Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Egy ilyen rendszer nem lenne...

Egy ilyen rendszer nem lenne sokkal jobb?

Figyelt kérdés

Nincsenek pártok.


Vannak falvak és városokban kerületek. Ezekben a körzetekben az emberek megszavaznak egy vezetőt (polgármestert). A polgármester automatikusan tagja lesz a megyegyűlésnek (ahol minden körzet polgármestere jelen van). A megyegyűlésen belül megszavaznak egy jelöltet, aki az országos tanácsba kerül. A 19 tagú országtanács pedig kinevezi a miniszterelnököt. Aki max egyszer választható újra, azaz max nyolc évig lehet

egyhuzamban miniszterelnök.


Lennének hátrányai? Sokkal korruptabb lenne, mint most? Egy ilyen alapú állam élhető lenne?


2020. máj. 5. 03:32
 1/7 A kérdező kommentje:

Ez kicsit ilyen továbbjutós, mint egy tanulmányi versenyen, de talán ez is megerősíti, hogy a 19 országgyűlési képviselő közül megválasztott miniszterelnök a megfelelő ember, mert több fordulóban is ő lett a nyertes.


A 19 országgyűlési képviselő egyúttal a megyegyűlésekben is jelen vannak, a megyegyűlésben pedig az összes polgármester. Így a helyi problémák hamar eljutnak az országgyűlésbe. Valamint a 19 országgyűlési képviselő könnyebben eldönti az ország ügyeit, és akkor nem kell az adózók pénzéből háromszázakármennyi fölösleges embert többmilliós fizetéssel ellátni.

2020. máj. 5. 03:37
 2/7 anonim ***** válasza:
26%
Nem. Nem nem. Nem lesz jobb. Amìg egy embert vagy egy pàrtot legyen az mariska pàrt vagy hordò pàrt mint jelen esetben fidesz meg ellenzèk ezek csak a versenyre ugranak. Az amit leirtàl ugyanaz. Na ki fogja a sok embernek a munkàt adni? Ki.fogja becsülettel vezetni a nèpet? Foglalkozik e a szegenyekkel mert vannak ès ez nem a nem törōdöm rèsze mert Orbàn is , előtte Gyurcsàny is , kàdàr is meg retkes kommunistàk is tehàt mondhatjuk hogy a politika mindig az emberek megosztàsàèrt, vitàkèrt , nem a fejlődès ès haladàs miatt törtènt. Nos ennyit errōl. Tehàt nekem ne irjon olyan ember aki mèg 12 ève hisz a fideszbe vagy balfèk kari geri ellenzèk fèlèbe akik tettek e màr le valamit az asztalra vagy csak bohòckodnak letojjàk a nèpet ès így tovább.
2020. máj. 5. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
A vármegye rendszerhez hasonlít ez, és ott is "kialakultak" a pártok.
2020. máj. 5. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
Ez esetben a falvak nagyon túl lennének reprezentálva. Gondold csak el egy 100fős falunak ugyanannyi szavazata lenne mint mondjuk egy fővárosi kerületnek.
2020. máj. 5. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ezen szoktam én is gondolkodni, hogy hogyan nézne ki egy ilyen, elsősorban nem elv alapú, hanem területalapú kormányzás, amelyben minden területi egység a maga érdekeit képviseli. Szerintem túl nagy változást nem hozna, mert a gyakorlatban akkor is ott vannak a klikkek, a kialakuló csoportok, az ismeretségek, amik végül meghatározzák a döntéseket.
2020. máj. 5. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
0%

Kérdező, amit leírsz az ott bukik, hogy túl kevés lenne a döntéshozó a végén. Tulajdonképpen még egy kormányzatot is alig lehetne belőle kialakítani. A "19 tagú országtanács" annyira kevés, hogy neked, mint a 8 milliónyi szavazó egyikének, szinte nem is érvényesülhetne az akaratod.

Nem véletlenül van ez a politikai rendszerünk. Itt 30 évvel ezelőtt kellett/lehetett egy teljesen új rendszert kialakítani. Volt tudás, tapasztalat más országokból arról hogy mi az ami működik, milyen rendszernek mik a hátrányai, előnyei.

Az első, tapasztalat és tény, hogy el kell választani a település szintű döntéseket az országos döntésektől. EZÉRT van külön önkormányzat és külön parlament. Mitől lenne jó ha olyan döntene Kiskunlacháza vagy Bodrog helyi ügyeiről, aki az ország teljesen más részén él - a fővárosban, mint országtanács tag? Mitől lenne elegendő ha van egy vezetője, polgármestere a városnak, kerületnek? Azzal helyi kiskirályokat ültetnél oda, hiszen nem lenne mellette senki aki ellenőrzi a munkáját, aki ellentmondhat a döntéseinek.

