Mit gondoltok a Demokrácia 2.1-ről?
Egy cseh matematikus munkája. A lényege, hogy több szavazatod is lenne a rendszerben, 2+ és 1- szavazat; és 1 körzetben 2 helyet lehetne nyerni a parlamentben.
Ezzel rendszerrel sokkal jobban leírható lenne a választók valódi véleménye, illetve szűrhetőbbek lennének a korrupt és extrémista politkusok. De számos más előnye is lenne.
Forrás: [link]
"extrémista politkusok."
Libsibibsi szagot érzek...
Én a demokráciát egy féle képp fejleszteném....
IQ, műveltségi és pszichológiai alkalmassági felméréssel a vezetői pozíciókhoz.
Aki nem üti meg a minimumot nem tölthetne be politikai pozíciót.
#1 Olvasd el a linkelt dokumentumot. Abból idéztem.
"To illustrate the strength of D21 we give a model situation. The effects are analogous in practical applications. By “democratic spectrum” candidates, we mean those candidates, regardless of left- or right-wing positions on specific issues, who stand behind the basic guarantees of democratic pluralism, accountability and inclusion. By “extremist”, we mean those candidates who stand outside this democratic consensus and seek to use political power to fundamentally alter democratic processes and institutions. By “populist”, we mean those candidates who, while nominally part of the democratic spectrum, base their appeal on demagoguery and thus have no natural political allies outside their own party."
2es! Az "IQ, műveltségi és pszichológiai alkalmasság" amit írsz nem jelent egyenlőséget a jobb politizálással!
Csak azt érnéd el vele, hogy képzettebb, műveltebb emberek jobb képességekkel menőbb fegyvertárral garázdálkodnának a nép felett. Az erkölcsösség nem feltétlen az IQ-ban, műveltségben és pszichológiai alkalmasságban bújik meg.
Szerintem tök felesleges demokrácia 2.1-et bevezetni, aki lopni akar és hatalommal visszaélni az ígyis úgyis azt fogja tenni. A népnek kell okosnak lennie és ha nem érzi magát biztonságban, akkor igenis számon kellene kérnie a felhatalmazottakat, hogy ugyan miért is nincs rend, fegyelem, élhető ország, stb... körülöttem.
Ha külső tényező miatt, akkor közös stratégiát kell kidolgozni, hogy a lehető legkisebb veszteséggel vészeljük át a bajt, ha viszont belső tényezők állnak a háttérben és a politikusok/felhatalmazottak láthatóan nem tudnak vagy akarnak ellene tenni, akkor menjek a levesbe, mert nem a közös rdeket szolgálják. A közös érdeket pedig a társadalom diktálja, nem pedig diktátorok. Diktátor csak ott tud megerősödni, ahol hagyják neki!
6 Itt hagyják nekik. A mai politika egy egyeneságú kontraszelekció. Csak úgy juthatsz feljebb, ha aljasabb, önzőbb és számítóbb vagy a többieknél.
Hogyan várjuk egy ilyen rendszertől a jó politikusokat? Nem lesz ilyen soha.
Másrészt, amire rátapintottál az egy tyúk vagy a tojáshoz hasonló probléma. Egyetértek, hogy a plebs helyett polgáriság kellene és az megteremtené a saját kereteit. De ki és mikor fog egy erős polgári réteget létrehozni?
Ez nem érdeke a mai politikának, nem véletlen van ma is rég meghaladott poroszos oktatási rendszerünk. A tömeg pedig képességek hiányában képtelen magától előre lépni. Valamilyen változás kell ehhez.
A kérdésben felvetett rendszer nem oldaná meg a világ minden gondját csak egyetlen lépés lenne egy jobb világ felé vezető hosszú úton.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!