Mi a feladata a brit királyi családnak?
Csak egy drága diplomáciai intézmény/kabala, vagy van valami mélyebb szerepe?
Itt most nem Wikipedia idézeteket várok, hanem a gyakorlati szerepük érdekel. Pl. tudni szeretném, hogy például jelenleg Áder János vagy II. Erzsébet rendelkezik nagyobb politikai befolyással a saját országára nézve? Sárdobálás nélkül, de reálisan.
Pedig erre a Wikipédia a legjobb. Senki sincs itt, aki jártas annyira a brit jogban, hogy fejből leírja neked a pontos jogkörét az uralkodónak. Nagyjából a köztársasági elnöknek felel meg, de ezzel tisztában vagy te is.
Hát sok jogköre ma már nincs, de igazából ugye ott a legfontosabb a precedens és a 19. század óta hagyományosan nem szólnak bele a királyi család tagjai a politikába (amit komolyan is vesznek és a királynő még a Brexitről alkotott véleményét is titkolta).
Szóval igazából a nemzet jelképeként lehet felfogni + ad valami különleges identitást hogy ők azon kevés ország közé tartoznak ahol még van monarchia és a hagyományaik jelképe is így.
Igen, a legjelentősebb feladata a brit/angol önazonosság, a folytonosság képviselete. Ezt egy köztársasági elnök nem tudja teljesíteni (hacsak nem Vlagyimir Putyinnak hívják az illetőt...)
A mindenkori brit király(nő) emellett az anglikán egyház feje is. Nyilván ez nem szakrális szerepkör, hanem legfeljebb adminisztratív.
Ezen kívül a közjogi szerepköre nagyjából megegyezik egy magyar köztársasági elnökével.
Azért a szerepkore mas mint egy köztársasági elnoké.
pl a királynő neveben állítanak ki sok dokumentumot: jogosítványt, útlevelet.
Pénzt azért cserében kap, mert irásban lemondott a királyi területek jövedelméről. Az államkassza még így is jócskán plusszos vele.
Az uralkodónak vannak jogkörei, de ezek igazából nem az ő jogkörei, hanem a miniszterelnöké. A miniszterelnökök azért szeretik a királyi jogköröket, mert egy személyben dönthetnek bizonyos dolgokról parlamenti hozzájárulás nélkül.
- szentesíti a törvényeket (Royal Assent), e nélkül nem lép a tv.javaslat törvényerőre [mindig mindent aláír],
- [a választások alapján] kinevezi miniszterelnöknek az alsóházban többséget szerző párt vezetőjét,
- [a miniszterelnök kérésére] feloszlathatja*, berekesztheti, összehívhatja a Parlamentet parlament beleegyezése nélkül,
- [a miniszterelnök kérésére] hadiállapotot hirdethet ki parlament beleegyezése nélkül,
- [a miniszterelnök kérésére] szerződéseket ratifikálhat a parlament beleegyezése nélkül,
- [a belügyminiszter kérésére] kegyelmet adhat.
A királynő, mint említettem, nem dönthet ezekről saját maga, csak a hagyomány alapján vagy a miniszterelnök kérésére.
*A Parlament 2011-ben megszüntette e királyi jogkört, de ezt Boris Johnson vissza akarja állítani. A parlament 2019-es berekesztése pont ilyen jogkör miatt volt lehetséges.
Sokan mondják, a brit monarchia felesleges dolog. Csak abba nem gondolnak bele, hogy egy választott államfő ugyanezekkel a jogkörökkel eléggé megkeverheti a több száz éve működő rendszert.
6-os az utolsó bekezdés nagyon igaz.
Az 5-ösé szintén.
Szóval ez annyira nem egy buta rendszer. Legalábbis buta, de indokolható.
Kedves Kérdező!
Ahogy már írták, II. Erzsébet államfői feladatokat lát el, a köztársaságok elnökeihez hasonlóan, csak az ő pozíciója örökletes és élethosszig szól, nem választott és 4-5 évre limitált.
II. Erzsébet az állam feje, valamint az állam élő megtestesítője, a kormány az ő nevében kormányoz, hivatalos neve is Her Majesty's Government (Őfelsége Kormánya) a parlament az ő nevében hozza a törvényeket.
Közjogi szerepe valójában nem a királyi családnak, hanem személyében a brit uralkodónak van.
A brit uralkodó közjogi pozíciója sokkal erősebb, mint a magyar köztársasági elnöké. A magyar elnököt 5 évre választják, és egyszer 5 évre újra választható. A brit uralkodó tisztsége élethosszig szól, pozíciójából elmozdíthatatlan, a törvények felett áll, például büntetőjogi felelősségre sem vonható.
II. Erzsébet népszerűsége egyébként jóval magasabb, mint egy köztársasági elnöké szokott lenni.
Mára a brit uralkodó szerepe teljesen jelképessé vált, utoljára IV. Vilmos király (1830-1837) avatkozott be ténylegesen a politikába.
Lényeges, hogy II. Erzsébet nem csak Nagy-Britannia uralkodója, hanem több másik ország, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Antigua és Barbuda, Bahama-szigetek, Barbados, Belize, Grenada, Jamaica, Pápua Új-Guinea, Saint Kitts és Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent és a Grenadine-szigetek, Salamon-szigetek, Tuvalu királynője is.
Feltételezem egyből nem lenne olyan népszerű, ha nem mondott volna le a politikai jogköre nagy részéről.
Az is furcsa, hogy ő az anglikán egyház feje. A történelmi okai viszonylag ismertek, de logikailag furcsa, hogy egy olyan ember képviseli egy egyház érdekeit, aki nem tett tanúbizonyságot a hitéről. Bár gondolom ott is csak névleges a tisztsége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!