A második tapasztalat volt a választási rendszer kialakításakor, hogy szükség van egyéni körzetekre, ahol a parlamenti képviselőt közvetlenül választják meg - hiszen így közvetlenül tartozik felelősséggel ő maga a választóinak, közvetlenül felelős ő maga azért a területért, közösségért. A munkája nem egy párthierarchiától függ, hanem hogy ott helyben a választói szavazni fognak-e majd rá.

A harmadik tapasztalat pedig az volt - főleg a brit rendszer alapján, hogy csak körzetekből kikerülő képviselők esetén csak a nagy pártoknak vannak esélyei. Hiszen hiába lenne az országban szétszórtan a választók között 7-8%-nyi hozzád hasonlóan gondolkodó ember, soha nem lenne képviselőd a parlamentben, mert helyben nem tudnátok sehol győzni.

Ezek miatt lett külön önkorműnyzatiság és külön parlamenti képviselet, és ezek miatt lett nálunk vegyes választási rendszer.

Most fele akkora a parlament, mint 10 éve volt - szerintem túl kicsi. Minél kevesebb ember van a parlamentben, annál kevesebb az esélye, hogy az érdekeit képviselni tudják az embereknek. De 1990 óta rendszeresen ezt erőltették az emberek, hogy túl nagy a parlament, túl sok a képviselő - mintha számított volna az ország költségvetésében annak a pár embernek a fizetése.

"Lennének hátrányai? Sokkal korruptabb lenne, mint most? Egy ilyen alapú állam élhető lenne?"

Szinte csak hátrányai lennének az általad kitalált rendszernek. Igen, sokkal korruptabb lenne - kiskirály rendszer lenne és a választónak szinte semmi ráhatása nem lenne a történésekre. Minden állam élhető valamilyen szinten, Bolíviában is tudnak élni az emberek meg afrikai kiskirály uralma alatt is. Csak sokkal nehezebben. Mindenképpen visszalépés lenne a mai rendszerhez képest. Nagy visszalépés.

2020. máj. 5. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Szinte mindenki megpróbálja, hogy a rendszerből kitranszformálja a hibát. Soha nem megy, csak az áttranszformálás sikerül. Azt kell megérteni előbb, mi a feladat, utána pedig meg kell oldani.


Amikor sok ember van együtt, akkor e sok különböző érdekű, tudású és gondolkodásmódú embert szervezni, irányítani kell. Kapcsolataikat szervezni, munkát, az életvitelt irányítani, szóval mindent, amit egy csomó ember tenni szokott. Ezt az irányítást államnak nevezzük. Teljesen mindegy, azok az emberek, akik ezt szervezik, miféle módon nevezhetők. Az a kérdés, hogyan kerülnek a helyükre, mi módon választódnak ki. É mivel ők is ugyanannak a csoportnak a tagja, a vezetés minősége pontosan olyan, mint az összes emberé együtt.

Ócska társadalmat ócska emberek fognak pocsékul vezetni, minőségi társadalmat minőségi emberek kiválóan.


Tehát ha itt valaki valamiféle élhető, sőt nagyszerű államot akar, azon kell gondolkodnia, hogyan csináljon profi első osztályú társadalmat. A recept évezredek óta megvan. Kellően okos és érzékeny emberek tudnak jól vezetni és ehhez kellően okos társadalom kell. Ocsmány vezetés ezért kezdi elsőnek az oktatást tönkretenni, hiszen ezt a legnehezebb visszacsinálni.

Jó állam akkor lesz, ha annak működésében a teljes társadalom részt vesz. Nem kell tudni mindenkinek minisztériumot vezetni, még csak egy szervezeti osztályt se, mindössze azt kell észrevenni, amit csinálnak, attól az egyes embereknek egyre rosszabb. És azonnal lépni, lecserélni a hibásan működőket. Aki nem tudna egy - mondjuk minisztériumi osztályt iránytani, az pont egy komplett államszervezetet tudna kitalálni? Még viccnek is rossz.

Ha ez a mostani nem jó (nyilván ezért akarja mindenki megreparálni), tessék bizalommal lenni azok iránt, akik a mostani le szeretnék cserélni. Nme ócsárolni őket, hanem legfeljebb felhívni a figyelmet, ha valamiben valaki tud jobbat. De az jobb legyen ám, mert rosszabbat bárki tud.

2020. máj. 5. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!