A baloldali vagy a jobboldali közgazdászoknak lehet igaza Magyarországon a válságkezelésben?
A baloldali kritikák szerint a kormány akcióterve túlságosan szűk, nem képes kezelni a mostani válságot. Jóval nagyobb állami szerepvállalást, költekezést várnak, szerintük most nem kellene a költségvetési hiánnyal, növekvő államadóssággal foglalkozni. Amerika, Németország mintáját kellene követni.
A jobboldal szerint viszont óvatosnak kell lenni, mivel Magyarország kicsi, sérülékeny helyzetben van. Amerika, Németország megengedheti magának a 8-10%-os költségvetési hiányt, növekvő államadósságot, viszont Magyarország megrendülhet ettől, spekulációs támadások indulhatnak, gyengülhet az ország pozíciója. Orbán azt mondta, hogy szeretnék a hiányt 3% alatt tartani. A korábbi baloldali közgazdász kormányfők, Medgyessy-Gyurcsány vezetése alatti 7-9%-os költségvetési hiány, növekvő államadósság is hosszabb távon inkább ártalmas volt.
A tényeknél maradva a baloldali közgazdászok, amikor a jóval kisebb 2008-as válság kirobbant ők KIZÁRÓLAG MEGSZORÍTÁSOKKAL tudták "kezelni" a válságot. IMF darizás,Járulékemelés, magas infláció, bércsökkentés, gázáremelés, villanyáremelés volt évekig....
A 2008-as válságot is Orbán kezelte 2010-ben!
Mondj példát arra hogy a "baloldali" közgazdászoknak bejött amit javasoltak, erőltettek vagy követeltek!
Nem fogsz ilyet találni az elmúlt 30 évben, de kíváncsian várom, hátha mégis.
Ugyan a nagy számok törvénye alapján előbb utóbb be kell hogy jöjjön valami amit mondanak - az álló óra is 2-szer a pontos időt mutatja naponta - de ebben azért nem reménykednék annyira egy válság kellős közepén.
Meg Bajnai, benne volt az MNB beszámolóban, hogy lehetőségeihez mérten legjobbat hozta ki.
Amúgy nehéz kérdés én, azért vannak nevetséges intézkedések, mint a 13. havi nyugdíj vagy a bértàmogatàs egyes feltètelei.
A feltétel nélküli alapjövedelem semmiképpen nem egy populista lózung, hanem gazdasági érvekkel alátámasztható javaslat (ja, nem).
Egyébként addig nagyon nehéz egy válságot kezelni, amíg komplett szektorok állnak, és nincs állami bevétel sem. A válság kezelésének leggyorsabb módja a normálishoz közelítő élet mielőbbi visszaállítása, semmi más.
Nevezzünk már meg néhány baloldali és jobboldali közgazdászt, vagy társaságot, mert abszolút a semmibe beszéltek eddig.
A magyarországi bal és jobboldali felfogás amúgy sem azonos a nyugat-európaival, pláne nem az amerikaival. Már az is épp eléggé oximoron helyzetet hozott létre, hogy az mszp kormányok jobboldali, 2010-től pedig a fidesz baloldali gazdaságpolitikát folytatott.
Szóval annyira nem érdekel, hogy mit minek nevezünk, de valami támpontnak örülnék, mert ez a "költekezzünk, de költekezzünk" dolognak is ezer féle aspektusa van.
"Bármennyire is fáj a 2008-as válságot is Orbán óldotta meg 2010 után."
És mondd már el, hogy mi értelme van ismételgetni ezt a féligazságot? Első hozzászólást lehetőségét megkaptad ezzel a dumával, tudomásul vettük. Rátérhetnénk az eredeti kérdés tárgyára?
#1 nem. A 2008-as válság magyar részét bajnai kezelte. orbán újra recesszióba vitte az országot azzal, hogy húgyagyú MSZMP KB közgazdász elvtársának, aki egyszerre kétfelé néz, szabad kezet adott.
#7 fél igazság sincs...
Kérdező, milyen a baloldali, és a jobboldali közgazdász? A fideszesek baloldaliak, az világos, de kik a többi?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!