Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nem lesz baj abból, ha megszűn...

Nem lesz baj abból, ha megszűnik az OKJ?

Figyelt kérdés

Az OKJ-val eddig aki akarta gyorsan át tudta képeztetni magát, másfél, két év alatt úgy, hogy mellette még tudott dolgozni.

Egyesek szerint az OKJ képzés minősége silány volt, de én nem így vélekedek róla. Az OKJ a szakmára koncentrált, tölteléktárgyak nélkül, ezért is lehetett rövidebb idejű.

Jó példa rá, hogy vannak OKJ-t végzett programozó kollégáim, akik ahogy tapasztaltam, a legjobbak között vannak szakmailag. Közöttük van, aki egy Magyarországon letelepedett multinál programozó, egy másik egy banknál fejlesztő, egy harmadik külföldi cégeknek vállal projekt munkákat. Mindhárom esetben elvárás a minőségi munka. Tény, hogy legalább kettejük esetében vannak rendszeres céges szakmai továbbképzések, de amelyiknek ez nincs, az is halad a korral és képzi magát. Most aki programozó akar lenni, annak maradnak a drága, papírt nem adó néhány hónapos gyorstalpaló programozó iskolák. Az informatikus munkaerőhiányt lehet, hogy ezek is csökkentik, de nem adnak a delikvens kezébe egy olyan szakirányú végzettséget mint amit az OKJ adott és ezzel szűkülnek a munkakeresési lehetőségei.



2019. júl. 22. 08:44
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
#20, a már megszerzett "diplomák" nyilván megmaradnak és továbbra is elfogadják.
2019. júl. 22. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 A kérdező kommentje:

Kisarkítod, nem állítottam be megegyezőnek az OKJ-t és az egyetemi képzést. Annyiban mértem össze őket, hogy minden képzési forma elavult. Az OKJ-ban az volt a jó, hogy sokkal jobban koncentrált a szakmai oldalra, amíg ezek szerint lazára nem vették a figurát. De ugyanígy lazára vették már az én időmben is a főiskolai képzés szakmai oldalát, minden mást szigorúan, pedig fordítva kellett volna lennie ahhoz, hogy szerteágazó, használható szakmai tudást adjanak.

Ez nem csak az informatikára igaz, hanem minden másra. Ha azt írom, hogy gépészmérnök, matematikus, fizikus, ezek mindegyike szintén nagyon nagy, szerteágazó területet fed le. Az adott szaknak megfelelő tárgyakat kellene erőltetni nagyobb arányban. De helyette most mindenből valamennyit és amiből kellene, abból nem eleget szintű az oktatás. Példa, hogy gépészmérnökök is tanulnak programozást. Látom végzett gépész ismerőseim között, hogy semmi hasznuk belőle, mert az a programozás amit tanulnak, nem hasznos. Aki mégis rákényszerül közülük, az külön megtanulja. De nekik, gépészeknek például a matek és a fizika már sokkal fontosabb, mint egy programozónak. Másik példa, a programozó minek tanul közgazdaságtant, ha nem gazdasági infós? Vagy miért van az az anomália, hogy egy multimédia hallgatónak szinte csak laza tárgyai vannak, neki miért nem nyomják le a torkán a magas szintű matekot, fizikát, közgazdaságtant? Lehet, hogy most már lenyomják, de a 10 évnél régebben végzett multimédia szakos főiskolás ismerőseim még röhögve végezték el. Ezzel nincs bajom, mert ahogy ők erről nyilatkoztak, minden szakmába vágót megtanítottak nekik, egyik reklámcégnél dolgozik, másik egy médiacégnél. Akkor miért nem lehet ezt tenni minden más szakkal és azt erőltetni, ami fontos? Mi értelme csak átnevezni valamit, mint most az OKJ-t?

A protekció megint egy másik téma, nekem van olyan kettessel egyetemet végzett gépész ismerősöm, aki sorozatosan jobbnál jobb vezetői pozíciókba került ismerősei révén, most megerőltetés nélkül keres nettó 1 millió felett Magyarországon. Ez személyfüggő.

2019. júl. 22. 10:38
 23/29 anonim ***** válasza:

Ez csak egy folyamat része. Érdekes módon, mindig csak az éppen érintettek veszik észre, mindig csak ők hőzöngenek, a többit nem érdekli.

Amíg a lakosság fel nem fogja, hogy ez a folyamat mindentől függetlenül mindenkire káros, mégpedig nagyon, a hatása pedig még károsabb, addig tehetik és teszik is. Ezt a folyamatot egyféleképpen lehet megállítani, erővel. Persze sokféle erő létezik, ha rosszat választunk, az lehet probléma is. De semmit se választani, garantáltan az.

2019. júl. 22. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 Koplárovics Béci ***** válasza:

Csináltam egy fizetős OKJ tanfolyamot, egy ismerős pedig ugyanazte felnőttképzés keretében ingyenesen. Ugyanazt a papírt kaptuk a végén. Az enyém gyakorlatilag egy célirányos vizsgafelkészítő volt, kihegyezve arra, hogy milyen feladatok lehetnek a vizsgán, azt meg tudjuk oldalni, a szóbeli tételekről legyen fogalmunk. A 960 óra 80-85%-a "egyéni tanulás" volt. A vizsga teljesen könnyen ment a legtöbb embernek.

