pontosan azért írtam le neked részletesen, hogy mi volt a múltban, mert amit már megtettek az mutatja meg a gondolkodásukat és azt, hogy hogyan fognak legközelebb is cselekedni.
Az oroszellenesség nem nőtt a rendszerváltás óta, mert már akkor a csúcson volt - csak te nem éltél még esetleg. Kormányzati helyzetben minden alkalommal az oroszokat éppen úgy kiszolgálták, mint a franciákat vagy bárki más nagyhatalmat. Medgyessy nem véletlenül kapott becsületrendet a franciáktól, azt csak olyannak adják aki sokat tett a FRANCIÁKÉRT. Gyurcsány még a saját házában is vendégül látta Putyint és a Paks 2 beruházás előzetes egyeztetései - ahogy írtam is - az még az ő kormányzatuk alatt folyt le.
A szöveg lesz orosz ellenes, pontosan úgy ahogyan a német kancellár is szavaiban orosz ellenes. Közben meg az oroszokkal NŐTT a gazdasági összefonódásuk amióta az oroszok embargó alatt vannak az EU részéről - míg nálunk meg csökkentek az oroszokkal az üzleti kapcsolatok. Merkel és társulata a nagy orosz ellenesség mögött komplett gázvezeték rendszer kiépítését végezte el és többet üzletelnek az oroszokkal, mint pár évvel ezelőtt. Ez csak egy színjáték a szavazóinak, a háttérben meg megkötik az üzleteket. Ha a ballibek megint kormányra kerülnének, ne legyen kétséged afelől, hogy nem bontják fel a szerződést, csak neked - és mindenki másnak - sokkal többe fog kerülni. Majd színleg leállítják a beruházást és "újratárgyalják" az egészet. Utána meg pont azt fogod látni mint amit Budapesten a Lánchíd felújításánál tettek Karácsonyék. A felújítás most 5 milliárddal TÖBBE fog a városnak kerülni - de bőszen mondogatják, hogy nem, az hogy több a költsége az csak a fidesz hazugsága, akkor is ha látod a számokat, hogy többet kell ugyanazért kifizetni, mint amennyiért az első pályázatokat nem fogadták el - mondván sokat kérnek érte. Nem egyszer megtették már ezt. Majd PPP beruházás lesz, látszólag nem nekünk kell kifizetni, csak a végén fog látszani hogy a duplájába került.
A döntéshozók azokat a szempontokat vették figyelembe a paksi bővítésnél amiket felsoroltál. Ezért csinálják meg. Még a ballibek is megértették, hogy jelenleg nincs jobb, mint egy atomerőmű.
És ne hidd hogy én örülök neki, értek kicsit a témához, az atomerőműveket nagyon gyorsan el kellene felejteni - ha lehetne. De helyette vagy sokkal több kárral és környezetszennyezéssel termeljük meg az energiát (a napelemek, a szélkerekek is így termelnék) - vagy nem termeljük meg és mehetünk vissza a kőkorszakba.
Nem kell túl agyalni a dolgot. Az ellenzék szimplán azért ellenzi az atomerőművet is meg az oroszokkal kötött üzletet is, mert a fidesz csinálja. Ha most előállna a kormány azzal, hogy nem lesz atomerőmű bővítés vagy hogy nem az oroszok építik meg, akkor azonnal elkezdenék ezt ellenezni és követelnék hogy épüljön meg az atomerőmű, a kormány csődbe viszi az országot ha nem készül el (és ők eddig is azt akarták hogy minél gyorsabban legyen készen) - vagy hogy az embereke életét veszélyezteti a zorbán, mert az oroszoknak kellene egy orosz technológiával épített erőművet bővíteni stb. stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!