Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mitől van az, hogy a volt...

Mitől van az, hogy a volt kommunista országokban vallásosabbak/konzervatívabbak az emberek?

Figyelt kérdés

A keleti blokkban 45 évig egy olyan ideológia volt hatalmon, ami bár valamennyire engedélyezte a vallásszabadságot, nyíltan szembement a kereszténységgel(iszlámmal) és a hagyományos konzervatív életformával is.


Egyes részeken, például Üzbegisztánban és Türkmenisztánban még keményebb a helyzet, hiszen ott már a 30as években is nyomták a feminista propagandát.


Ezzel szemben ha megnézünk egy 50es évekbeli amerikai propagandafilmet, az egyértelműen a keresztény -konzervatív életformát hírdeti, tehát a férfi dolgozik, míg a nő otthon van a gyerekekkel.


Mégis manapság nekem úgy tűnik, hogy egy adott országban minnél régebb óta van kommunizmus, meg az minnél erősebb volt, annál vallásosabbak az emberek(kivéve talán Csehországot).


Mi ennek az oka? Lehetséges, hogy az, hogy azokban az országokban, ahol régóta megy a baloldali propaganda, az emberek felismerték, hogy a gyakorlatban nem működik és elegük lett belőle? Lehetséges, hogy nyugaton azért ilyen feministák az emberek, mert még nem látták a rendszert megvalósítás közben?



2019. nov. 26. 08:24
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Mit jelent az, hogy valaki vallásos? Németországot például a II. világháború óta gyakorlatilag a kereszténydemokraták vezetik kisebb-nagyobb megszakításokkal.

Ez nem eléggé vallásos? Aztán az USA-ban ott van a "Bibliaöv", a fél ország republikánus és sokan olyan keményen vallásosak, hogy szó szerint veszik a Bibliát. Akkor ott vannak a latin országok, amik megint keményen katolikusok. Az írek is.

Szóval miért mondod, hogy a nyugati világban nincs vallásosság?

2019. nov. 26. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Vallásosságban nincs keleti-nyugati megosztottság:


[link]


A nem komcsi országok közül vallásosak az írek, spanyolok, olaszok, görögök. (Meg azért USA is roppant vallásos...). Nem annyira vallásosak a skandináv országok.

A volt komcsi országok közül a lengyelek meg románok, meg jugó országok vallásosak. Nem vallásos Csehország meg Észtország.


Szerintem ez inkább azzal függ össze, hogy a helyi ortodox egyházhoz tartozni meg adott nemzethez tartozni gyakorlatilag azonos sok ember fejében. Tehát ha román vagy, akkor ortodox is vagy. Ugyanez van Lengyelországban és Írországban a katolicizmussal (Írországban ugye szembenállás is kicsit a protestáns angolokkal). Csehországban a katolicizmus a Habsburgokkal jelentett egyet, a kiábrándult tömegeknek meg csak töredékét tudta becserkészni a Habsburg "elnyomás" után újjáéledő Huszita (=Jan Husról elnevezett, cseh protestáns) egyház. Az észtekről meg fogalmam sincs.


----


Konzervativizmusról:


A kommunisták társadalommérnöknek képzelték magukat. A liberalizmus meg az egyén szabadságára helyezi a hangsúlyt. Valóban közös pont például, hogy a kommunisták berakták a nőket a munkahelyekre (a termelés növelése végett), a liberálisok meg megengedték a nőknek a munkát, hogy ők válasszanak, hogy mit kezdenek az életükkel.


A valláshoz való viszony tekintetébenm a kommunisták ellenezték a vallást, a liberálisok meg azt mondták, hogy abban hiszel, amiben akarsz (és ha nem társadalmi elvárás, sőt nem igazából is "trendi", akkor nem biztos, hogy vonzani fog a dolog). Amerikában érdekes módon viszont pont a hidegháborúban nőtt nagyon a vallásosok aránya, de a nem történelmi egyházak előretörése miatt. A történelmi egyházak görbéje pont olyan stagnáló, de lassacskán lefelé ívelő ott is, mint Európában. A 60-as, 70-es években még trendi volt a gitár + tapsikolás + "Jézus szeret téged salalalala"-szerű dalszöveg. Ma is sokan (már egy ideje a történelmi egyházak is) ezzel akarnak fiatalokat csábítani, hogy ők nem unalmas templom orgonával meg félhomályban világító gyertyákkal, hanem milyen laza kis templom. Ma már kevesebb sikerrel persze, mint a 60-as, 70-es évek Amerikájában.