Az ingyenes tanfolyamon a végletekig részletesen, a 960 órát (vagy legalábbis nagy részét) megtartották, a vizsgán szenvedtek.


Szerintem igazából a jelenlegi OKJ egyik nagy hátránya, hogy teljesen fölösleges anyagokat is leadnak, mert meg kell lennie az óraszámnak és a tematikának. Nem mondom, hogy teljesen zéró haszna volt pl a jogi ismereteknek, de igazából az anyaghoz semmi köze sem volt, az idő elment ezzel is, modulzáró kellett belőle, de ha annyira érdekelne valakit, akkor elmenne egy olyan tanfolyamra, és több idő juthatna a szakmai ismeretekre, esetleg gyakorlatra. Remélem az új rendszer gyakorlatiasabb lesz.

2019. júl. 22. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 A kérdező kommentje:
A gyakorlatiasságot én is azért tartom jó szempontnak, mert egészen más a világ és a gazdaság, mint tíz, vagy húsz éve volt. A jelenleg képzésben, átképzésben érintett generációk gondolkozása is más. Sokkal gyorsabb képzésre van szükség, mert a gazdaságban is gyorsan változnak a dolgok és a jelenlegi fiatalok idővel kapcsolatos toleranciája is kisebb, jobban szeretik, ha minden kevesebb idejükbe kerül és hátrányban vannak a képzések elvégzése után, mert sokszor elvárás a több éves szakmai gyakorlat. Egyre több alapvető változás egyre gyorsabban zajlik le körülöttünk. Felgyorsult az egész világ. A politika, a törvényhozás, az oktatás évtizedekkel le van maradva, mert nem alkalmazkodik. Ahogy írtam, majd meglátjuk, hogy most csak átnevezések, nyirbálások lesznek, vagy gyökeres változás indul meg.
2019. júl. 22. 13:40
 26/29 anonim ***** válasza:

Baromi sok tévhit kering ezzel kapcsolatban. Pár hónapos OKJ-s és évekig tartó szakmásnak (bár ebben más tantárgyak is vannak) ugyan azt a komplex szakmai vizsgakövetelményt kell teljesítenie, végén ugyan azt az OKJ (Országos Képzési Jegyzék) bizonyítványt kapják. Még a tananyag is központilag meg van határozva. Persze gyorstalpalón nincs idő mindent szájbarágni, így szükséges megfelelő előismeret.


Nem a képzés jellegével van a baj, hanem az elavult felszereltséggel és a felületes tananyaggal. Ami ezután se fog változni. Műszaki szakmák többsége évtizedes eszközökön zajlik. Amik nem rosszak, csakhát a munka világában egyre kevesebb helyen alkalmazzák.

Mégha van új és változatos berendezés, diák hozzá se nyúlhat. Kizárólag mutatóba van (ezt már rengeteg tanintézménynél tapasztaltam).

2019. júl. 22. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:
Eddig is az igazi ipari iskolában 3 év alatt végzett szakembereket részesítették előnybe, nem a 2 hetes villanyszerelő tanfolyamokat...
2019. júl. 22. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
#10 jaj hát mennyivel jobb is, a felsőoktatás, ahol az az érdek, hogy minél több embert vegyenek fel, és minél több ideig tartsák ott a fejpénzért, tandíjért :D
2019. júl. 22. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim válasza:

2018 szeptemberében tettem le a cukrász szakmát. OKJ-s képzés volt, 8 hónap. A munkaügyi központ szervezte. Én magam ekkor 19 éves voltam. A legfiatalabb az osztályból.


Közölte velünk az igazgató, nem áll módukban tanműhelyt biztosítani, mert kell a nappalis diákoknak. Majd a vizsga előtt egy héttel mehetünk oda gyakorolni. Keressünk magunknak gyakorlati helyet ahol tanulhatunk. Ezen felül, saját magunknak kellett biztosítani a felszerelést mikor lementünk a tanműhelyben. Egyedül keverőgépek voltak, összesen 10 darab edény, a többit eltették a nappalisoknak. A habkártyától keresztűl a mérlegig mindent magunknak kellett vennünk.


32fővel indultunk, 17en maradtunk a csoportban. 13-an mentünk vizsgázni, ebből 12-en átmentünk. Az elején az igazgató azt mondta, ne legyünk felháborodva. Mi csak közmunkások vagyunk. Nyilván én is a 19 évemmel.


Akik bent maradtak, java részt cukrászdákban, cukrászműhelyekben dolgoztak a tanfolyam előtt (feketén). Volt aki átakarta venni a családi vállalkozást. Volt olyan is aki mérnök volt, de otthon volt a gyerkőcökkel és úgy gondolta kell neki ez a kihívás. Majd ott voltam én akinek egy érettségi volt a kezében meg egy nyelvvizsga.


Megmondom őszintén semmit nem tanítottak meg, sz*rrá puskázták magukat sokan. A szakma tanárnő bent volt a vizsgán, és az egyiknek megcsinálta a krémjét. Érdekük volt, hogy mindenki átmenjen. De nem tanítottak. Minden amit tudok magamnak köszönhetem, és annak az embernek akihez gyakorlatra mentem.


Nem találok ezzel a papírral állást, mert mindenki tudja, hogy semmit se tanítanak. Az alapokat, aztán tehetség, szerencse, és szorgalom kérdése a többi.

2019. dec. 31. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!