A hagyományos családmodell (a nők otthonmaradásán kívül) nyilván jó ötlet egy társadalommérnöknek. A termelékenység nem attól nő, hogy 50 éves egyedülállóként kutyát / macskát tartasz. Meg attól se, hogy buzulsz. Attól már annál inkább, ha megházasodsz, és jó munkás gyerekeket nevelsz.


----


A volt komcsi országok konzervativizmusáról:

Mit jelent konzervatívnak lenni? Aki meg akar valami régi értéket őrizni. Pl. Amerikában a konzervatív az az, aki hisz abban az egyéni boldogulásban, szólásszabadságban, szabad fegyvertartásban. Magyarországon hova nyúlna vissza egy konzervatív? Nyugaton a konzervatív az az, aki a liberalizmus alapvető értékeiben hisz, csak mondjuk a vallásosságot nem veti el, meg a "kirívó" életstílusokat nem szereti. (Annyira azért szinte senki se ultrakonzervatív nyugaton, hogy a liberalizmus előtti királyságokat akarja visszacsinálni).


Nálunk a liberalizmus nem vetette meg a lábát. Szóval hova nyúlna vissza egy konzervatív? Általában a 80-as évekbe (amikor fiatal volt). Akkor volt biztos megélhetés, olcsóság volt, a nyámnyila suhancokat elvitték katonának, és nem volt semmi buzulás meg multikulti meg okostelefonok. A másik részük meg valami sosemvolt álmot kerget a 30-as, évekből, amikor még vallásosak és hazafiasak voltak az emberek. Jó részük persze sírva menekülne vissza a jelenbe, ha tényleg ott kellene élnie...

2019. nov. 26. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Nem olvastam át a szövegemet küldés előtt, csak írtam, ami eszembe jutott. Remélem attól még érthető...
2019. nov. 26. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
80%

Népszámlálási adatokat kicsit olvasd át.

Kiderül belőle az ország max 40% tartja magát kereszténynek.


Nem véletlenül nevetséges ez a nagy kormányoldali kereszténykedés

2019. nov. 26. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
40%
Nincsenek még bepávulva.
2019. nov. 26. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A valóságban nem létezik kommunizmus, és soha nem is létezett, szóval már itt bukik a gondolatkísérlet.


Amikről te beszélsz, azok diktatúrák,igy jó, hogy erősen konzervatívok. 🙃

2019. nov. 26. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#1:


Usa: Tényleg elég sok a vallásos ember a kisebb településeken, viszont a nagyvárosokban szinte senki sem az, max kamukeresztények vannak. Ezt az is mutatja, hogy amikor engedélyezték a melegházasságot, Alabamát leszámítva nem volt nagy tiltakozás.


Nyugat-eu: Boldogan, ellenállás nélkül engedélyezik a melegházasságot ha vallásosságról van szó, miközben feministák uralkodnak és női kvótákat vezetnek be. Maximum kamukeresztényeknek nevezhetőek.


Latin országok: Ott is jön a melegfront.

2019. nov. 26. 20:14
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Ember, pont most irtad le a lenyeget.

A legtobb vallasos full kamu.

Magyarorszagon es a kozep-europai orszagokban pont ugyanez a helyzet, szekularizacio a folyamat neve,

Europaban tenylegesen vallasos emberek mar csak max par balkani orszagban vannak es Ukrajnaban.

Marmint akik tenyleg azok is ,nem csak azt irjak be nepszamlalas idejen.


Bocsi az ekezetekert, szlovak billentyu...

2019. nov. 27. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
48%
Azért, mert a keleti országok már megtapasztalták, hogy ha nincs túlvilági kommunizmus ígérve az embereknek a valláson keresztül, akkor egyre több ember fog szocialista/kommunista intézkedésekkel szimpatizálni, ami előbb-utóbb kommunista diktatúrához és éhezéshez vezet.
2019. dec. 6. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!